نحوه صحیح مسواک زدن با دندان‌های ارتودنسی شده و تأثیر آن بر دندان

نحوه-صحیح-مسواک-زدن

ارزش دادن به یک روند مسواک زدن مناسب و رعایت بهداشت دهان و دندان در طول درمان ارتودنسی برای کودکان و حتی بزرگسالان سخت است. رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان یک وظیفهٔ چالش برانگیز است که حفظ آن در طول درمان ارتودنسی با وجود باندها، سیم‌ها و لیگاتورها دشوار است. این کار نیاز به سازگاری بالایی دارد و بیمار باید تشویق شود که بهداشت حفره دهان خود را به خوبی رعایت کند زیرا ثابت شده است که این کار در زمان درمان ارتودنسی می‌تواند دشوار باشد. تنها چیزی که تمام پزشکان بر آن توافق نظر دارند این است که بهتر است از مسواک‌های مخصوص ارتودنسی استفاده شود. در بخشی از مقاله “مسواک مخصوص دندانهای ارتودنسی شده” از سایت دانیال روژ در مورد انتخاب مسواک مناسب  ارتودنسی چنین توصیه شده:

مناسب ترین مسواک، یک مسواک نازک است. زیرا به شما اجازه خواهد داد تا درز میان دندان‌ها را تا خط لثه به خوبی مسواک کنید. مسواک‌های مخصوص ارتودنسی به صورت عدد 7 طراحی شده‌اند، یعنی پرز‌های دو طرف مسواک بلندتر از پرزهای میانی آن است، به همین خاطر است که در هنگام مسواک زدن می‌توان از زوایا و فشارهای مختلفی استفاده کرد. همچنین این سبک طراحی باعث می شود تا پرزهای مسواک، به بریس‌ها گیر نکنند. 

مسواک زدن در بیماران تحت درمان ارتودنسی بسیار مهم است و باید مراقبت مناسبی از بریس‌ها، دندان‌ها و لثه‌ها در این زمان به عمل آید. مهم است که به طور مرتب و مناسبی مسواک زده شود تا پلاک که می‌تواند باعث پوسیدگی دندان شود، از بین برود. پلاک یک لایه نازک چسبنده و بی رنگ از باکتری‌ها و قندها است که به طور مداوم بر روی دندان‌ها شکل می‌گیرد. تجمع پلاک علت اصلی ایجاد حفره‌ها و بیماری‌های لثه است و اگر روزانه از بین نرود، می‌تواند به یک تارتار سخت تبدیل گردد. پلاک پس از سه تا چهار ساعت مسواک زدن روی دندان‌هایی که به طور کامل تمیز شده‌اند، دوباره رشد می‌کند. برای بهرمندی از این خدمات ورزرو وقت با ما تماس حاصل فرمایید.

مسواک زدن در بیماران تحت درمان ارتودنسی


با استفاده از یک مسواک با برس نرم و یک لایه نازک از خمیر دندان حاوی فلوراید دندان‌های خود را مسواک بزنید. مسواک را با یک زاویه نگه دارید و برس را به صورت حرکات کوچک و دایره‌ای شکل روی دندان‌های بکشید. اطمینان حاصل کنید که تمام قسمت‌های بین دندان‌هایتان، بین بریس و روی سطح هر دندان را مسواک می‌زنید. قبل از شستشوی دهان زبان و سقف دهان را نیز مسواک بزنید. به یاد داشته باشید، مسواک زدن مناسب باید چندین دقیقه طول بکشد تا کامل شود. چنان چه تحت درمان ارتودنسی قرار دارید، دندان‌هایتان را چهار بار در روز پس از صبحانه، بعد از ناهار یا درست بعد از مدرسه، بعد از شام و در هنگام خواب مسواک بزنید تا از تجمع ذرات غذایی در دندان‌ها و بریس‌های خود جلوگیری کنید. پس از پایان دادن به مسواک زدن، دهان خود را کاملاً با آب بشویید و مطمئن شوید که از نخ دندان و دهانشویه‌های ضد باکتری و حاوی فلوراید برای بهینه سازی بهداشت دهان خود استفاده می‌کنید. در نهایت، شما باید مسواک را هر از چند گاه به دلیل درمان ارتودنسی خود جایگزین کنید. به محض اینکه برس روی مسواک شما شروع به از بین رفتن یا خرد شدن کند، آن را با یک مسواک جدید جایگزین کنید.

ابزار ویژه مسواک زدن


مسواک اینتردنتال

مسواک-اینتردنتال

اگر مشکل تمیز کردن مناطق نزدیک براکت‌ها و سیم‌ها دارید، برخی از ابزارهای خاص وجود دارند که ممکن است به حل این مشکل کمک کنند. یکی مسواک اینتردنتال یا پروکسابراش است. مسواک اینتردنتال یک دسته کوچک از مو دارد که در اطراف، مثل یک لوله پاک کن به ابزار متصل است. با استفاده از آن به آرامی و با دقت می‌توانید فضاهای کوچک زیر سیم و اطراف باند و براکت را تمیز کنید.

یکی دیگر از ابزارهای مخصوص تمیز کردن، اورال ایریگیتور یا واتر پیک

دستگاه واتر پیک جریان کوچکی از آب تحت فشار را به دندان‌های شما وارد می‌کند، که می‌تواند به پاک کردن مواد غذایی که در گوشه‌ها و فاصله‌ها به دام افتاده‌اند، کمک نماید. با آن که استفاده از اورال ایریگیتور آسان است، اما این وسیله جایگزین مسواک یا نخ دندان نیست، اما در صورت استفاده همراه با تکنیک‌های صحیح مسواک زدن نخ دندان، می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

روش مناسب مسواک زدن در زمان داشتن بریس


زمانی که از بریس استفاده می‌کنید، شما باید یک راه جدید برای مسواک زدن را یاد بگیرید. راه قدیمی مسواک زدن دیگر ممکن است مناسب شما نباشد. اگر قبلاً مسواک زدن دندان‌های خود را به صورت بالا و پایین و یا در سراسر دهان انجام می‌دادید، آکنون با داشتن بریس دندان‌ها به خوبی با این روش تمیز نمی‌شوند. مسواک در بریس‌ها متوقف می‌شود، بنابراین غذا در خط لثه جایی که مسواک نمی‌تواند به آن برسد، تجمع می‌یابد و باعث ایجاد پلاک می‌شود. شستشوی دهان خود را با آب شروع کنید تا غذایی را که در داخل و اطراف بریس تجمع یافته است را سست کنید. با استفاده از یک مسواک که سر نرم و کوچکی دارد، دندان‌های خود را مسواک بزنید. سر مسواک باید به اندازه کافی کوچک باشد تا دسترسی آسان به تمام قسمت‌های دهان، دندان‌ها و لثه‌ها داشته باشید. از خمیر دندان، ترجیحاً حاوی فلوراید استفاده نمایید. فلوراید به دندان‌ها کمک می‌کند تا بیشتر در برابر پوسیدگی مقاوم شوند و خمیر دندان، همراه با عمل صحیح مسواک زدن، کمک می‌کند تا پلاک از بین برود و دندان‌ها تمیزتر و سفیدتر شوند. به علاوه خمیر دندان به شما کمک می‌کند احساس تمیزی بیشتری در دهان خود داشته باشید. مهم است که هر دندان را در خط لثه و هم در بالا و هم در پایین براکت‌ها مسواک بزنید. ابتدا خط لثهٔ خود را مسواک بزنید و مسواک را با زاویه 45 درجه نگه دارید. سپس، براکت‌ها را با مسواک زدن با یک زاویه به سمت پایین بر روی براکت‌ها و یک زاویهٔ به سمت بالا در انتهای براکت‌ها تمیز نمایید. دهان خود را دوباره بعد از مسواک زدن بشویید.

مسواک زدن دندان‌ها در بیماران ارتودنسی چگونه است؟


مسواک-زدن-دندان‌ها-در-بیماران-ارتودنسی-چگونه-است

به بیمار باید دستور داده شود که برس مسواک را در زاویه 45 درجه در برابر لثه قرار دهد. در مسواک زدن ارتودنسی، مسواک را به آرامی در طول لثه جایی که لثه‌ها و دندان‌ها به یکدیگر می‌رسند، با استفاده از حرکات دایره‌ای کوچک بر روی هر دندان، به آرامی حرکت دهید.

  • قبل از مسواک زدن دندان بعدی حداقل 10 ثانیه زمان برای هر دندان صرف کنید.
  • به آرامی بریس‌ها را تمیز کنید. داخل و اطراف تمام براکت‌ها و سیم‌ها و همچنین زیر سیم‌ها را مسواک بزنید.
  • با استفاده از یک حرکت دایره‌ای ملایم بر روی هر دندان، هر دو سطح کام یا زبانی و لبه‌های دندان را تمیز کنید. (شکل 1 تا 2 مراحل مسواک زدن را نشان می‌دهند)
  • برای سطوح جویدن، از یک حرکت ثابت رو به عقب و جلو استفاده کنید.
  • در هنگام مسواک در زمان ارتودنسی، زبان و گونه‌ها را نیز مسواک بزنید.

زبان-و-گونه‌ها-را-نیز-مسواک-بزنیدسطوح-بیرونی-و-سطوح-داخلی-دندانهای-ردیف-بالا-را-مسواک-بزنید

برای-سطوح-جویدن،-از-یک-حرکت-ثابت-رو-به-عقب-و-جلو-استفاده-کنید

استفاده از نخ دندان


کشیدن نخ دندان در زمانی که بریس دارید، صبر و زمان بیشتری را می‌طلبد، اما مهم است که هر روز نخ دندان بکشید زیرا ذرات غذایی و پلاک را در ناحیه بین دندان که مسواک نمی‌تواند به آن جا برسد ازبین می‌برد. می‌توانید از نخ دندان با قابلیت استفاده مجدد که توسط کلینیک ما تهیه می‌شود، برای تمیز کردن آرک وایرهای خود استفاده نمایید. مقدار کمی از نخ دندان از دیسپنسر از طریق تریدر بکشید و آن را به بالا و پایین در جلوی هر دندان حرکت دهید. شما متوجه خواهید شد که دندان چه زمانی تمیز شده است زیرا صدای سایش نخ دندان را در برابر دندان‌هایتان می‌شنوید. در هنگام استفاده از نخ دندان در اطراف آرک وایرهای خود مراقب باشید؛ زیرا نباید بیش از حد نیرو یا فشار زیاد را اعمال کنید. پس از کشیدن نخ دندان بین آرک وایر و بریس، بین دندان‌های دیگر و لثه‌ها را نیز نخ دندان بکشید.

اصول استفاده از نخ دندان

برای حفظ سلامت و تمیزی دندان‌ها و لثه‌ها، حداقل یک بار در روز نیاز به استفاده از نخ دندان دارید. اما چطور می‌خواهید زیر آرک وایرهای بریس خود را نخ دندان بکشید؟ این کار در صورت استفاده از یک تریدر نخ دندان خیلی سخت نیست. استفاده از این دستگاه تا حدودی شبیه نخ کردن یک سوزن است: یک انتهای نخ را از طریق تریدر بکشید، و سپس تریدر را که انتهای آزاد نخ به آن وصل است، زیر آرک وایر قرار دهید. سپس هر دو انتهای نخ دندان را بچسبید و آن را به سمت دو طرف هر دندان و تمام قسمت‌های زیر لثه را تا زمانی که یک صدای جیغ مانند شنیدید، حرکت دهید. در انتها، نخ دندان را بیرون بکشید و از بخش جدیدی از نخ برای منطقه بعدی استفاده کنید.

اصول-استفاده-از-نخ-دنداناگر شما بدون استفاده از تریدر عمل کشیدن نخ دندان را انجام می‌دهید، یک قطعه کوچک از نخ دندان را از دیسپنسر بکشید و سپس انتهای نخ را در اطراف انگشتان خود به صورت محکم بپیچید. نخ دندان را بین تمام دندان‌ها در خط لثه بکشید و ذرات مواد غذایی و پلاک را بیرون آورید. با پیشرفت روند، نخ دندان را از دور انگشتان خود به تدریج باز کنید، به طوری که از ابتدا تا انتها از نخ دندان استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که پشت همه دندان‌های عقبی خود را نیز نخ دندان کشیده‌اید. در شب برای اطمینان از اینکه دندان‌هایتان قبل از خواب تمیز شده‌اند، از نخ دندان استفاده کنید. هنگامی که شما برای اولین بار شروع به استفاده از نخ دندان در اطراف بریس‌های خود می‌کنید، لثه‌های شما ممکن است کمی خونریزی کنند، که طبیعی است و مشکلی ندارد.

محصولات حاوی فلوراید و مراقبت از دهان


محصولات-حاوی-فلوراید-و-مراقبت-از-دهان

استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید دوبار در روز یکی از روش‌های اثبات شده برای جلوگیری از پوسیدگی دندان است. فلوراید دندان‌ها را نسبت به اسیدهای تولید شده پس از خوردن یا نوشیدن مقاوم‌تر می‌کند و مواد معدنی را که در مراحل اولیه پوسیدگی دندان از بین رفته‌اند، باز می‌گرداند. مسواک زدن دو بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید در جلوگیری از پوسیدگی دندان موثرتر از فقط یکبار مسواک زدن در روز است. بهترین زمان برای مسواک زدن در صبح و شب، قبل از خواب است. از آنجا که خطر بروز پوسیدگی دندان در طی درمان ارتودنسی و استفاده از بریس ممکن است بیشتر باشد، متخصص ارتودنسی شما ممکن است استفاده از سایر محصولات حاوی فلوراید را توصیه کند که حفاظت بیشتری را ایجاد می‌کنند. متخصص ارتودنسی شما همچنین ممکن است وسایل کمکی تمیز کنندهٔ مخصوص مانند برس‌های اینتردنتال را توصیه کند. از متخصص ارتودنسی یا متخصص بهداشت دهان خود بخواهید که به شما نشان دهد چگونه از این نوع وسایل استفاده کنید.

دندان‌ها را حداقل 5 بار در روز مسواک بزنید


  •  بعد از صبحانه
  • بعد از ناهار
  • بعد از میان وعده‌های غذایی
  • بعد از شام
  • قبل از خوابیدن

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *