مزایا سفید کردن دندان(بلیچینگ) با لیزر: بهبود نتیجه و سرعت انجام کار

مزایا سفید کردن دندان(بلیچینگ) با لیزر بهبود نتیجه و سرعت انجام کار

سفید کردن دندان‌ها ( کلمه سفید کردن به این دلیل کاربرد دارد که از سفید کننده دندانی استفاده می‌شود)، یا بازسازی درخشش طبیعی دندان روندی است که در آن دندان سفیدتر و شفاف تر از حالت قبل خود می‌شود. بازسازی درخشش طبیعی دندان‌ها به سادگی با حذف لکه‌های سطحی ناشی از عوامل خارجی و حذف لایه‌هایی از قبیل چای، قهوه ، شراب قرمز و تنباکو، از روی دندان‌ها امکان پذیر است. حذف رسوبات و موارد زاید دندانی نیز می‌تواند رنگ دندان‌ها را تحت تاثیر قرار دهد. داشتن دندان‌هایی سفید و شفاف طبیعی با تمیز کردن دندان‌ها توسط یک متخصص دندانپزشکی (معمولا با عنوان ” جرم گیری” شناخته می‌شود) یا در خانه با استفاده از روش های مختلف بهداشت دهانی حاصل می‌شود. جرم‌ها و لکه‌های دندانی بدون استفاده از یک روش حرفه‌ای تمیز کردن، بسیار دشوار است. برای سفید کردن طبیعی دندان، سفید کردن با روش بلیچینگ توصیه می‌شود. بلیچینگ یک روش معمول در کارهای زیبایی دندانپزشکی است و تکنیک‌های مختلفی در آن توسط متخصصین دندانپزشکی استفاده می‌شود. در مقاله ” بلیچینگ و سفید کردن دندان در مطب، خانه و با لیزر برای لبخندی زیباتر ” گفته شده این تکنیک بالای ۹۰درصد موفقیت  دارد و می‌تواند از چند ماه تا ۳ سال دوام داشته باشد! برای انجام این کار، تعداد زیادی از محصولات که قابل استفاده در منزل نیز هستند، وجود دارد. تکنیک‌ها شامل نوارهای سفید کننده، قلم‌های سفید کننده، ژل‌های سفید کننده و سفید کردن دندان با لیزر است. روش‌های سفید کردن دندان معمولا از پراکسید هیدروژن یا پراکسید کربامید استفاده می‌کنند که به پراکسید هیدروژن تجزیه می‌شوند. عوارض جانبی متداول مرتبط با سفید کننده‌های دندانی شامل افزایش حساسیت دندان‌ها و سوزش لثه‌ها می‌باشد.

سفید کردن دندان‌ها با شتاب دهنده‌های نوری


سفید کردن دندان‌ها با شتاب دهنده‌های نوری

سفید کننده‌های قدرتی یا شتاب دهنده‌های نوری، که بعضی اوقات به سفید کننده‌های لیزری نیز معروف هستند ( یک تصور غلط رایج است. از آنجایی که لیزر یک تکنولوژی قدیمی است که قبلا استفاده می‌شد به این نام خوانده می‌شود اما امروزه این روش پیشرفته‌تر شده و با روش دیگری جایگزین شده است)، و از انرژی نوری استفاده می‌کند تا فرآیند سفید شدن دندان‌ها در مطب دندانپزشکی تسریع یابد . در این روش انواع مختلف انرژی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد، که شایع ترین آنها عبارتند از: هالوژن، LED و یا آرک پلاسما. استفاده از انرژی نوری در هنگام سفید کردن دندان‌ها، خطر ابتلا به حساسیت دندانی را افزایش می‌دهد و ممکن است در حضور غلظت بالای پراکسید هیدروژن هیچگونه اثر بخشی برخوردار نباشد.

منبع ایده آل انرژی باید انرژی با قدرت بالایی باشد تا برای تحریک مولکول‌های پراکسید بدون گرم کردن پالپ دندان‌ها مورد استفاده قرار گیرد. انرژی نورانی مورد استفاده به طور معمول در طیف نور آبی می‌باشد، زیرا این طیف حاوی موثر ترین طول موج‌ها برای شروع واکنش پراکسید هیدروژن است. سفید کردن دندان با لیزر معمولا شامل جداسازی بافت نرم با یک سد با پایه رزین است، سپس از ژل سفید کننده پراکسید هیدروژن حرفه ای (25-38٪ پراکسید هیدروژنی) و قرار گرفتن در معرض نور منبع برای 6- 15 دقیقه، استفاده می‌شود. پیشرفت‌های فنی اخیر موجب کاهش انتشار گازهای گرمایی و ماوراء بنفش شده است که باعث می‌شود روند آماده سازی بیمار کوتاه تر شود. در مطب دندان پزشکی، دندان‌ها با استفاده از پمیز جلا داده می‌شوند، سپس عامل سفید کننده به دندان‌ها اضافه می‌شود. دندان‌ها با آب زیاد شسته می‌شوند و سپس دوباره جلا داده می‌شوند.

استفاده از روش سفید کردن دندان با لیزر چه واکنش شیمیایی را تسریع می‌کند؟


پراکسید هیدروژن (H2O2) روی سطح دندان به آب (H2O) و اکسیژن آزاد (O) تجزیه می‌شود. اکسیژن آزاد از لحاظ شیمیایی بسیار فعال است و ترکیبات آلی بزرگ را به ترکیبات کوچکتر تجزیه می‌کند. ترکیبات رنگدانه دار  بزرگ (رنگی) در داخل مینای دندان قرار دارند. با تاثیر اکسیژن آزاد، آنها به ترکیبات حاوی زنجیره كربن كمتر، تبدیل می‌شوند. در نتیجه، ترکیبات رنگدانه دار تبدیل به ترکیبات بی رنگ می‌شوند و دندان‌ها سفیدتر از حالت قبل دیده می‌شوند. با این حال، این روند یک واکنش سریع نیست، در نتیجه سفید کردن دندان ها به روش سنتی در خانه، زمان بیشتری طول می‌کشد. لیزر به عنوان یک فعال کننده، واکنش را تسریع می‌کند.

سفید کردن دندان‌ها با استفاده از لیزر بر استفاده نکردن از منبع نوری و یا بر سفید کردن دندان‌ها با استفاده از منابع نوری دیگر (لامپ‌های سفید کننده) ارحجیت دارد، زیرا پرتو لیزر دقیقا با ژل فعال شده هم تراز شده است – تمام انرژی‌های منتشر شده توسط لیزر برای فعال کردن پراکسید هیدروژن استفاده می‌شود و سپس توسط بدن جذب می‌شود و میزان هدر رفت انرژی به حداقل می‌رسد، و بافت‌های دندان آسیب نمی‌بینند. در عین حال، طیف نور لامپ‌های سفید کننده وسیع است، و فعال سازی آنها به صورت یکسان صورت نمی‌گیرد و ممکن است به بافت‌های دندان آسیب برسانند. به همین دلیل، لیزر به عنوان یک روش بی نظیر، سریع ترین و موثرترین روش سفید کردن دندان‌ها است. با این حال، مهم است به یاد داشته باشید که نتیجه این عمل همیشه منحصر به فرد است، و به روش‌های استفاده شده ارتباطی ندارد.

تفاوت بین سیستم سفید کننده لیزری و غیر لیزری چیست


دو روش سفید کردن لیزری وجود دارد. یکی از آنها سفید کننده‌های فوتوترمال هستند که همچنین با عنوان ” سفید کننده‌های قدرتی” شناخته می‌شوند. فتوترمال یک روند تبدیل انرژی نوری جذب شده به گرما است که منجر به افزایش دمای محل می‌شود. سفید کننده‌های فتوترمال، فعال سازی یک ژل با استفاده از منبع نور قوی (لیزر) است که باعث تولید حرارت کنترل شده ژل و شکستن ترکیبات پراکسید در داخل آن می‌شود. نوع دیگری از سفید کننده لیزری، نوع فتوشیمیایی است. تعامل فتوشیمیایی اثرات شیمیایی و واکنش را درون ماکرومولکول‌ها یا بافت ایجاد می‌کند.

سفید کردن فتوشیمیایی از انرژی نور مرئی استفاده می‌کند تا مولکول اکسیژن را مستقیما انرژی دهد. بین این دو روش، روش فتوترمال بیشتر شناخته شده است و امروزه بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فواید سفید کردن دندان با استفاده از لیزر چیست


سفید کردن دندان با استفاده از لیزر بسیار موثر است

نوار سفید کننده و خمیر دندان‌های ویژه تنها می‌تواند لکه‌های سطحی را حذف کند. با این حال، لیزر باعث نفوذ به عمق و حذف لکه‌ها به صورت ریشه‌ای می‌شود، حتی اگر این لکه‌ها عمیق تر از مینای دندان قرار داشته باشند. این امر در درجه اول به خود لیزر مربوط می‌شود و این که چگونه واکنش  پراکسید هیدروژن را به گونه ای آغاز می‌کند که باعث از بین رفتن لکه‌ها در سطح مولکولی می‌شود.

سفید کردن لیزری دندان روشی سریع است

سفید کردن لیزری دندان به طور چشمگیری می‌تواند فقط در یک جلسه دندان ها را سفید کند. در حالی که ممکن است چندین جلسه لازم باشد تا اثر کامل آن را تجربه کنید، بیماران اغلب گزارش می‌دهند که  فقط در اولین جلسه تفاوتی هفت تا هشت برابر در سفیدی دندان‌های خود مشاهده می‌کنند. این موضوع به این معنی است که لبخند شما بطور قابل توجهی تنها با یک جلسه 30 الی 60 دقیقه ای، سفیدتر و زیباتر می‌شود. سایر محصولات و مواد سفید کننده  نیز در خانه اغلب باید به صورت روزانه برای چند ساعت یا یک شب، برای مدت زمان دو تا چهار هفت قبل از اینکه بیمار شروع به دیدن نتایج کند، به کار برده شوند.

سفید کردن لیزری دندان‌ها با حداقل آسیب انجام می‌شود

سفید کردن لیزری دندان‌ها یک روش غیر تهاجمی است. هیچ وسیله یا تجهیزات اضافی استفاده نمی‌شود که باعث تحریک دندان‌ها یا خونریزی از لثه ها شود، و پس از استفاده از لیزر هیچ عوارض بعدی مشاهده نشده است. علاوه بر این، بسیاری از محصولات سفید کننده که بدون تجویز در خانه استفاده می‌شوند، می‌تواند باعث ساییده شدن بیش از حد مینای دندان و آسیب به آن شود. در واقع، در صورت وجود این محصولات سفید کننده دندان در خانه، باید توسط سازمان ADA مهر تایید داشته باشد. سفید کردن دندان با استفاده از لیزر یک روش امن تر، و بدون آسیب است که با نظارت متخصص انجام می‌شود.

سفید کردن دندان‌ها با استفاده از لیزر می‌تواند مدت زمان طولانی تری باقی بماند

با هر روش دیگر سفید کردن دندان، طول عمر اثرات سفید کننده به طور عمده به مراقبت‌های دهانی روزانه شما بستگی دارد. دندان‌هایتان را حداقل دو بار در روز با استفاده از دهان شوی بشویید، و به توصیه‌های دندانپزشک خود که برای ممانعت از تشکیل پلاک و تجمع جرم در دندان‌هایتان انجام شده، به طور کامل عمل کنید. این کار می‌تواند کلید یک لبخند سفید در شما باشد که استفاده از لیزر می‌تواند آن را برای سال‌ها در شما ایجاد کند و به دلیل حذف لکه‌های قدیمی و همچنین لکه های جمع شده قبلی، لبخند شما زیباتر و سفید تر از حالت قبل دیده می‌شود.

سوالات متداول در مورد سفید کردن دندان


روند درمان چه مدت طول می‌کشد؟

برای رسیدن به لبخند سفیدتر و روشن تر این روش فقط 30 دقیقه طول می‌کشد (برنامه‌های 2 تا 15 دقیقه ای). سفید کردن دندان به روش لیزر به دو برنامه 15 دقیقه‌ای تقسیم می‌شود تا اجازه دهد غلظت ژل و نوردهی به حداکثر خود برسد و نیازی به قرار گرفتن در معرض نور برای مدت طولانی و ایجاد آسیب لثه‌ای نیست. افرادی که دارای دندان‌های حساس هستند ممکن است با انتخاب یک نور با قدرت پایین تر، شدت واحد نور تابشی را کاهش دهند و افرادی که دارای لکه‌های بسیار زیاد هستند ممکن است نیاز به درمان‌های بیشتری داشته باشند.

پس از انجام لیزر دندان‌های من تا چه حد سفیدتر می‌شود؟

مقدار سفید شدن دندان از فردی به فرد دیگر متغیر است و نمی‌توان آن را پیش بینی یا تضمین کرد. اما به طور کلی طبق گفته دستورالعمل خود روش استفاده از سفید کننده لیزری دندان ممکن است  6 تا 12 درجه دندان‌های شما را سفید تر کند. نتایج به میزان زیادی بر چگونگی تغییر رنگ دندان‌ها و حالت اولیه دندان‌ها بستگی دارد. دندان‌های زرد یا قهوه ای رنگ، لکه‌های سطحی و دندان‌های یکنواخت تیره، ساده ترین نوع دندان‌ها برای سفید شدن هستند. برای رسیدن به سفیدی دلخواه، به خصوص با دندان‌هایی که بسیار رنگی هستند، ممکن است نیاز به درمان‌های سفید کننده اضافی داشته باشید.

آیا این روش ایمن است؟

صنعت دندانپزشکی در طول چندین سال از همین تکنولوژی و محصولات ژل استفاده کرده است. این فرایند ساختار دندان‌ها را تغییر نمی‌دهد و یا به آن‌ها آسیب نمی‌زند – بلکه فقط باعث می‌شود که دندان‌ها سفید تر و روشن تر شوند.

آیا من به عینک محافظ نیاز دارم؟

نه این منبع نوری یک لیزر نیست. سیستم‌هایی که نور لیزر مستقیم ندارند، سفیدی مورد انتظار را نیز ندارند، و این فرآیند را بی اثر می‌کند.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *