نگه داری و مراقبت از دندان مصنوعی برای افزایش عمر مفید آن‌ها

دندان مصنوعی

دندان‌های مصنوعی جایگزین‌های سفارشی ساز برای دندان‌های از دست رفته هستند و می‌توانند درآورده شوند و دوباره در داخل دهان شما قرار بگیرند. در حالیکه زمان می‌برد تا به دندان‌های مصنوعی عادت کنید و هرگز دقیقا همانند دندان‌های طبیعی احساس نمی‌شوند، پروتزهای فعلی ظاهر طبیعی دارند و راحت تر از همیشه هستند.

دو نوع اصلی دندان مصنوعی وجود دارد: کلی و جزئی. یک متخصص ایمپلنت می تواند به شما کمک کند که بر اساس این که آیا تمام دندان‌های شما نیاز به جایگزینی دارند یا خیر و بسته به هزینه‌های مربوط به آن و با آگاهی از بهترین روش‌های درمان با توجه به آخرین تجهیزات، مواد اولیه و تکنولوژی‌های روز، نوع دندان مصنوعی که برای شما مناسب است انتخاب کنید.

دندان‌های مصنوعی چگونه کار می‌کند؟


با دندان مصنوعی کلی، یک پایه اکریلیک گوشتی رنگ بر روی لثه‌های شما قرار می‌گیرد. پایه دندان مصنوعی بالا، کام (سقف دهان شما) را پوشش می‌دهد، در حالی که دندان مصنوعی پایین به صورت نعل اسبی شکل داده شده است تا زبان شما در آن جای گیرد. دندان‌ها با قالب گیری از دهان شما، به صورت سفارشی ساز در آزمایشگاه دندانپزشکی ساخته می‌شوند. دندانپزشک شما تعیین خواهد کرد که کدام یک از سه نوع دندان مصنوعی که در ادامه توصیف شده است، برای شما بهترین است.

انواع دندان مصنوعی


 

دندان مصنوعی کلی مرسوم

دندان مصنوعی کلی

یک دندان مصنوعی کلی مرسوم پس از آنکه تمام دندان‌های باقی مانده کشیده شدند و بافت‌ها بهبود پیدا کردند، در دهان شما قرار داده می‌شود. بهبودی ممکن است چند ماه طول بکشد، که در طی آن مدت بدون دندان خواهید بود.

دندان مصنوعی فوری

یک دندان مصنوعی فوری بلافاصله پس از کشیدن دندان‌های باقی مانده قرار داده می‌شود. (دندانپزشک شما اندازه گیری‌هایی را انجام می‌دهد و مدل‌های فک شما را در طی یک بازدید قبلی ایجاد می‌کند). در حالیکه پروتزهای فوری این مزیت را دارد که هرگز نیازی به بدون دندان بودن شما نیست، باید چند ماه پس از قرار دادن دوباره جهت دهی شوند. دلیل آن این است که استخوان‌هایی که دندان‌ها را محافظت می‌کنند با روند بهبودی تغییر شکل می‌دهند و باعث می‌شود که دندان مصنوعی شل شود.

دندان مصنوعی جزیی

دندان مصنوعی جزیی

دندان مصنوعی جزئی بر روی یک چارچوب فلزی قرار می‌گیرد که به دندان‌های طبیعی شما متصل می‌شود. گاهی اوقات تاج روی برخی از دندان‌های طبیعی شما قرار می‌گیرد و به عنوان تکیه گاهی برای دندان مصنوعی عمل می‌کند. دندان‌های مصنوعی جزئی یک جایگزین متحرک برای بریج هستند.

در صورت داشتن دندان مصنوعی، چگونه باید از دهان و لثه‌های خود مراقبت کنم؟


حتی با دندان مصنوعی کلی، لازم است هر روز صبح قبل از قرار دادن پروتزها، لثه‌ها، زبان و سقف دهان خود را با یک مسواک نرم شستشو دهید. این کار باعث حذف پلاک می‌شود و گردش خون را در دهان شما تحریک می‌کند. به تمیز کردن دندان‌هایی که در زیر گیره‌های فلزی دندان مصنوعی قرار دارند، توجه ویژه ای داشته باشید. پلاکی که زیر گیره‌ها قرار می‌گیرد، خطر پوسیدگی دندان را افزایش می‌دهد. اگر یک پروتز جزئی دارید، مطمئن شوید که قبل از مسواک زدن دندان‌های طبیعی آن را حذف کنید. لثه‌ها به طور مرتب تمیز کنید، استراحت، و ماساژ دهید. شستشوی روزانه دهان با آب نمک گرم به تمیز شدن لثه‌ها کمک می‌کند. یک رژیم غذایی متعادل را برای حفظ تغذیه مناسب و دهان سالم داشته باشید.

بهترین راه برای محافظت از دندان‌های مصنوعی متحرک چیست؟


محافظت از دندان‌های مصنوعی

دندان مصنوعی جزئی یا کلی متحرک، نیاز به مراقبت مناسب برای تمیز نگه داشتن، بدون لکه ماندن و داشتن بهترین ظاهر دارند. برای مراقبت از دندان مصنوعی خوب:

پس از غذا خوردن دندان مصنوعی بردارید و بشویید

آب را بر روی دندان‌های مصنوعی خود بگیرید تا بقایای مواد غذایی و سایر ذرات شل را پاک کنید. بهتر است یک حوله را روی ظرف یا سینک قرار دهید یا سینک را پر از آب کنید تا در صورت افتادن پروتز، دچار شکستگی نشود.

به دقت مراقب دندان‌های مصنوعی خود باشید

اطمینان حاصل کنید که در هنگام شستشو، پلاستیک و گیره‌ها را خم یا دچار آسیب نکنید.

پس از برداشتن دندان مصنوعی دهان خود را بشویید

برای تمیز کردن زبان، گونه‌ها و سقف دهان خود (کام) از یک مسواک دارای برس‌های نرم بر روی دندان‌های طبیعی و گاز یا یک مسواک نرم استفاده کنید. در صورت استفاده، هر گونه چسب دندان مصنوعی را از لثه‌های خود پاک کنید.

حداقل یک بار در روز دندان مصنوعی خود را مسواک بزنید

هر روز دندان مصنوعی خود را برداشته و به آرامی تمیز کنید. برای پاک کردن بقایای مواد غذایی، پلاک و سایر رسوبات، آن‌ها را با یک مسواک دارای برس نرم و پاک کننده غیر فرسایشی دندان مصنوعی خیسانده و مسواک بزنید. اگر از چسب دندان مصنوعی استفاده می‌کنید، شیارهایی را که روی لثه‌ها ایجاد شده، پاک کنید تا چسب باقی مانده را برطرف نمایید. از پاک کننده‌های دندان مصنوعی در دهان خود استفاده نکنید.

شب‌ها دندان‌های مصنوعی را بخیسانید

اکثر انواع دندان مصنوعی برای حفظ شکل خود نیاز به مرطوب ماندن دارند. شب‌ها دندان‌های مصنوعی را در آب یا یک محلول ملایم مخصوص خیساندن قرار دهید. با دندانپزشک خود در مورد نحوه نگه داری از دندان‌های مصنوعی تان در شب مشورت کنید. دستورالعمل‌های سازنده در مورد راه حل‌های تمیز کردن و خیساندن را دنبال کنید.

دندان‌های مصنوعی را آبکشی کنید

قبل از قرار دادن آنها در دهان خود، به خصوص اگر از یک محلول خیساندن دندان مصنوعی استفاده می‌کنید، به طور کامل پروتزها را آبکشی نمایید. این محلول‌ها ممکن است حاوی مواد شیمیایی مضر باشند که در صورت بلعیده شدن باعث استفراغ، درد و یا سوزش می‌شوند.

مراجعات منظم دندانپزشکی تنظیم کنید

دندانپزشک شما توصیه خواهد کرد که چند وقت یک بار به او مراجعه کنید تا پروتز‌های تان را بررسی و به صورت حرفه ای پاک کنید. دندانپزشک شما می‌تواند به اطمینان از مناسب بودن دندان برای جلوگیری از لغزش و ایجاد ناراحتی کمک کند و همچنین داخل دهان تان را بررسی کند تا از سلامت آن مطمئن شود.

در صورت شل شدن تنظیمات به دندانپزشک مراجعه کنید

اگر دندان‌های مصنوعی شما شل شد، بلافاصله به دندانپزشک خود مراجعه کنید. دندان‌های شل می‌توانند باعث تحریک، زخم و عفونت شوند.

چه کارهایی را نباید با دندان مصنوعی کرد؟


  • مواد تمیز کننده ساینده: از برس‌های سفت و محکم، پاک کننده‌های قوی و خمیر دندان خشن اجتناب کنید، زیرا بسیار ساینده هستند و می‌توانند به پروتز‌های شما آسیب برسانند.
  • خمیر دندان‌های سفید کننده: خمیردندان‌هایی که به عنوان خمیرهای سفید کننده تبلیغ می‌شوند اغلب حاوی پراکسید هستند که برای تغییر رنگ دندان‌های مصنوعی کار چندانی انجام نمی‌دهد.
  • محصولات حاوی سفید کننده: از محصولات سفید کننده استفاده نکنید زیرا می‌تواند پروتزها را تضعیف کرده و رنگ آن‌ها را تغییر دهد. دندان‌های مصنوعی را با گیره‌های فلزی شان در محلول‌های حاوی کلر نیاندازید زیرا می‌تواند فلز را کدر و دچار زنگ زدگی کند.
  • آب گرم: از آب گرم یا جوش که می‌تواند پروتزهای شما را تاب دار کند، اجتناب کنید.

در صورت داشتن دندان مصنوعی چند وقت یک بار باید به دندانپزشک مراجعه کنم؟


اگر دندان مصنوعی دارید، دندانپزشک یا متخصص پروتز دندان به شما درباره  فاصله زمانی بین مراجعات توصیه‌های لازم را می‌کند، اما هر شش ماه یک بار حالت نرمال است. مراجعات منظم دندانپزشکی مهم هستند، تا پروتزها و دهانتان بررسی شوند و از سفت بودن مناسب دندان مصنوعی مطمئن شوید، وجود علائم بیماری‌های دهان شامل سرطان را بررسی کنید و دندان‌ها را به صورت حرفه ای تمیز نمایید.

چگونه باید دندان‌های مصنوعی را برداشت


  • دهان خود را با آب گرم یا دهانشویه بشویید.
  • سینک را با آب گرم پر کنید تا از شکستن دندان مصنوعی جلوگیری شود.
  • دندان مصنوعی بالایی را با قرار دادن انگشت شست روی دندان‌های جلو، و فشار دادن به سمت بالا و رو به بیرون به سمت بینی خارج کنید.
  • دندان مصنوعی پایین خود را با کشیدن آرام بر روی آن، در حالی که یک حرکت نوسانی را اعمال می‌کنید، خارج نمایید.

سوالات متداول در مورد مراقبت از دندان مصنوعی


 چگونه در اثر دندان مصنوعی دچار لکه‌های سیاه می‌شوم؟

توصیه نمی‌شود که سعی در تمیز کردن دندان‌های مصنوعی به شیوه مشابه برای دندان‌های طبیعی بکنید، چرا که پروتزها از پلاستیک ساخته شده و به این شکل سفید نمی‌شوند. با این حال، برای به حداقل رساندن لکه‌ها، مطمئن شوید که هر روز دندان‌های مصنوعی خود را به درستی تمیز می‌کنید تا بقایای مواد غذایی و پلاک برطرف شوند. مسواک زدن به جلوگیری از لکه دار شدن دائمی دندان‌های مصنوعی کمک می‌کند و دهان شما را سالم نگه می‌دارد. همچنین یک مسواک با برس‌های نرم نیز می‌تواند استفاده شود. از استفاده از مسواک‌های دارای برس سخت، که می‌تواند با خراش دادن پلاستیک اکریلیک به پروتز آسیب برساند و دندان‌های کدر و با درخشش کمتر ایجاد کند، اجتناب نمایید. اولین گام در تمیز کردن پروتز‌ها این است که تمام ذرات مواد غذایی را کاملا بشویید. مسواک را خیس کرده و تمیزکننده پروتز روی آن قرار دهید. برای جلوگیری از آسیب، تمام سطوح را تمیز و به آرامی پاک کنید. همچنین، پروتزهای شما می‌توانند در محلول تمیز کننده دندان مصنوعی خیسانده شوند که در داروخانه محلی شما بدون نسخه در دسترس است. اطمینان حاصل کنید که دستورالعمل‌های مربوط به بسته بندی تمیزکننده را به دقت دنبال کنید. اگر دندان مصنوعی شما دارای یک لایه پوششی نرم روی سطح داخلی دندان مصنوعی باشد، ممکن است قادر به استفاده از این محلول‌های پاک کننده دندان نباشید. اگر سوالات بیشتری در مورد چگونگی تمیز کردن دقیق پروتزهای خود دارید یا اگر از یک محلول پاک کننده استفاده میکنید، از دندانپزشک یا متخصص پروتز خود سوال کنید.

بهترین محصول برای تمیز کردن دندان مصنوعی چیست؟

سفید کننده خانگی حاوی هیپوکلریت سدیم است که با گذشت زمان می‌تواند دندان‌های مصنوعی شما را به طور چشمگیری تغییر رنگ دهد و همچنین قدرت پایه و دندان مصنوعی را کاهش دهد. پزشکان به این دلیل استفاده از محصولات سفید کننده را توصیه نمی‌کنند. از آنجا که دندان مصنوعی از پلاستیک ساخته شده است، نمی‌توان دندان‌های مصنوعی را مانند دندان‌های طبیعی سفید کرد. برای به حداقل رساندن لکه‌ها، پروتزهای خود را به طور روزانه به درستی تمیز کنید تا بقایای مواد غذایی و باکتری‌های پلاک، برطرف شوند. مسواک زدن با یک برس دندان مصنوعی یا مسواک نرم، مانع از لکه دار شدن دائمی دندان مصنوعی می‌شود و به حفظ سلامت دهان کمک خواهد کرد. مسواک را خیس کرده و یک خمیر دندان مصنوعی غیر ساینده اعمال کنید (خمیر دندان معمولی خیلی ساینده است). همه سطوح، داخل و خارج را مسواک بزنید و به آرامی تمیز کنید. انواع بسیاری از محصولات پاک کننده دندان مصنوعی بدون نسخه وجود دارند که استفاده از ان‌ها بی خطر است (با پیروی از دستورالعمل‌های تولید کننده) تا اکثر لکه‌ها را برطرف کند. با این وجود، لکه‌های مقاوم تر ممکن است به حذف توسط دندانپزشک یا متخصص پروتز دندان، متخصص در زمینه مراقبت و حفظ دندان مصنوعی، نیاز داشته باشند.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *