کامپوزیت ونیر دندان راهی برای داشتن لبخندی زیبا و دندان هایی سفید

کامپوزیت دنداناگر از ظاهر دندان‌هایتان ناراضی هستید، ونیرهای دندانی می‌توانند گزینه‌ی خوبی برای شما باشند. در مواردی که دندان‌ها کشیده شده‌اند یا بدشکل گرفته‌اند، دندان‌هایی که شکسته و یا تراشیده شده‌اند، و دندان‌هایی که فاصله زیادی از همدیگر دارند استفاده از ونیر دندان می‌تواند بسیار مؤثر باشد. در ونیزهای کامپوزیتی، مواد پرکننده رنگی دندان، که بارنگ دندان طبیعی شما سازگار است، در چندلایه به سطح دندان اعمال می‌شود و به‌طور مستقیم برای رسیدن به‌ظاهر زیبای موردنظر روی دندان‌ها قرار می‌گیرند. وینرهای کامپوزیتی در شرایطی استفاده می‌شوند که دندان‌های طبیعی شکسته یا تغییر رنگ داده‌اند. آن‌ها همچنین در هنگام ناترازی جزئی دندان‌های و به‌منظور دادن ظاهری صاف به دندان‌ها استفاده می‌شوند. برای اینکه بتوانید راجع به روش درمان خود تصمیم درستی بگیرید بهتر است با دندانپزشک زیبایی مشورت کنید. دندانپزشک زیبایی می تواند سلامتی، ظاهر، و عملکرد دندان شما را تجدید کنند و در این فرآیند شما می توانید مشکلات مربوط به طرح لبخند خود را نیز بر طرف کنید و به این ترتیب زندگی شادتر و همراه با اعتماد به نفس بیشتر به خود هدیه دهید.

مواد کامپوزیتی مدرن می‌توانند ظاهری زیبا و ماندگار را ارائه دهند.

ونیر یک روکش است که روی سطح جلویی دندان‌های قابل‌مشاهده هنگام لبخند قرار می‌گیرد تا شکل لبخند را زیباتر کند. کامپوزیت یک ماده پلیمری مبتنی بر رزین است که به‌طور مستقیم به سطح دندان اعمال می‌شود و در محل اتصال می‌یابد. ونییر ممکن است برای دندان‌هایی استفاده شود که تغییر رنگ داده، خراب‌شده، شلوغ است و خرد یا فرسوده شده‌اند. روکش‌های کامپوزیتی نسبت به ونیر های پرسلن کمی محدودیت دارند زیرا دندان‌ها قبل از قرار گرفتن روکش‌ها تغییر شکل نمی‌گیرند و اصلاح نمی‌شوند.برای بهره‌مندی از این خدمات و رزرو وقت با شماره‌های ما تماس حاصل فرمایید.

ونییر دندان


ونییر دندان

ونیر را روکش لایه‌های نازک (پرسلن یا کامپوزیتی) به‌صورت سفارشی ساخته می‌شوند تا بر روی دندان‌ها قرار گیرند و رنگ، شکل و ظاهر کلی آن‌ها را بهبود دهند. قرار دادن وینر دندان می‌تواند تا حد زیادی لبخند و ظاهر فرد را بهبود بخشد. دو نوع ونیر وجود دارد: پرسلن و کامپوزیت.

روکش‌های کامپوزیتی


روکش‌های کامپوزیتی

روکش‌های کامپوزیتی در یک جلسه گذاشته می‌شوند و در زمان قرار دادن در جای خود محکم می‌شوند.رزین کامپوزیت به‌صورت لایه‌ای روی دندان اعمال می‌شود و به شکل، طول و فرم درست درمی‌آیند. هر لایه با استفاده از نور مخصوص سفت می‌شود. هنگامی‌که تمام کامپوزیت قرار می‌گیرد، روکش‌ها باید قبل از اینکه به ساختار دندان پیوند داده شوند، کاملاً تمیز و ارزیابی شوند تا اطمینان حاصل شود متناسب هستند. معمولاً  مقدار کمی از ساختار دندان باید برداشته شود تا بتوان رزین کامپوزیت را در شکل موردنظر و بدون افزایش حجم دندان به آن اضافه کرد. در اکثر موارد، ونیرهای کامپوزیت برای ساختار دندان بهتر هستند زیرا نسبت به ونیرهای پرسلن مقادیر کمتری برداشته می‌شود.

فرایند انجام کامپوزیت

وینرهای کامپوزیتی معمولاً در یک جلسه تکمیل می‌شوند. معمولاً دندان‌ها قبل از قرار دادن روکش‌ها آماده نیستند. این بدان معنی است که بی‌حسی موضعی معمولاً موردنیاز نیست و دندان‌ها به‌طورکلی تراشیده نمی‌شوند. این کامپوزیت به‌طور مستقیم به سطح جلویی دندان‌ها اعمال می‌شود و قبل از اینکه به دندان‌ها متصل شود، شکل و اندازه موردنیاز تنظیم می‌شود. نهایتاً دندان‌ها فرم دهی می‌شوند و جلا داده می‌شوند تا ظاهر موردنظر به دست آید. شکل‌دهی مجدد روکش‌های کامپوزیتی با اضافه کردن یا برداشتن کامپوزیت در جلسه‌ی اولیه یا هر جلسه‌ی بعدی ر صورت تمایل بیمار نسبتاً ساده است.

چه زمانی ونیرهای کامپوزیتی بیشترین تأثیر رادارند؟


 

روکش‌های کامپوزیتی
روکش‌های کامپوزیتی در شرایطی که تغییرات جزئی رخ‌داده است استفاده می‌شود:

 • شکستگی یا تغییر رنگ دندان‌های طبیعی
 • اختلالات جزئی دندان‌ها

کامپوزیت نمی‌تواند فضاهای بزرگ را پر کند بنابراین بسیاری از متخصصان دندانپزشکی توصیه می‌کنند وقتی فاصله‌ی زیادی بین دندان‌ها وجود دارد، دندان‌های بسیار کوتاه دارید که می‌خواهید کشیده شوند یا قسمت بزرگی از لبه دندان‌ شکسته است از ونیر های کامپوزیتی استفاده نکنید. در این مواقع بسته به نظر دندانپزشک خود می توانید از ایمپلنت استفاده کنید، اگر شما فقط یک دندان طبیعی را از دست داده باشید یک ایمپلنت برای جایگزین‌ نمودن کافی خواهد بود.

انتظارات از ونیز کامپوزیت

 


مواد کامپوزیتی مدرن می‌توانند ظاهر زیبایی را به دندان‌ها ببخشند و برای مدت‌زمان معینی (5 تا 10 سال) ماندگار باشند. بااین‌حال در انجام ونیر کامپوزیت توجه  دقیق به جزئیات اهمیت دارد و نتیجه نهایی به‌طور کامل به مهارت و هنر دندان‌پزشک بستگی دارد.انتخاب دندان‌پزشک مناسب می‌تواند گاهی اوقات فرآیند چالش‌برانگیز باشد بنابراین قبل از شروع فرایند درمان باید به کار دندان‌پزشک اعتماد کامل داشته باشید.

مزایای ونیرهای کامپوزیتی چیست؟


 • وینر های کامپوزیت را می‌توان در یک جلسه انجام داد. ونیر های پرسلن در آزمایشگاه دندانپزشکی ساخته‌شده و بنابراین نیاز به حداقل دو بار مراجعه به دندان‌پزشک دارند.
 • درحالی‌که این‌یک قانون کلی نیست، ونیرهای کامپوزیت نیاز به آمادگی کمتر دندان دارند.
 • ونیر کامپوزیت مقرون‌به‌صرفه تر است و هزینه‌اش معمولاً حدود یک‌دوم ونیر های پرسلن است.

معایب ونیرهای کامپوزیت چیست؟


 • وینرهای کامپوزیتی به‌اندازه‌ی ونیرهای پرسلن بادوام نیستند و ترمیم و نگهداری بیشتری موردنیاز است زیرا احتمال شکستگی آن‌ها بیشتر است.
 • احتمال تغییر رنگ در روکش‌های کامپوزیت بیشتر است. دلیل این است که کامپوزیت رزین پر منفذ است درحالی‌که پرسلن لعابی و غیرقابل نفوذ است.

باندینگ کامپوزیتی


باندینگ کامپوزیتی
باندینگ کامپوزیت فرایند قرار دهی مواد کامپوزیتی بر روی دندان‌ها به‌منظور بهبود ظاهر آن‌ها است. بیمارانی که کامپوزیت را انتخاب می‌کنند اغلب احساس می‌کنند که دندان‌های طبیعی آن‌ها کمی کج هستند، به‌اندازه کافی سفید نیستند، ترک‌خورده و یا تراشیده شده‌اند. باندینگ کامپوزیتی از ونیزهای کامپوزیتی متفاوت است زیرا آن‌ها مشکلات کوچک‌تر را فقط در چند دندان یا حتی یک‌دندان حل می‌کنند. روکش کامپوزیت وقتی است که رزین کامپوزیتی روی تمام دندان یا تمام دندان‌های جلو اعمال می‌شود. ما در اینجا درباره باندینگ کامپوزیتی برای دندان‌های جلو و نه «پرکننده‌های کامپوزیت» که برای دندان‌های عقبی یا پرکننده‌ی دندان که تمام سطوح دندان را پوشش می‌دهد نه‌فقط قسمت‌های قابل‌مشاهده را صحبت می‌کنیم.

مزایای ونیرهای پرسلن چیست؟

 • پرسلن دارای کیفیت شفاف و دارای انعکاس نور شبیه به مینای طبیعی دندان است. درنتیجه، می‌تواند دندان‌های طبیعی ارائه دهد که با سایر مواد دندانی قابل‌دستیابی ن
 • پرسلن رنگ پایدار دارد زیرا لعابی در لایه‌ی خارجی‌اش وجود دارد که باعث می‌شود رنگ بسیار مقاوم باشد.
 • ونیرهای پرسلن بسیار بادوام هستند و به‌ندرت خرد می‌شوند.

چه زمانی ونیرهای پرسلن استفاده می‌شوند؟

 

پرسلن می‌تواند فضاهای بسیار بزرگ‌تر از کامپوزیت را پر کند بنابراین، روکش‌های پرسلن را می‌توان در هر شرایطی که در آن ونیر دندان یک گزینه درمان مناسب است استفاده کرد.

چه چیزی از وینرهای پرسلن انتظار می‌رود


روکش‌های پرسلن بسیار قوی و بادوام هستند، آن‌ها به‌ندرت می‌شکنند و رنگ پایدار دارند. اگر مراقبت خوبی از آن‌ها داشته باشید طول عمر آن‌ها بین 15 تا 20 سال است.نکته‌ی دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که به یک دندان‌پزشک که با سرامیک باکیفیت و یک تکنسین بسیار متخصص کار می‌کند مراجعه کنید. این به شما بهترین شانس برای رسیدن به زیبایی‌های ویژه را می‌دهد.

معایب روکش‌های پرسلن چیست؟


 • ونیرهای پرسلن در یک آزمایشگاه دندانپزشکی ساخته‌شده و بنابراین نیاز به حداقل دو مراجعه دارند.
 • روکش‌های پرسلن گران‌تر از ونیر های کامپوزیت هستند، زیرا قرار دادن آن‌ها نیازمند زمان، تخصص و منابع بیشتری است.
 • ونیرهای پرسلن قابل تعمیر نیست. اگر آن‌ها شکستن، ونیر های پرسلن باید جایگزین شوند.

باندینگ کامپوزیتی در مقابل روکش‌های پرسلن


تعدادی از تفاوت‌های مهم بین باندینگ کامپوزیتی دندان و روکش‌های پرسلن وجود دارند:

 • روکش‌های پرسلن یک روش تهاجمی در دندانپزشکی است که به معنی تزریق، مته دندان‌پزشکان و آماده کردن و یا مته کردن دندان‌های موجود است. همان‌طور که گفتیم، این امر می‌تواند موجب آسیب رسیدن یا شکستن آن‌ها شود. بیمارانی که روکش‌های پرسلن را انتخاب می‌کنند دندان‌هایشان آماده‌سازی می‌شود و قسمتی از مینای دندان برای ایجاد فضای جهت روکش تراشیده می‌شود. بسیاری از بیماران جوان یا بیماران با دندان‌های سالم‌تر نمی‌خواهند این خطر را بکنند.
 • دومین تفاوت بزرگ زمان است. باندینگ کامپوزیتی حدود یک ساعت طول می‌کشد و قبل از اینکه فکرش را بکنید کار تمام می‌شود و تفاوت بین قبل و بعد از باندینگ بسیاری از بیماران را شگفت‌زده می‌کند. برعکس، ونیرهای پرسلن روشی است که به زمان بسیار بیشتری نیاز دارد. آمادگی دندان‌ها در اولین مراجعه انجام می‌شود. سپس دندان‌پزشک شما با یک آزمایشگاه کار خواهد کرد تا ونیرها را همان‌طور که می‌خواهید درست کنند. در طول این مدت به شما ونیرهای موقت داده می‌شود که درحالی‌که منتظر برای انجام کار نهایی برای بازگشت ونییر از آزمایشگاه هستید می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. هنگامی‌که ونیرها می‌رسند، آن‌ها جایگزین می‌شوند.پس از قرار گرفتن ونییر ها نیز مراجعه‌ی بعدی برای پیگیری و اطمینان از مناسب بودن آن‌ها لازم است. دندان‌پزشک همچنین باید مطمئن شود که ونییر ها جویدن را مختل نمی‌کنند. ونیر پرسلن می‌تواند تا یک ماه فرد را درگیر کند که بسیار بیشتر از باندینگ دندان است.

انتخاب بین وینر کامپوزیت و پرسلن


اولین چیزی که باید بدانید این است که آیا شما یک داوطلب مناسب برای وینرهای دندانی هستید؟ گاهی اوقات سفید کردن دندان برای بهبود ظاهر شما کافی است، درحالی‌که در شرایط دیگر دندان‌ها خیلی ضعیف یا ناهماهنگی هستند که وینرهای دندانی لازم می‌شوند. پزشک شما می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری برای اینکه کدام‌یک از روش‌ها یا ترکیبی از روش‌ها مناسب است، کمک کند. اطمینان حاصل کنید که آنچه را که می‌خواهید انجام دهید کاملاً برای او توضیح می‌دهید.

 • ونیرهای پرسلن بسیار زیبا هستند. بااین‌حال اگر دندان‌پزشک باتجربه و خبره باشد ونیرهای کامپوزیتی نیز می‌توانند زیبایی طبیعی به دندان‌ها بدهند. نکته مهم این است که ونیزهای کامپوزیتی فقط در شرایط مناسب انتخاب شوند.
  هنگامی‌که فضاهای بزرگ‌تر بین دندان‌ها باید پر شوند (مثلاً اگر فضای بین دندان‌ها زیاد است یا دندان‌های بسیار کوتاه دارید که می‌خواهید بلندتر شوند)، وینرهای پرسلن به نظر گزینه‌ای بهتر هستند.
 • وینرهای کامپوزیتی مقرون‌به‌صرفه تر هستند و می‌توانند در یک جلسه تکمیل شوند اما آن‌ها به ترمیم و نگهداری بیشتر نیاز دارند زیرا احتمال شکستگی و ایجاد لکه در آن‌ها بیشتر است.
 • ونیرهای پرسلن گران‌تر هستند (تقریباً دو برابر بیشتر از کامپوزیت) و نیاز به زمان بیشتری برای تکمیل دارند. به‌غیراز این، پرسلن مقاومت بیشتری نسبت به لکه و شکستگی دارد، تحت‌فشار نیست، رنگ ثابت و زیبایی بیشتری دارد.

مراقبت از وینرهای دندانی


صرف‌نظر از نوع روکش (کامپوزیت یا پرسلن)، اقدامات مراقبتی برای بهبود دوام و طول عمر آن‌ها ضروری است:

 • اجتناب از گاز زدن یا شکستن موارد سفت مانند آجیل و یخ
 • حفظ بهداشت دهان و دندان و مراقبت‌های دندانپزشکی حداقل دو بار در سال

ماندگاری کامپوزیت


مشخص کردن ماندگاری و طول عمر وینرهای کامپوزیتی دشوار است زیرا آن‌ها به‌ندرت نیاز به جایگزینی کامل دارند. بااین‌حال، آن‌ها نیاز به ترمیم و نگهداری دارند. آن‌ها ممکن است به‌صورت دوره‌ای تغییر رنگ، شکستگی یا پریدگی داشته باشند و نیاز به جلا دادن یا ترمیم داشته باشند. به این دلیل که هیچ دندان سالمی تراشیده نمی‌شود، درصورتی‌که دندان‌ها به‌خوبی در خانه نگهداری شوند هیچ‌گونه افزایش خطر پوسیدگی دندان یا آبسه وجود ندارد.


هزینه کامپوزیت چقدر است؟


قیمت وینرهای کامپوزیتی به کیفیت مواد مورداستفاده، مقدار کار موردنیاز روی دندان و مهارت و تجربه دندان‌پزشک در این زمینه بستگی دارد.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *