11 دلیل اصلی دندان درد را بهتر بشناسید (بهمراه روش های موثر درمانی)

درمان-دندان-درد-شدید

دندان درد در اغلب اوقات در زمانی اتفاق می‌افتد که عصب دندان تحریک می‌شود اما دلایل متعدد دیگری نیز برای ابتلا به دندان درد وجود دارد. علائمی که احتمال دندان درد را افزایش می‌دهند عبارتند از عفونت‌های دندانی، بیماری‌های لثه، پلاک‌ها، پوسیدگی دندان، آسیب‌دیدگی، دندان‌های کج و نامرتب، پر کردن ضعیف دندان‌ها یا قرار دادن روکش‌های دندانی به طور نامناسب، افتادن مواد پرکننده دندان یا افتادن روکش‌های دندانی، افتادن دندان (و همچنین کشیدن دندان)، اختلالات مفصل تمپروماندیبولار و آپنه انسدادی خواب. در مواردی نیز ممکن است دردهایی که منشأ دهانی ندارند به سمت دهان گسترش یافته و باعث ایجاد این تصور شوند که منشأ آنها دندان است. این غالباً زمانی اتفاق می‌افتد که مشکلات مفصل فک (مفصل تمپروماندیبولار)، گوش‌ها، عصب‌ها، سینوس‌ها یا عضلات باعث ایجاد درد شده باشند. معمولاً مشکلات قلبی نیز ممکن است باعث ایجاد احساس دندان درد شوند. بارداری نیز احتمال ایجاد مشکلات دندانی که منجر به دندان درد می‌شوند را افزایش می‌دهد. به دلیل نوسانات هورمونی در دوران بارداری ممکن است جینجیویتی بارداری یا پوسیدگی دندان‌ها نیز ایجاد شوند. می‌توان با رعایت اصول بهداشتی دهان و دندان در منزل – مسواک کردن و نخ دندان کشیدن – از بسیاری از این مشکلات دندانی پیشگیری کرد. دندانپزشک ممکن است از سیلانت، وارنیش ها و فلوراید نیز استفاده کند که به خصوص برای کودکان از اهمیت زیادی برخوردار است اما می‌تواند برای بزرگسالان و سالخوردگان نیز سودمند و مفید باشد.

 علائم دندان درد ممکن است به دلایل زیر ایجاد شوند


علائم-دندان-درد

علل دندانی ابتلا به دندان درد

 • آسیب‌دیدگی دندان: آسیب‌دیدگی دندان یکی از دلایل شایع ابتلا به دندان درد است. به عنوان مثال، دندان‌هایی که به دلیل ضربه خوردن ترک خورده یا شکسته‌اند ممکن است دچار درد شوند. به طور مشابه، دندان پرشده شکسته یا آسیب‌دیدگی روکش دندانی یا ایمپلنت دندانی نیز ممکن است باعث ابتلا به دندان درد شوند.
 • پوسیدگی دندان: پوسیدگی دندان یکی از شایع‌ترین دلایل دندان درد است که از نظر حساسیت چندین درجه دارد. حفره‌های ایجاد شده در دندان‌ها در مینای دندان نفوذ کرده و هسته زیرین دندان را تحت تأثیر قرار داده و باعث دندان درد می‌شوند. آبسه‌ها که عفونت عصب و پالپ داخل دندان هستند شدیدتر از دندان درد هستند.
 • بیماری لثه: علائم بیماری‌های لثه (بیماری پریودنتال) عبارتند از قرمزی و تورم لثه اما این علائم نیز می‌توانند باعث دندان درد و همچنین درد لثه شوند. درد دهان و دندان ناشی از ابتلا به بیماری‌های لثه زمانی ایجاد می‌شوند که پلاک‌های جمع شده باعث تورم و قرمزی لثه شوند. التهاب لثه زمانی اتفاق می‌افتد که جینجیویتی تحت درمان قرار نگیرد و لایه داخلی لثه تحلیل رفته و از روی دندان کنار برود و پاکت‌هایی در آن شکل بگیرند که محل تجمع باقیمانده‌های غذا و باکتری‌ها شوند.

 علل غیر دندانی ابتلا به دندان درد

برخی علل دندان درد مستقیماً به دندان ارتباط ندارند. اگر شما منابع مشهود دیگر دندان درد را رد کنید، درد ممکن است با بیماری‌های دیگری نظیر بیماری‌های زیر همراه باشد:

 • درد ناشی از عفونت سینوس: عفونت‌های سینوسی می‌توانند باعث ابتلا به دندان درد شوند، فشار ناشی از سینوس پر از مایع باعث ایجاد درد در گوشه بالای پشت دهان می‌شود. اگر شما به طور مکرر دچار عفونت‌های سینوسی می‌شوید، ممکن است دندان‌های شما که نزدیک به حفره‌های سینوسی هستند نیز دچار درد شوند. برای مدیریت درد در دندانی که با درد سینوس همراه است، از پزشک در مورد مصرف داروهای ضد انعقاد خون یا داروهای دیگر که می‌توانند باعث کاهش فشار سینوس شوند سؤال کنید.
 • سر درد خوشه‌ای: علت اصلی سردردهای خوشه‌ای هنوز ناشناخته است اما فشار ناشی از سر دردهای خوشه‌ای ممکن است با دندان درد همراه باشد.
 • حمله قلبی: درد ناشی از حمله قلبی ممکن است به سمت فک پایین گسترش یابد.
 • دیابت: اگر شما به دیابت مبتلا هستید، عدم کنترل قند خون ممکن است احتمال پوسیدگی دندان‌ها را افزایش دهد.
 • عفونت‌های ویروسی: شینگل یک نمونه از عفونت‌های ویروسی است که باعث دندان درد می‌شود.
 • بیماری‌های عصبی: بیماری به نام نئورولوژی تریگمنتال ممکن است باعث ایجاد درد تیزی در یک طرف صورت شود.
 • سوءمصرف مواد: سوءمصرف مت آمفتامین نیز با درد دندان ارتباط دارد
 • کمبود ویتامین: کمبود ویتامین ب – 12 نیز ممکن است با دندان همراه باشد.

 درد فک

اگر شما دندان درد را بیشتر در فک، دهان و لثه احساس می‌کنید ممکن است علت ابتلا به این درد، دلایل زیر باشد:

 • اختلالات مفصل تمپروماندیبولار: اختلالات مفصل تمپروماندیبولار باعث ایجاد درد در فک می‌شود. علل ابتلا به اختلالات مفصل تمپروماندیبولار شامل دندان قروچه مزمن و دررفتگی این مفصل می‌شود.
 • سرطان دهان: سرطان دهان ممکن است باعث بیحسی یا درد در هر قسمت از صورت، گردن و دهان شود. برخی دیگر از علائم ابتلا به سرطان دهان عبارتند از تورم، برآمدگی و تکه‌های فرسوده شده در هر قسمتی از دهان، خونریزی در هر قسمت از دهان و درد در صورت، گردن یا در دهان که پس از گذشته یک تا دو هفته بهبود نمی‌یابد.
 • مال اکلوژن: مال اکلوژن یک اصطلاح فنی است که برای توصیف کج بودن و نامرتب بودن دندان یا نامتعادل بودن بایت به کار برده می‌شود. مال اکلوژن شدید ممکن است باعث ایجاد درد در فک و عضلات صورت شود اما بیشتر این علل را می‌توان با استفاده از بریس‌ها و روش‌های دیگر ارتودنسی مدیریتت کرد.
 • دندان‌های عقل خراب: اگر دندان‌های عقل فضای کافی برای رشد صحیح نداشته باشند، ممکن است باعث ایجاد فشار و در نتیجه ابتلا به درد دندان، لثه و فک شوند. درد ناشی از خراب بودن دندان‌های عقل در گوشه‌های بالای پشت دهان مشابه دندان درد ناشی از ابتلا به درد سینوس است. گاهی اوقات دندان‌های عقل در خط لثه رشد کرده و باعث بروز مشکلی نمی‌شوند اما غالباً آنها باعث ایجاد درد شده و باید کشیده شوند. دندان‌های عقلی که با زاویه رشد می‌کنند ممکن است باعث پوسیدگی و درد دندان‌ها شود. دندان‌های عقلی که به طور کامل رشد نکرده‌اند ممکن است در معرض ابتلا به عفونت باشند. باید حتماً در هنگام رشد دندان‌های عقل به دندانپزشک مراجعه کنید.

 علائم و نشانه‌هایی که ممکن است همراه با دندان درد تجربه شوند چیستند؟


دندان و درد و درد فک از مشکلات شایع هستند. دندان درد خفیف در هنگام اعمال فشار، قرار گرفتن دندان‌ها در معرض سرما و گرما امری غیرعادی نیست. به هر حال، اگر درد شدید بود یا برای بیش از 15 ثانیه پس از برطرف شدن عامل فشار یا گرما و سرما ادامه یافت ممکن است نشانه وجود مشکلات جدی‌تر باشد. اگر التهاب دندان شدید باشد، درد ممکن است به سمت گردن، گوش یا فک گسترش یابد. در صورت بروز علائم و نشانه‌های زیر باید به دندانپزشک مراجعه کنید:

 • درد در هنگام جویدن
 • حساسیت به هوا یا نوشیدنی‌های گرم یا سرد
 • خونریزی یا تخلیه از اطراف دندان یا لثه
 • تورم اطراف دندان یا تورم فک یا گردن
 • آسیب‌دیدگی یا وارد آمدن ضربه

این علائم و نشانه‌ها ممکن است گاهی اوقات با پوسیدگی دندان یا بیماری‌های لثه (بیماری پریودنتال) همراه باشند. پوسیدگی دندان یا قرمز بودن اطراف خط لثه دندان ممکن است منبع ایجاد درد باشد. اگر دندان دچار عفونت شود ممکن است درد تشدید شود. این علامت ممکن است حتی اگر ظاهر دندان سالم باشد باعث تشدید مشکل شود.

دندان درد باید از منابع دیگر درد در صورت تمایز داده شود. سینوزیت، گوش درد و درد گلو یا آسیب‌دیدگی مفصل تمپروماندیبولار که فک را به جمجمه متصل می‌کند ممکن است با دندان درد اشتباه گرفته شوند. درد ناشی از ساختارهای عمیق‌تر (معروف به درد ارجاعی) ممکن است در طول مسیر عصب ایجاد شده و در فک یا دندان احساس شود. برای تعیین منبع درد و تسکین آن، دندانپزشک یا پزشک باید بیمار را مورد معاینه قرار دهند.

 آیا دندان درد خود به خود برطرف می‌شود؟


معمولاً نه. به همین دلیل بهترین درمان برای التیام دندان درد؛ مراجعه به دندانپزشک است. مشکلاتی که می‌توانست با پر کردن ساده دندان در چند ماه گذشته حل شود ممکن است به یک عفونت پیچیده‌تر تبدیل شود که نیاز به مصرف آنتی بیوتیک یا حتی انجام عمل‌های جراحی دندانی دارد.

 چگونه می‌توانم دندان درد را درمان کرد؟


درد دندانی با مصرف داروهای مسکن بدون نیاز به نسخه پزشک تسکین پیدا نمی‌کند. حتی زمانی که این درد کاهش یابد، مراجعه به دندانپزشک و معاینه آن می‌تواند مفید واقع شود زیرا در صورت انجام اقدامات درمانی ساده و به موقع می‌توان درد را برطرف کرد.

 در موارد وجود نگرانی‌های زیر باید به پزشک یا دندانپزشک مراجعه کرد


 • اگر فردی درد شدیدی دارد که دو روز پس از کشیدن دندان بهبود نیابد احتمال این که محل دندان به درستی بهبود نیافته باشد وجود دارد. بیماری به نام “سندرم سوکت خشک” ممکن است ایجاد شده باشد و بیمار باید بلافاصله به دندانپزشک مراجعه کند.
 • درد ممکن است با تورم لثه یا صورت همراه باشد یا ممکن است از اطراف دندان چرک تخلیه شود. تب یکی دیگر از علائم ابتلا به عفونت دندان است. این علائم ممکن است نشان‌دهنده بروز عفونت در اطراف دندان، لثه یا استخوان فک (فک بالا یا فک پایین) باشد. تب و تورم ممکن است نشان دهنده وجود آبسه باشد. ممکن است برای درمان آبسه‌های دندانی نیاز به مصرف آنتی بیوتیک و انجام عمل جراحی باشد. زمانی که انجام این فرایند توصیه می‌شود، عصب کشی انجام می‌شود.
 • متأسفانه شکستگی دندان یا وارد آمدن ضربه به دندان، یک اتفاق شایع است. فقط در موارد که آسیب‌دیدگی شدید باشد باید بلافاصله به دندانپزشک مراجعه کنید. هر چه زودتر بیمار برای درمان مراجعه کنید، احتمال بروز عفونت کاهش یافته و احتمال حفظ دندان افزایش می‌یابد. ترمیم سریع و به موقع دندان‌های شیری در کودکانی که دندان‌های شیری آنها آسیب دیده است بسیار مهم است تا بر دندان‌های دائمی آنها تأثیر نگذارد.
 • درد ممکن است در زاویه فک وجود داشته باشد. اگر باز کردن دهان باعث ایجاد درد شود، احتمال این که مفصل تمپروماندیبولار آسیب دیده باشد یا متورم شده باشد افزایش می‌یابد. این عارضه ممکن است از آسیب‌دیدگی یا تلاش برای خوردن چیزهای بزرگ ایجاد شود. دندانپزشک ممکن است قادر به ارائه راه حلی برای درمان این مشکل باشد.
 • دندان عقل نیز ممکن است باعث ایجاد درد شود. در حالی که دندان عقل در حال رشد است ممکن است لثه در اطراف آن دندان دچار التهاب شود. سپس این ممکن است منجر به عفونت لثه شود. درد معمولاً پایین مولار سوم ایجاد شده و ممکن است به سمت فک یا گوش گسترش یابد. ممکن است تورم در قسمت آسیب دیده ایجاد شود بنابراین فک به درستی بسته نمی‌شود. در موارد شدید، درد در گلو و کف دهان ممکن است باعث ایجاد اشکال در بلع شود.
 • هر گونه سابقه آسیب‌دیدگی، درد قفسه سینه، بیماری قلبی یا راش ممکن است باعث بروز دردی شود که منشاء غیر دندانی دارد. به نظر می‌رسد دندان درد در این شرایط ممکن است علامت ابتلا به بیماری‌های خطرناک‌تری باشد.

دندان درد در اغلب اوقات در زمانی اتفاق می‌افتد که عصب دندان تحریک می‌شود اما دلایل متعدد دیگری نیز برای ابتلا به دندان درد وجود دارد. علائمی که احتمال دندان درد را افزایش می‌دهند عبارتند از عفونت‌های دندانی، بیماری‌های لثه، پلاک‌ها، پوسیدگی دندان، آسیب‌دیدگی، دندان‌های کج و نامرتب، پر کردن ضعیف دندان‌ها یا قرار دادن روکش‌های دندانی به طور نامناسب، افتادن مواد پرکننده دندان یا افتادن روکش‌های دندانی، افتادن دندان (و همچنین کشیدن دندان)، اختلالات مفصل تمپروماندیبولار و آپنه انسدادی خواب. در مواردی نیز ممکن است دردهایی که منشأ دهانی ندارند به سمت دهان گسترش یافته و باعث ایجاد این تصور شوند که منشأ آنها دندان است. این غالباً زمانی اتفاق می‌افتد که مشکلات مفصل فک (مفصل تمپروماندیبولار)، گوش‌ها، عصب‌ها، سینوس‌ها یا عضلات باعث ایجاد درد شده باشند. معمولاً مشکلات قلبی نیز ممکن است باعث ایجاد احساس دندان درد شوند. بارداری نیز احتمال ایجاد مشکلات دندانی که منجر به دندان درد می‌شوند را افزایش می‌دهد. به دلیل نوسانات هورمونی در دوران بارداری ممکن است جینجیویتی بارداری یا پوسیدگی دندان‌ها نیز ایجاد شوند. می‌توان با رعایت اصول بهداشتی دهان و دندان در منزل – مسواک کردن و نخ دندان کشیدن – از بسیاری از این مشکلات دندانی پیشگیری کرد. دندانپزشک ممکن است از سیلانت، وارنیش ها و فلوراید نیز استفاده کند که به خصوص برای کودکان از اهمیت زیادی برخوردار است اما می‌تواند برای بزرگسالان و سالخوردگان نیز سودمند و مفید باشد.

 علائم دندان درد ممکن است به دلایل زیر ایجاد شوند


 علل دندانی ابتلا به دندان درد

 • آسیب‌دیدگی دندان: آسیب‌دیدگی دندان یکی از دلایل شایع ابتلا به دندان درد است. به عنوان مثال، دندان‌هایی که به دلیل ضربه خوردن ترک خورده یا شکسته‌اند ممکن است دچار درد شوند. به طور مشابه، دندان پرشده شکسته یا آسیب‌دیدگی روکش دندانی یا ایمپلنت دندانی نیز ممکن است باعث ابتلا به دندان درد شوند.
 • پوسیدگی دندان: پوسیدگی دندان یکی از شایع‌ترین دلایل دندان درد است که از نظر حساسیت چندین درجه دارد. حفره‌های ایجاد شده در دندان‌ها در مینای دندان نفوذ کرده و هسته زیرین دندان را تحت تأثیر قرار داده و باعث دندان درد می‌شوند. آبسه‌ها که عفونت عصب و پالپ داخل دندان هستند شدیدتر از دندان درد هستند.
 • بیماری لثه: علائم بیماری‌های لثه (بیماری پریودنتال) عبارتند از قرمزی و تورم لثه اما این علائم نیز می‌توانند باعث دندان درد و همچنین درد لثه شوند. درد دهان و دندان ناشی از ابتلا به بیماری‌های لثه زمانی ایجاد می‌شوند که پلاک‌های جمع شده باعث تورم و قرمزی لثه شوند. التهاب لثه زمانی اتفاق می‌افتد که جینجیویتی تحت درمان قرار نگیرد و لایه داخلی لثه تحلیل رفته و از روی دندان کنار برود و پاکت‌هایی در آن شکل بگیرند که محل تجمع باقیمانده‌های غذا و باکتری‌ها شوند.

 علل غیر دندانی ابتلا به دندان درد

برخی علل دندان درد مستقیماً به دندان ارتباط ندارند. اگر شما منابع مشهود دیگر دندان درد را رد کنید، درد ممکن است با بیماری‌های دیگری نظیر بیماری‌های زیر همراه باشد:

 • درد ناشی از عفونت سینوس: عفونت‌های سینوسی می‌توانند باعث ابتلا به دندان درد شوند، فشار ناشی از سینوس پر از مایع باعث ایجاد درد در گوشه بالای پشت دهان می‌شود. اگر شما به طور مکرر دچار عفونت‌های سینوسی می‌شوید، ممکن است دندان‌های شما که نزدیک به حفره‌های سینوسی هستند نیز دچار درد شوند. برای مدیریت درد در دندانی که با درد سینوس همراه است، از پزشک در مورد مصرف داروهای ضد انعقاد خون یا داروهای دیگر که می‌توانند باعث کاهش فشار سینوس شوند سؤال کنید.
 • سر درد خوشه‌ای: علت اصلی سردردهای خوشه‌ای هنوز ناشناخته است اما فشار ناشی از سر دردهای خوشه‌ای ممکن است با دندان درد همراه باشد.
 • حمله قلبی: درد ناشی از حمله قلبی ممکن است به سمت فک پایین گسترش یابد.
 • دیابت: اگر شما به دیابت مبتلا هستید، عدم کنترل قند خون ممکن است احتمال پوسیدگی دندان‌ها را افزایش دهد.
 • عفونت‌های ویروسی: شینگل یک نمونه از عفونت‌های ویروسی است که باعث دندان درد می‌شود.
 • بیماری‌های عصبی: بیماری به نام نئورولوژی تریگمنتال ممکن است باعث ایجاد درد تیزی در یک طرف صورت شود.
 • سوءمصرف مواد: سوءمصرف مت آمفتامین نیز با درد دندان ارتباط دارد
 • کمبود ویتامین: کمبود ویتامین ب – 12 نیز ممکن است با دندان همراه باشد.

 درد فک

اگر شما دندان درد را بیشتر در فک، دهان و لثه احساس می‌کنید ممکن است علت ابتلا به این درد، دلایل زیر باشد:

 • اختلالات مفصل تمپروماندیبولار: اختلالات مفصل تمپروماندیبولار باعث ایجاد درد در فک می‌شود. علل ابتلا به اختلالات مفصل تمپروماندیبولار شامل دندان قروچه مزمن و دررفتگی این مفصل می‌شود.
 • سرطان دهان: سرطان دهان ممکن است باعث بیحسی یا درد در هر قسمت از صورت، گردن و دهان شود. برخی دیگر از علائم ابتلا به سرطان دهان عبارتند از تورم، برآمدگی و تکه‌های فرسوده شده در هر قسمتی از دهان، خونریزی در هر قسمت از دهان و درد در صورت، گردن یا در دهان که پس از گذشته یک تا دو هفته بهبود نمی‌یابد.
 • مال اکلوژن: مال اکلوژن یک اصطلاح فنی است که برای توصیف کج بودن و نامرتب بودن دندان یا نامتعادل بودن بایت به کار برده می‌شود. مال اکلوژن شدید ممکن است باعث ایجاد درد در فک و عضلات صورت شود اما بیشتر این علل را می‌توان با استفاده از بریس‌ها و روش‌های دیگر ارتودنسی مدیریتت کرد.
 • دندان‌های عقل خراب: اگر دندان‌های عقل فضای کافی برای رشد صحیح نداشته باشند، ممکن است باعث ایجاد فشار و در نتیجه ابتلا به درد دندان، لثه و فک شوند. درد ناشی از خراب بودن دندان‌های عقل در گوشه‌های بالای پشت دهان مشابه دندان درد ناشی از ابتلا به درد سینوس است. گاهی اوقات دندان‌های عقل در خط لثه رشد کرده و باعث بروز مشکلی نمی‌شوند اما غالباً آنها باعث ایجاد درد شده و باید کشیده شوند. دندان‌های عقلی که با زاویه رشد می‌کنند ممکن است باعث پوسیدگی و درد دندان‌ها شود. دندان‌های عقلی که به طور کامل رشد نکرده‌اند ممکن است در معرض ابتلا به عفونت باشند. باید حتماً در هنگام رشد دندان‌های عقل به دندانپزشک مراجعه کنید.

 علائم و نشانه‌هایی که ممکن است همراه با دندان درد تجربه شوند چیستند؟


دندان و درد و درد فک از مشکلات شایع هستند. دندان درد خفیف در هنگام اعمال فشار، قرار گرفتن دندان‌ها در معرض سرما و گرما امری غیرعادی نیست. به هر حال، اگر درد شدید بود یا برای بیش از 15 ثانیه پس از برطرف شدن عامل فشار یا گرما و سرما ادامه یافت ممکن است نشانه وجود مشکلات جدی‌تر باشد. اگر التهاب دندان شدید باشد، درد ممکن است به سمت گردن، گوش یا فک گسترش یابد. در صورت بروز علائم و نشانه‌های زیر باید به دندانپزشک مراجعه کنید:

 • درد در هنگام جویدن
 • حساسیت به هوا یا نوشیدنی‌های گرم یا سرد
 • خونریزی یا تخلیه از اطراف دندان یا لثه
 • تورم اطراف دندان یا تورم فک یا گردن
 • آسیب‌دیدگی یا وارد آمدن ضربه

این علائم و نشانه‌ها ممکن است گاهی اوقات با پوسیدگی دندان یا بیماری‌های لثه (بیماری پریودنتال) همراه باشند. پوسیدگی دندان یا قرمز بودن اطراف خط لثه دندان ممکن است منبع ایجاد درد باشد. اگر دندان دچار عفونت شود ممکن است درد تشدید شود. این علامت ممکن است حتی اگر ظاهر دندان سالم باشد باعث تشدید مشکل شود.

دندان درد باید از منابع دیگر درد در صورت تمایز داده شود. سینوزیت، گوش درد و درد گلو یا آسیب‌دیدگی مفصل تمپروماندیبولار که فک را به جمجمه متصل می‌کند ممکن است با دندان درد اشتباه گرفته شوند. درد ناشی از ساختارهای عمیق‌تر (معروف به درد ارجاعی) ممکن است در طول مسیر عصب ایجاد شده و در فک یا دندان احساس شود. برای تعیین منبع درد و تسکین آن، دندانپزشک یا پزشک باید بیمار را مورد معاینه قرار دهند.

 آیا دندان درد خود به خود برطرف می‌شود؟


معمولاً نه. به همین دلیل بهترین درمان برای التیام دندان درد؛ مراجعه به دندانپزشک است. مشکلاتی که می‌توانست با پر کردن ساده دندان در چند ماه گذشته حل شود ممکن است به یک عفونت پیچیده‌تر تبدیل شود که نیاز به مصرف آنتی بیوتیک یا حتی انجام عمل‌های جراحی دندانی دارد.

 چگونه می‌توانم دندان درد را درمان کرد؟


درد دندانی با مصرف داروهای مسکن بدون نیاز به نسخه پزشک تسکین پیدا نمی‌کند. حتی زمانی که این درد کاهش یابد، مراجعه به دندانپزشک و معاینه آن می‌تواند مفید واقع شود زیرا در صورت انجام اقدامات درمانی ساده و به موقع می‌توان درد را برطرف کرد.

 در موارد وجود نگرانی‌های زیر باید به پزشک یا دندانپزشک مراجعه کرد


 • اگر فردی درد شدیدی دارد که دو روز پس از کشیدن دندان بهبود نیابد احتمال این که محل دندان به درستی بهبود نیافته باشد وجود دارد. بیماری به نام “سندرم سوکت خشک” ممکن است ایجاد شده باشد و بیمار باید بلافاصله به دندانپزشک مراجعه کند.
 • درد ممکن است با تورم لثه یا صورت همراه باشد یا ممکن است از اطراف دندان چرک تخلیه شود. تب یکی دیگر از علائم ابتلا به عفونت دندان است. این علائم ممکن است نشان‌دهنده بروز عفونت در اطراف دندان، لثه یا استخوان فک (فک بالا یا فک پایین) باشد. تب و تورم ممکن است نشان دهنده وجود آبسه باشد. ممکن است برای درمان آبسه‌های دندانی نیاز به مصرف آنتی بیوتیک و انجام عمل جراحی باشد. زمانی که انجام این فرایند توصیه می‌شود، عصب کشی انجام می‌شود.
 • متأسفانه شکستگی دندان یا وارد آمدن ضربه به دندان، یک اتفاق شایع است. فقط در موارد که آسیب‌دیدگی شدید باشد باید بلافاصله به دندانپزشک مراجعه کنید. هر چه زودتر بیمار برای درمان مراجعه کنید، احتمال بروز عفونت کاهش یافته و احتمال حفظ دندان افزایش می‌یابد. ترمیم سریع و به موقع دندان‌های شیری در کودکانی که دندان‌های شیری آنها آسیب دیده است بسیار مهم است تا بر دندان‌های دائمی آنها تأثیر نگذارد.
 • درد ممکن است در زاویه فک وجود داشته باشد. اگر باز کردن دهان باعث ایجاد درد شود، احتمال این که مفصل تمپروماندیبولار آسیب دیده باشد یا متورم شده باشد افزایش می‌یابد. این عارضه ممکن است از آسیب‌دیدگی یا تلاش برای خوردن چیزهای بزرگ ایجاد شود. دندانپزشک ممکن است قادر به ارائه راه حلی برای درمان این مشکل باشد.
 • دندان عقل نیز ممکن است باعث ایجاد درد شود. در حالی که دندان عقل در حال رشد است ممکن است لثه در اطراف آن دندان دچار التهاب شود. سپس این ممکن است منجر به عفونت لثه شود. درد معمولاً پایین مولار سوم ایجاد شده و ممکن است به سمت فک یا گوش گسترش یابد. ممکن است تورم در قسمت آسیب دیده ایجاد شود بنابراین فک به درستی بسته نمی‌شود. در موارد شدید، درد در گلو و کف دهان ممکن است باعث ایجاد اشکال در بلع شود.
 • هر گونه سابقه آسیب‌دیدگی، درد قفسه سینه، بیماری قلبی یا راش ممکن است باعث بروز دردی شود که منشاء غیر دندانی دارد. به نظر می‌رسد دندان درد در این شرایط ممکن است علامت ابتلا به بیماری‌های خطرناک‌تری باشد.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *