نخ دندان در ارتودنسی و لزوم استفاده ی آن در جلوگیری از پوسیدگی

نخ دندان

رعایت بهداشت روزانه دهان و دندان در طول ارتودنسی بیشتر از دوره قبل از درمان اهمیت دارد. استفاده از نخ دندان در زمان ارتودنسی تاثیر چشمگیری در سلامت دندان‌ها و لثه دارد. از آن‌جایی که ذرات غذا، شیرینی و مایعات ممکن است قبل و بعد از خوردن به بریس‌ها چسبیده یا گیر کنند استفاده از نخ دندان و مسواک زدن روزانه در این دوران الزامی و ضروری است. برای چکاپ‌های منظم حتما به کلینیک ما مراجعه کنید. همه می‌دانیم که وادار کردن کودکان به استفاده روزانه از  نخ دندان حتی بدون داشتن بریس کار دشواری است. این شرایط با ارتودنسی و سیم‌کشی دندان‌های کودکان به مراتب سخت‌تر خواهد بود. به خاطر داشته باشید که عدم استفاده از نخ دندان در طول درمان ارتودنسی موجب می‌شود بیمار بیشتر در معرض پوسیدگی و بیماری لثه قرار گیرد. هنگام کشیدن نخ دندان، ماساژ آرام  لثه بین دندان‌ها را نباید فراموش کرد. پروسه کشیدن نخ دندان در دندان‌هایی که سیم کشی شدند مسلما به وقت بیشتری نیاز دارند چراکه در این شرایط باید نخ را از بین تک تک براکت‌ها عبور داد.

مسواک زدن و کشیدن نخ دندان تاثیر چشمگیری در بهداشت دهان و دندان دارد. با وجود این‌که، پاکسازی حرفه‌ای دندان‌ها هر 2 سال یکبار موجب از بین رفتن پلاک‌ها، تارتار و پسماندهای خوراکی می‌شود اما روش‌های مراقبت خانگی نیز به همان اندازه از اهمیت و ارزش فراوانی برخوردار هستند. از مزایای روش صحیح استفاده از نخ دندان و مسواک زدن می‌توان به بهبود بهداشت دهان، دستیابی به لبخند زیبا و پیشگیری از بیماری‌های خطرناک و جدی اشاره نمود.

برای بهرمندی از این خدمات ورزرو وقت با شماره های ما تماس حاصل فرمایید.

استفاده از نخ دندان

استفاده از نخ دندان در بیماران ارتودنسی


با کشیدن نخ دندان می‌توان ذرات خوراکی و پلاک‌هایی که بین دندان‌ها گیر کرده و با مسواک قابل پاکسازی نیست را برطرف نمود. استفاده از نخ دندان در طول درمان ارتودنسی به زمان و صبوری نیاز داشته و انجام روزانه آن از اهمیت فراوانی برخوردار است. در چنین شرایطی با کمک سوزن نخ‌ دندان یا فلاس تردر می‌توان زیر آرچ وایرها را تمیز نمود. مقدار کمی از نخ دندان را از قوطی کشیده و با کمک تیغه کوچک لبه قوطی ببرید. حال هر دو سر نخ را در دست گرفته و آن را روی کنار هر یک از دندان‌ها به بالا و پایین کشیده و زیر خط لثه نیز ببرید. تمیز شدن دندان‌ها را می‌توان به‌وضوح احساس کرد و از طرفی صدای جیرجیر کشیده شدن نخ روی دندان تمیز را به‌وضوح شنید. اطراف سیم‌ها را باید به دقت تمیز کرد. به هیچ عنوان نباید نخ دندان را اطراف سیم‌ها محکم کشید یا فشار زیاد روی آن‌ها وارد کرد. بعد از کشیدن نخ دندان بین سیم و بریس‌ها، نوبت پاکسازی بین دندان‌های دیگر و لثه است. درصورتی که خواستید بدون سوزن نخ دندان این کار را بکنید کافیست مقدار کمی از نخ دندان را بریده ، انتهای آن را به دور انگشت‌های میانی پیچیده و نخ را به‌آرامی بین تمام دندان‌ها تا خط لثه بکشید و باقی‌مانده خوراکی و پلاک‌ها را خارج کنید. بعد از کشیدن نخ دندان بین دندان‌ها و لثه، نخ را از دور انگشت‌ها جدا کنید. پشت تمام دندان‌ها نیز باید نخ کشیده شوند. شب‌ها قبل از خواب برای اطمینان از پاک شدن دندان‌ها حتما از نخ دندان استفاده کنید. اولین بار هنگامی که دور بریس‌ها را نخ می‌کشید ممکن است لثه کمی خونریزی کند این حالت طبیعی است اما اگر خونریزی بعد از بار اول همچنان ادامه داشت در جلسه ویزیت بعدی این مورد را حتما با دندانپزشک در میان بگذارید.

دلایل ضرورت کشیدن صحیح نخ دندان


یکی از دلایل اصلی از دست دادن دندان پوسیدگی دندان است. درمان این عارضه در دندانپزشکی اغلب بسیار پیچیده است. پوسیدگی دندان زمانی رخ می‌دهد که اسیدهای موجود در پلاک‌ها موجب تخریب مینای طبیعی دندان شوند. این ناهنجاری را با رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان در خانه می‌توان به‌راحتی پیشگیری نمود.

بیماری پریودنتال موسوم به بیماری لثه یک بیماری کاملا خطرناک و پیش رونده است که می‌تواند موجب از دست دادن دندان، تحلیل لثه و استخوان فک شود. اسید موجود در پلاک‌ها عامل اصلی بیماری‌های لثه است و این امر می‌تواند منجربه مشکلات سلامتی حاد در نقاط دیگر بدن شود. برطرف نمودن پلاک و کالکولوس (تارتار) از سطح دندان‌ها با مسواک زدن و پاکسازی  بین دندان‌ها با کمک نخ دندان روش بسیار خوب برای پیشگیری از بیماری‌های لثه است.

بوی بد دهان یا به عبارتی هالیتوسیس معمولا به دلیل باقی ماندن ذرات خوراکی روی یا بین دندان‌ها می‌باشد. پسماندهای غذایی را معمولا با مسواک زدن و کشیدن نخ دندان منظم می‌توان از روی یا بین دندان‌ها پاک کرد. این کار موجب سلامت دهان و رفع بوی بد دهان خواهد شد.

لکه شدن یا زرد رنگ شدن دندان‌ها می‌تواند به عوامل متعددی نظیر سیگار کشیدن، قهوه و چای بستگی داشته باشد. رعایت روزانه بهداشت دهان و دندان‌ها با مسواک زدن و کشیدن نخ دندان احتمال دائمی شدن لکه‌ها و تغییر رنگ دندان‌ها را کمتر خواهد کرد.

روش صحیح کشیدن نخ دندان


استفاده از نخ دندان بهترین روش برای پاکسازی پلاک‌های بین دندانی است. این کار در پیشگیری از بیماری‌های لثه و محدود کردن عمق پاکت‌های لثه‌ای بسیار موثر است. پاکسازی فضای بین دندان‌ها معمولا با مسواک دشوار است و باید تنها با نخ دندان این فضا را هر روز تمیز کرد. طعم و انواع نخ دندان خیلی مهم نیستند فقط باید نخ دندانی را انتخاب نمود که برای استفاده راحت باشد.

پیشگیری از بیماری لثه با کشیدن نخ دندان


پیشگیری

بیماری‌های لثوی معمولا بین دندان‌ها جایی که امکان مسواک زدن نیست رخ می‌دهند. از آن‌جایی که استفاده از نخ دندان موثرترین روش برای تمیز کردن و رفع پلاک‌ها در فضای  بین دندان‌ها است روش صحیح انجام آن و همچنین استفاده از نخ دندان مناسب از اهمیت فراوانی برخوردار است. در این قسمت نحوه صحیح کشیدن نخ دندان را آموزش می‌دهیم:

  • نخ روکش موم یا بدون روکش موم را انتخاب و به طول تقریبا 50 سانتی‌متر (18 اینچ ) ببرید. دو سر نخ را به دور انگشتان میانی هر دو دست آرام بپیچید.
  • با کمک انگشت شست و اشاره نخ را بین دندان‌ها هدایت کنید.
  • نخ را در ناحیه تماس بین دو دندان‌ قرار داده و با حرکت c شکل به دیواره هر دندان بکشید تا فضای بین دندان‌ها و لثه تمیز شوند.
  • درصورت خونریزی لثه این کار را متوقف کنید.

در حین کشیدن نخ دندان، حتما وضعیت لثه خود را در آینه بررسی کنید. لثه‌های سالم باید محکم و صورتی رنگ باشند. اگر لثه قرمزو متورم باشد و دچار خونریزی شود باید حتما با پزشک درمیان گذاشت.

روش‌های استفاده از نخ دندان در ارتودنسی


روش صحیح مسواک زدن و کشیدن نخ دندان روزانه در طول درمان ارتودنسی از اهمیت فراوانی برخوردار هستند چراکه از مواردی هستند که سلامت دندان‌ها و لثه بعد از درمان را تضمین می‌کنند. انباشته شدن پلاک‌ها در اطراف بریس‌ها موجب تضعیف مینای دندان و درنهایت تشکیل لکه‌های سفیدرنگ ناخوشایند روی دندان‌ها می‌شود. افرادیکه در طول درمان به بهداشت دندان‌ها اهمیتی نمی‌دهند ممکن است مجبور شوند برای پاکسازی حرفه‌ای چندین جلسه به دندانپزشک مراجعه کنند. افرادی که سابقه بیماری لثه دارند باید قبل از اقدام به درمان ارتودنسی و حتی در طول درمان به یک متخصص بیماری لثه مراجعه نمایند.

 گام اول: مسواک بین دندانی

  • استفاده روزانه
  • پرزهای مسواک را به‌آرامی از بالا به پایین تا روی لثه بکشید.
  • چندین بار سطح دندان‌ها را با مسواک تمیز کنید و پرزهای مسواک را به فضای بین دندان‌ها هدایت کنید.

 

 

 

 

گام دوم: مسواک زدن بین دندان‌ها و لثه

·       با یک مسواک نرم حداقل 2 بار در روز دندان‌ها را مسواک بزنید. مسواک قبل از خواب بسیار اهمیت دارد.

·       مسواک را از سمت راست دندان‌های فک بالا شروع کنید.

·       با یک حرکت دایره‌ای شکل فضای بالای بریس‌ها را مسواک کنید.

·       حالا خیلی آرام سمت چپ را مسواک کنید.

·       همین روش را در دندان‌های پایین تکرار کنید.

 

 

 

گام سوم: روی و اطراف بریس‌ها

·       از دندان‌های بالا و سمت راست شروع کنید. در یک حرکت دایره‌ای شکل روی و زیر بریس‌ها را مسواک کنید.

·       خیلی آرام روی دندان‌ها را مسواک زده و به سمت چپ بروید.

·       همین روش را با دندان‌های فک پایین تکرار کنید.

 

 

 

گام چهارم: ماساژ لثه

·       ماساژ لثه در طول درمان ارتودنسی بسیار اهمیت دارد.

·       از سمت راست دندان‌های فک بالا شروع کرده و مسواک را در محل تلاقی دندان‌ها با لثه قرار دهید.

·       با یک حرکت دورانی مسواک، خیلی ارام این ناحیه را ماساژ داده و به‌تدریج به سمت چپ حرکت کنید.

·       همین روش را با دندان‌های فک پایین انجام دهید.

گام پنجم: اتمام مسواک زدن

·       دندان‌های انتهایی و سطح جونده دندان‌ها را مسواک کنید.

·       همین روش را با دندان‌های فک پایین تکرار کنید.

·       سقف دهان و روی زبان را هم با مسواک تمیز کنید.

·       بعد از اتمام مسواک کردن، دندان‌ها را در آینه بررسی کنید و قسمت‌هایی که تمیز نشده را درصورت لزوم دوباره مسواک بزنید.

استفاده از نخ دندان


·       دندان‌ها را هر روز با نخ دندان تمیز کنید. درصورت امکان نخ را با کمک سوزن مخصوص نخ دندان به زیر سیم‌های ارتودنسی بکشید.

·       با حرکت بالا و پایین نخ خیلی آرام کناره‌های دندان‌ها و زیر لثه را تمیز کنید.

·       نخ را محکم نکشید در اینصورت ممکن است سیم خم شده یا براکت‌ها بشکنند.

·       هر بار که دندان‌ها را مسواک می‌کنید یادتان باشد تا هرگونه تجهیزات ارتودنسی متحرک یا نگهدارنده‌ها را مسواک کرده یا از دهان خارج کنید.

نکات و دستورالعمل‌های کلی استفاده از نخ دندان در ارتودنسی


علاوه‌بر استفاده منظم از نخ  دندان، نکاتی که در این قسمت معرفی می‌کنیم نیز روشی خوبی برای درخشندگی مرواریدهای سفید داخل دهان هستند.

برنامه‌ریزی برای تمیزکردن منظم

مراجعه به یک  دندانپزشک یا کمک دندانپزشک و پاکسازی دندان‌ها در طول درمان ارتودنسی ایده خوبی برای پاکسازی دندان‌ها است. دندانپزشک یا کمک دندانپزشک می‌تواند اطراف براکت‌ها و سیم‌ها را به خوبی تمیز کند و از لکه شدن دندان‌ها پیشگیری نماید. بهتر است هر 3 ماه یکبار برای تمیزکردن حرفه‌ای دندان‌ها و بریس‌ها به یک دندانپزشک مراجعه نمایید.

از خمیردندان‌های سفیدکننده استفاده نکنید

شاید تصور شما این باشد که تمیز کردن و سفید کردن دندان‌ها با خمیردندان‌های سفیدکننده ایده خوبی باشد اما حقیقت این است که این خمیردندان‌ها ممکن است بعدها موجب بروز مشکل شوند. محصولات سفیدکننده تنها نقاط قابل رویت دندان‌ها را سفید می‌کنند و نمی‌توانند زیر براکت‌ها را تمیز و سفید کنند. بنابراین هنگامی که براکت‌ها سفید نشوند ممکن است برخی نقاط روی دندان‌ها به صورت لکه باقی بماند.

استفاده از مسواک برقی را درنظر داشته باشید

مسواک‌های برقی بهتر از مسواک‌های دستی معمولی هستند و با تلاش کمتر بهتر می‌توانند دندان‌ها را تمیز کنند.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *