پیشگیری از پوسیدگی و خرابی دندان‌ها با رعایت بهداشت دهان و دندان

پوسیدگی دندان تخریب مینای دندان، لایه سخت و بیرونی دندان‌های شما است. پوسیدگی می‌تواند یک مشکل برای کودکان، نوجوانان و بزرگسالان باشد. پلاک، یک فیلم چسبنده از باکتری‌ها، به طور مداوم بر روی دندان‌های شما شکل می‌گیرد. هنگامی که شما غذاهای حاوی قند را می‌خورید یا می‌نوشید، باکتری‌ها در پلاک اسیدهایی تولید می‌کنند که به مینای دندان حمله می‌کند. چسبندگی پلاک این اسیدها را در تماس با دندان‌هایتان نگه می‌دارد و در طول زمان مینای دندان از بین می‌رود. این زمانی است که حفره‌ها می‌توانند شکل بگیرند.

پوسیدگی در اطراف لبه‌ها یا حاشیه اهای محل پر شدگی نیز برای افراد مسن معمول است. از آنجایی که بسیاری از افراد سالخورده از فلوراید و مراقبت‌های پیشگیرانه دندانپزشکی مدرن در هنگام بالا رفتن سن برخوردار نبوده‌اند، اغلب تعدادی دندان‌های پر شده دارند. در طول سالها، این پر شدگی‌ها ممکن است ضعیف شوند و تمایل به شکسته شدن و نشت در اطراف لبه داشته باشند. باکتری‌ها در این شکاف‌های کوچک جمع شده و باعث می‌شوند اسید تجمع یابد که این امر منجر به پوسیدگی دندان‌ها می‌شود.

پوسیدگی دندان (حفره‌های دندان) آسیب به یک دندان است که زمانی می‌تواند اتفاق بیفتد که باکتری‌هایی که در دهان شما هستند اسیدهایی را تولید می‌کنند که به سطح دندان یا مینای دندان حمله می‌کنند. این امر می‌تواند به ایجاد یک سوراخ کوچک در دندان به نام حفره منجر شود. اگر پوسیدگی دندان درمان نشود، می‌تواند باعث بروز درد، عفونت و حتی از دست دادن دندان شود.

حفره چیست؟


پوسیدگی دندان، صاف شدن مینای دندان شما است و به آسیب ساختار دندان ناشی از اسیدهایی که در هنگام شکسته شدن قند توسط باکتری‌های پلاک در دهان ایجاد می‌گردد، اطلاق می‌شود. اگر این از دست دادن مینرال موجود در مینای درمان نشود، در نهایت حفره یا سوراخ در دندان می‌تواند ایجاد گردد. بدون درمان، این حفره‌ها می‌توانند در طول زمان بزرگتر شوند و حتی کل دندان را نیز نابود کنند.

اسیدهای پلاک نیز می‌توانند لایه بعدی دندان (دنتین) را از بین ببرند و در نهایت باعث ایجاد حفره ریشه شوند. در نتیجه، اعصاب دندان‌های شما در معرض محیط قرار می‌گیرند و شما هنگام خوردن یا نوشیدن احساس درد خواهید داشت. اگر احساس درد در نزدیکی ریشه دندانتان دارید، ممکن است دچار نوعی پوسیدگی دندان شده باشید و باید با یک متخصص دندانپزشک مشورت کنید.

علل ایجاد حفره و پوسیدگی دندان


 تعدادی از مراحل باید برای ایجاد حفره دندان طی شوند. این مراحل شامل از بین رفتن مواد معدنی دندان (دمینرالیزیشن) تا از بین رفتن تمام دندان برای ایجاد حفره می‌باشند. پوسیدگی دندان نیز زمانی اتفاق می افتد که غذاهای حاوی کربوهیدرات بین دندان‌ها به دام افتاده و با مسواک زدن و نخ دندان به طور کامل پاک نشوند.

علل عمده پوسیدگی دندان‌ها، غذاها و نوشیدنی‌های چسبنده و حاوی قند هستند. هر چه قند بیشتر مصرف می‌شود، اسید بیشتری تولید می‌شود و منجر به پوسیدگی می‌شود. قند با پلاک ترکیب می‌شود تا مینای دندان را تضعیف و شما را نسبت به پوسیدگی دندان آسیب پذیر کند. هر بار که یک میان وعده حاوی قند می‌خورید، دندانهایتان در برابر اسید در مدت 20 دقیقه آینده آسیب پذیر هستند. مهم است که علل پوسیدگی دندان را درک کنید تا بتوانید راه مناسب برای مراقبت از دندان‌ها و مراقبت از سلامتی خود را بیاموزید. مواردی که برای مراقبت از دندان‌ها در برابر پوسیدگی و ایجاد حفره باید بدانید عبارت‌اند از:

 • بهداشت ضعیف دهان و دندان: وقتی دندان‌هایتان را به طور مرتب مسواک نمی‌زنید زمینه مناسب را برای تجمع پلاک و حمله به دندان مینای دندان فراهم می‌کنید.
 • تشکیل پلاک: پلاک زمانی ایجاد می‌شود که باکتری‌ها، اسید، ذرات غذا و بزاق در دهان شما ترکیب می‌شوند. این پلاک به دندان‌های شما متصل می‌شود و با گذشت زمان تجمع می‌یابد. اسید موجود در پلاک مینای دندان شما را از بین می‌برد و در نهایت می‌تواند سوراخ‌هایی در دندان‌های شما ایجاد کند که به عنوان حفره شناخته می‌شوند.
 • خشکی دهان: بزاق به شستشوی پلاک از دندان کمک می‌کند. اگر دهان خشک با بزاق کمی دارید، پلاک ممکن است سریعتر تشکیل شود.
 • خوردن و نوشیدن: این جایی است که همه چیز شروع می‌شود. از آنجا که همه ما باید برای زنده ماندن باید بخوریم و بنوشیم، هیچ راهی برای جلوگیری از این کار وجود ندارد، اما این اعمال نقش مهمی در تشکیل حفره‌ها ایفا می‌کنند. هنگامی که شما می‌خورید یا می‌نوشید، کربوهیدرات‌ها روی دندان‌هایتان باقی می‌مانند تا زمانی که مسواک بزنید. حتی پس از مسواک زدن، شما ممکن است قادر به حذف تمام ذرات غذایی و یا کربوهیدرات از دندان‌های خود نباشید. غذاهایی که تمایل به چسبیدن به دندان‌ها دارند، خطر ایجاد حفره دندانی را افزایش می‌دهند. حتماً دندانهایتان را به طور مرتب مخصوصاً بعد از نوشیدن شیر یا سودا، یا بعد از خوردن میوه خشک، غلات خشک، آبنبات سخت، کارامل، تافی، کشمش، غلات شیرین شده، کوکی‌ها و آبنبات های نعنایی مسواک بزنید.
 • باکتری‌ها و اسید: در حالی که اکثر مردم دوست ندارند در مورد این موضوع فکر کنند، باکتری‌ها به طور طبیعی در دهان شما زندگی می‌کنند. هنگامی که این باکتری‌ها کربوهیدرات‌هایی را که روی دندان‌ها و در دهان شما قرار دارند هضم می‌کنند، اسید تولید می‌شود.
 • مشکلات پزشکی: با برگشت اسید از معده شما به دهان، حفره دندان ایجاد می‌شود. همچنین بولیمیا خطر بروز پوسیدگی دندان را زمانی که دندان در معرض اسید معده در طول استفراغ‌های مکرر است، افزایش می‌دهد. علاوه بر این، برخی از انواع درمان‌های سرطان که سر و گردن را در معرض اشعه قرار می‌دهند، می‌توانند خطر پوسیدگی دندان را با تغییر بزاق به منظور افزایش رشد باکتری، بالا ببرند.

علائم و نشانه‌های پوسیدگی و ایجاد حفره دندانی


با پیشرفت پوسیدگی دندان، علائم شروع به ظاهر شدن می‌کنند. اگر متوجه هر یک از نشانه‌های رایج زیر شدید، در اسرع وقت به دندانپزشک خود مراجعه نمایید. هرچه علائم سریع‌تر تشخیص داده شوند، درمان سریع‌تر و آسان‌تر انجام می‌گردد. به دندان‌هایتان توجه کنید و به دنبال علائم پوسیدگی دندان که در ادامه ذکر شده‌اند باشید:

 • درد: درد دندان یکی از رایج‌ترین نشانه‌های پوسیدگی دندان است.
 • فشار: هم افزایش حساسیت دندان و هم درد هنگام گاز زدن می‌توانند نشان دهندهٔ پوسیدگی دندان باشند.
 • سوراخ: علائم پوسیدگی دندان ممکن است شامل بروز حفره یا سوراخ قابل توجه در دندان آسیب دیده باشد. گاهی اوقات حفره‌ها فقط در زمان انجام اشعه ایکس دندان مشاهده می‌شوند.
 • چرک: یکی از نشانه‌های جدی‌تر و واضح پوسیدگی در ناحیه دندان است.

 سایر نشانه‌های معمولی حفره‌ای که احتمالاً توجه شما را به خود جلب می‌کند، شامل دندان درد یا حساسیت دندان‌ها مخصوصاً هنگام خوردن غذاهای شیرین، گرم یا سرد یا نوشیدنی‌ها است. این علائم مربوط به بروز حفره معمولاً با پوسیدگی پیشرفته دندان همراه است و بنابراین نیاز به توجه فوری متخصص دندانپزشک دارد.

درمان حفره و پوسیدگی دندان


حتی سالم‌ترین و متعصب‌ترین افرادی که بهداشت دهان خود را رعایت می‌کنند، احتمالاً حداقل یک یا دو حفره دندانی را در طول عمر خود خواهند داشت – حتی دندانپزشک شما احتمالاً در برخی موارد دارای حفره دندانی خواهد بود. بنابراین، در حالی که جلوگیری از حفره‌های دندان مطلوب است، در صورت بروز حفره و پوسیدگی بیش از حد نگران نباشید. نکته مهم تشخیص و درمان زودهنگام خرابی دندان‌ها است. در حالی که بهتر است از پوسیدگی دندان جلوگیری نمایید، اما درمان پوسیدگی دندان نیز ساده است. ابتدایی‌ترین فرم درمان پوسیدگی پر کردن دندان است، زمانی که بخش پوسیدهٔ دندان خالی می‌شود و با یک ماده مخصوص قوی مانند رزین‌های کامپوزیتی، پرسلین، نقره، طلا یا آمالگام جایگزین می‌شود. درمان پوسیدگی گسترده‌تر شامل استفاده از روش‌های پیشرفته مانند روکش کردن و روت کانال می‌باشد. پر کردن جلوی بزرگتر شدن حفره را می‌گیرد. بنابراین اگر شما علائم پوسیدگی دندان یا بروز حفره را تجربه کرده‌اید، بسیار مهم است که فوراً جهت درمان به دندانپزشک مراجعه نمایید.

چه زمانی به پر کردن نیاز دارید؟

اگر دچار پوسیدگی دندانی شده‌اید که فراتر از فرآیند فرسایش مینای دندان است و باعث ایجاد سوراخ در دندان‌هایتان شده است، دندانپزشک شما احتمالاً پر کردن دندان‌ها را توصیه می‌کند. هنگام پر کردن، دندانپزشک قسمت‌های پوسیدهٔ دندان را خارج کرده و آن را با مادهٔ جایگزین دیگری برای بازیابی شکل دندان پر می‌کند. پر کردگی‌ها می‌توانند از رزین‌های به رنگ دندان یا ترکیبی از مواد (آمالگام) که ممکن است شامل جیوه باشند تشکیل شده باشند. اگرچه افراد نگران هستند که جیوه آن را بیمار کند، مطالعات پزشکی نشان داده‌اند که مواد پرکننده آمالگام برای اکثر مردم بی خطر هستند. اگر نگران هستید، از دندانپزشک خود در خصوص گزینه‌های مختلف برای پر کردن اطلاعات کسب نمایید.

چه زمانی به روکش کردن دندان نیاز دارید؟

اگر پوسیدگی دندان شما شدید باشد، دندانپزشک شما احتمالاً از روکش به جای پر کردن برای ترمیم آسیب ایجاد شده استفاده می‌کند. یک روکش بزرگتر از پر شدگی است و بالای دندان را پس از برداشتن ناحیه پوسیده، پوشش می‌دهد. روکش‌ها معمولاً از پرسلین، طلا و یا ترکیبی از پرسلین و فلز ساخته می‌شوند. بدون توجه به اینکه چه نوع پرکننده یا روکشی دارید، باید مطمئن شوید که جهت جلوگیری از پوسیدگی دندان در آینده و از بین بردن پلاک مسواک زدن دندان‌ها و کشیدن نخ دندان دو بار در روز انجام شود. محصولات زیادی طراحی شده‌اند که به شما کمک می‌کنند اطراف پر کردگی‌ها و روکش‌ها را تمیز کنید. پر کردگی‌ها و روکش‌ها را نباید جایگزین کرد، مگر اینکه نشانه‌هایی از فرسودگی داشته باشند یا به نوعی شکننده و یا ضعیف شده باشند.

چگونگی جلوگیری از ایجاد پوسیدگی و حفره‌های دندان


همانطور که از دندانپزشک خود در سنین نوجوانی یاد گرفته‌اید، پیشگیری بهترین راه برای جلوگیری از پوسیدگی و خرابی دندان‌ها است. اقدامات زیادی وجود دارند که می‌توانید برای جلوگیری از تشکیل حفره دندان یا سایر انواع پوسیدگی و آسیب دندان انجام دهید. اولین گام در جلوگیری از ایجاد حفره دندان‌ها، شروع و ادامهٔ یک روال جامع مراقبت از بهداشت دهان است. در حالی که این کار می‌تواند خسته کننده باشد، هنگامی که تبدیل به عادت می‌شود، شما از داشتن دهان سالم و لبخند زیبا که در نتیجهٔ رعایت بهداشت دهان و دندان است، لذت خواهید برد. در حالی که امروزه گزینه‌های بسیاری برای رعایت بهداشت دهان و دندان وجود دارد، در ادامه یک چک لیست اولیه از اقلام اصلی که به آن‌ها برای کمک به جلوگیری از ایجاد پوسیدگی و حفره دندان نیاز دارید، ذکر شده‌اند. هنگامی که به داروخانه بروید، این لیست به شما کمک می‌کند تا اقلام اصلی که به آن‌ها برای رعایت بهتر بهداشت دهان و دندان و جلوگیری از ایجاد حفرهٔ دندان نیاز دارید را راحت‌تر انتخاب نمایید.

 • مسواک: همه می‌دانند که برای تمیز کردن دندان‌های خود به مسواک نیاز دارند، اما بسیاری از افراد نیز به مسواک‌های مختلف زیاد فکر نمی‌کنند. در حالی که صدها گزینه در دسترس وجود دارد، با دقت نگاه کنید تا مسواکی را پیدا کنید که بتواند تمام سطوح دندان‌های شما را تمیز کند. پیدا کردن یک مسواک که شامل یک تمیز کننده بافت زبان باشد نیز ایدهٔ خوبی محسوب می‌گردد، زیرا باکتری‌هایی که باعث ایجاد بوی بد دهان و دندان می‌شوند اغلب روی زبان شما زندگی می‌کنند.
 • خمیر دندان: خمیر دندان بخش مهمی از روال بهداشت دهان و دندان شما برای پیشگیری از ایجاد حفره دندان است.
 • استفاده از نخ دندان: استفاده از نخ دندان به طور منظم بسیار مهم است. نخ دندان با برداشتن ذرات غذایی از دندان‌های شما، می‌تواند به جلوگیری از ایجاد حفره‌های دندان کمک کند.
 • دهان شویه: استفاده از دهان شویه اغلب گام نهایی در روند روزانه بهداشت دهان و دندان است. استفاده از دهانشویه مناسب نه تنها موجب ایجاد احساس تمیزی در دهان و خوشبو شدن تنفس می‌گردد بلکه باکتری‌هایی را که می‌توانند باعث ایجاد پلاک و ژینژیویت شوند را نیز از بین خواهد برد.

هزینه

هزینه‌ها بسته به پوشش بیمه، نوع درمان پوسیدگی و نوع بیهوشی بسیار متفاوت خواهند بود. شما می‌توانید قبل از درمان پوسیدگی دندان با دندانپزشک خود و خدمات دهندهٔ بیمه مشورت کنید تا هزینه کل را برآورد نمایید.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *