عصب کشی دندان (روت کانال تراپی) درمان ترمیم و عفونت ریشه دندان

عصب کشی دندان


عصب کشی دندان

عصب کشی یا درمان کانال ریشه، اعمالی است که برای درمان عفونت پالپ (مغز دندان) انجام می شود که طی آن عفونت موجود، برداشته و پاک سازی شده تا دندان از آسیب میکروب ها در آینده در امان باشد. کانال ریشه و حفره ی پالپ، حفره هایی در دندان هستند که در آنها بافت های عصبی، رگ های خونی و دیگر بافت های سلولی وجود دارد. در عصب کشی تمام این اجزا درگیر خواهند شد. مراحل عصب کشی شامل برداشتن تمام این ساختار، تغییر شکل، تمیز کردن،عفونت زدایی حفره توسط یک سوهان کوچک و محلول ضد عفونی کننده، و سپس پر کردن حفره ی پاک سازی شده، می باشد. حفره ی تمیز و ضد عفونی شده با موادی مانند گوتاـپرکا و اوژانول (روغن گل میخک) انجام می گیرد. از اپوکسی رزین برای پوشاندن گوتاـپرکا ، در زمانی که عصب کشی اولیه و ثانویه همزمان انجام شود، استفاده می شود.

چرا عصب کشی انجام می شود؟


چرا عصب کشی دندان|؟

دلایل انجام عصب کشی

عصب کشی زمانی انجام می شود که پالپ، بافت نرم داخل کانال ریشه، دچار عفونت یا التهاب شده باشد. عفونت و التهاب ممکن است بر اثر علل گوناگونی ایجاد شود: فروپاشی عمیق دندان ، ضربه و یا پوسیدگی. علاوه بر این، گاهی ضربه به دندان باعث ایجاد صدمه در پالپ دندان می شود حتی اگر در ظاهر هیچ نشانه ای از ترک و شکستگی وجود نداشته باشد. اگر عفونت و التهاب پالپ درمان نشود، موجب بروز درد و یا آبسه می گردد. عصب کشی، و یا درمان کانال ریشه، برای نجات دندان انجام می شود. با وجود بسیاری از مواد جدید که می تواند جایگزین دندان باشد، اغلب دندانپزشکان معتقدند که هیچ جایگزین بهتری، برای دندان طبیعی و سالم انسان وجود ندارد.

برخی از دلایل بروز صدمه به دندان ها عبارتند از:

 • عفونت های باکتریایی

میکروب های دهان، شایع ترین دلیل مشکلات دندان هستند. میکروب ها از طریق شکاف های بسیار کوچکی که بر اثر ضربه در سطح دندان ایجاد شده اند، به پالپ دندان راه پیدا می کنند. عفونت و التهاب ناشی از ورود این باکتری ها دندان را تحت تاثیر قرار داده و دندان آبسه می کند.

 • شکستگی و خرد شدن دندان

زمانی که قسمت اعظمی از سطح و یا تاج دندان شکسته شود، دندان به عصب کشی نیاز دارد. برداشتن تاج دندان باعث می شود که پالپ بدون محافظ بماند، که باعث ایجاد درد و مشکلات شدید خواهد شد.

 • جراحات

جراحات وارد شده به دندان می تواند در اثر ضربه ی به دهان، به صورت مستقسم و یا غیر مستقیم، ایجاد شود. بعضی ضربه ها باعث جابه جا شدن دندان و یا درآمدن دندان از محل خود می شود. بعد از تشخیص دندان آسیب دیده، معمولا انجام عصب کشی نیاز خواهد بود.

 • افتادن دندان

اگر دندان بیافتد، بسیار مهم است که سریعا دندان تمیز شود و دوباره در جای خود قرار بگیرد. اگر امکان این کار وجود نداشت، دندان را در مایع ضدعفونی دهان ( موجود در داروخانه ها) و یا در شیر قرار دهید. این اقدامات باعث می شود که اجزای داخلی دندان مرطوب و سالم باقی بمانند تا زمانی که بتوان آن را تحت درمان قرار داد. در این حالت دندان با استفاده از یک آتل مخصوص (اسپلینت) در محل خود قرار می گیرد و سپس برای نجات دندان ، پزشک عمل عصب کشی را انجام می دهد.

از جمله دلایل دیگر می توان به آسیب به خاطر ضربه اشاره کرداگر به یک دندان با نیروی زیاد ضربه وارد شود، ممکن است عصب موجود در انتهای ریشه از محل خود جدا شود و این موضوع باعث مرگ دندان خواهد شد. این مشکل ممکن است بلافاصله پس از تصادف یا وارد شدن ضربه به دندان ایجاد شود، یا احتمال دارد ایجاد این مشکل پس از چند سال از وارد شدن ضربه به دندان بیمار اتفاق افتد.

نکات قابل توجه قبل از انجام عصب کشی

عصب کشی با استفاده از بی حسی موضعی انجام می شود. معولا بعد از انجام عصب کشی فرد محدودیتی برای انجام فعالیت های معمولی زندگی مانند رانندگی و یا کار کردن نخواهد داشت. پزشک همیشه برای حل مشکلات احتمالی بعد از انجام عصب کشی، در دسترس شما خواهد بود شما می توانید استفاده از تمام داروهایی را که برای فشار خون، دیابت، مشکلات تیروئیدی و یا دیگر مشکلاتتان استفاده می کردید را به راحتی ادامه دهید. اگر مشکلی برایتان پیش آمد منتظر زمان معاینه ی بعدی نمانید و با دکتر خود تماس بگیرید. حتما صبحانه و وعده ی نهار خود را به میزان مناسب بخورید. اگر به دلیل وجود مشکلاتی مانند افتادگی دریچه ی میترال، سوفل قلبی، مشکلات لگنی، زانو و یا امراض پروستات مجبور به استفاده از آنتی بیوتیک هستید، در روزی که عصب کشی قرار است انجام شود فراموش نکنید که آنتی بیوتیک های خود را به میزان لازم مصرف کنید.

مراحل انجام عصب کشی


 مراحل انجام عصب کشی

عصب کشی در یک یا دو جلسه انجام شده و شامل مراحل زیر است:

 • دندانپزشک دندان را بررسی کرده و از آن ها توسط اشعه ی ایکس عکسبرداری می کند و سپس بی حسی موضعی را در آن محل انجام می دهد. بعد از اینکه دندان بی حس شد، دندانپزشک در اطراف آن محل از ورقه ای به نام دنتال دام برای جداسازی دندان از بقیه قسمت ها و جلوگیری از برخورد بزاق به آن استفاده می کند.

 

 • دندانپزشک حفره ای در تاج دندان ایجاد می کند و از ابزار بسیار ظریف برای تمیز کردن کانال ریشه و تغییر شکل آن برای پر کردن دوباره، استفاده می شود.این مرحله از جمله مراحل عصب کشی است که دردناک نخواهد بود چرا که اولاً این ناحیه تحت بی‌حسی بوده و ثانیاً بافت برداشته ‌شده، مرده و یا در حال مردن است. زمانی که مغز دندان به همراه رشته‌های عصبی درون آن برداشته شد، دندان توانایی احساس درد را از دست می‌دهد.

 

 

 

 

دندانپزشک حفره ای

 

 • بعد از این که حفره تمیز و شکل داده شد، دندانپزشک حفره ی خالی را با استفاده از مواد مخصوصی که با محیط دندان سازگار هستند به نام گوتا-پرکا ، پر می کند. گوتاـپرکا با استفاده از ماده ی چسبناکی به داخل کانال ریشه چسبانده می شود. در اغلب موارد از یک ماده ی موقت برای بستن حفره استفاده می شود و این ماده قبل از ترمیم دندان ، برداشته می شود.
 • بعد از اینکه آخرین معاینه انجام شد، باید برای ترمیم تاج دندان تان به پزشک مراجعه کنید تا درمان به طور کامل انجام پذیرد.

اگر دندان شما مقاومت لازم برای نگه داشتن مواد ترمیمی را نداشته باشد، پزشک ممکن است یک هسته ی تقویتی (پست ) داخل دندان شما قرار دهد. حتما از دندانپزشک خود بخواهید که روش کار مناسب برای درمان دندان های شما را با جزئیات توضیح دهد.

مراقبت های لازم بعد از انجام عصب کشی

تا زمانی که دندان شما به طور کامل ترمیم نشده باشد از آن دندان برای جویدن نباید استفاده کنید. دندانی که کامل ترمیم نشده باشد در معرض شکسنگی است به همین دلیل برای ترمیم ، هرچه سریعتر باید نزد پزشک بروید. بعد از انجام این مراحل تنها عملی که برای مراقبت دندان خود باید انجام دهید، شستشوی مناسب مانند استفاده از مسواک و نخ دندان و انجام معاینات همیشگی است. دندان هایی که عصب کشی و پر شده اند به اندازه ی دیگر دندان ها عمر خواهند کرد. در موارد بسیار کمی مشاهده شده است که دندان بعد از عصب کشی و پر کردن، بهبود نیافته و درد آن ادامه پیدا می کند. در این موارد معمولا دندان چند ماه و یا حتی چند سال بعد از عصب کشی دوباره دچار درد می شود. که در این موارد انجام دوباره ی عصب کشی می تواند ان را درمان کند.

زمان مناسب برای انجام عصب کشی

عصب کشی زمانی انجام می شود که پالپ دندان بر اثر پوسیدگی شدید، انجام عمل های گوناگون بر دندان، ضربه و یا شکستگی، دچار التهاب و یا عفونت شود. به جز در موارد زیر، احتیاجی به کشیدن دندان نخواهد بود:

 • ریشه ی دندان از قسمت های مختلف خرد شده باشد.
 • استخان دندان استحکام لازم را نداشته باشد.
 • دندان قابل ترمیم نباشد.
 • دسترسی به کانال های ریشه امکان پذیر نباشد.

عصب کشی چگونه باعث نجات دندان می شود؟

دندانپزشک پالپ عفونی و یا ملتهب را بر میدارد، به دقت کانال ریشه را تمیز کرده و شکل می دهد، سپس آن را پر کرده و می بندد. بعد از آن، شما می توانید دوباره برای گذاشتن تاج دندان و یا ترمیم آن نزد پزشک برید تا درمان را کامل کنید. بعد از ترمیم، دندان شما مانند دیگر دندان های طبیعی تان می تواند به فعالیت خود ادامه دهد.

عصب کشی توسط چه کسی انجام می شود؟

دندانپزشک می تواند عمل عصب کشی و درمان کانال ریشه را انجام دهد ولی معمولا برای اینکار، افراد نزد اندودنتیست که متخصص درمان مشکلات پالپ است ، می روند. اندودنتیست، پالپ ملتهب و عفونی را برداشته، داخل کانال ریشه را تمیز کرده و شکل می دهد و سپس آن را پر کرده و می بندد. بعد از آن اندودنتیست شما را نزد دندانپزشک می فرستد تا تاج دندان خود را ترمیم کنید. دندان ترمیم شده ظاهری طبیعی مانند دیگر دندان ها خواهد داشت و مانند قبل به فعالیت های خود ادامه می دهد. با رعایت نکات بهداشتی دهان، دندان شما می تواند عمری طولانی داشته باشد. هزینه ی عصب کشی به شرایط دندان و محل دندان بستگی دارد. اغلب بیمه های درمانی ، هزینه های عصب کشی را پوشش می دهند و ترمیم بعد از عصب کشی معمولا هزینه ای کمتر از جایگزینی دندان دارد. جایگزینی دندان شامل کشیدن دندان و استفاده از ایمپلنت به جای آن است.

آیا در حین عصب کشی و یا بعد از آن، احساس درد خواهیم داشت؟

عصب کشی در اغلب موارد برای از بین بردن درد ناشی از التهاب و عفونت پالپ انجام می شود. با استفاده از تکنولوژی و بی حسی های پیشرفته،  بیشتر مراجعین از عصب کشی احساس رضایت داشته و می گویند که در حین انجام آن دردی را احساس نکرده اند. در چند روز اول بعد از عصب کشی، مخصوصا اگر قبل از آن دندان شما التهاب و یا عفونت داشته است، ممکن است دندان ترمیم شده ،کمی حساس شود. این احساس ناخوشایند با کمی صبر و بردباری و یا استفاده از دارو سریعا از بین می رود. با دقت توصیه های اندودنتیست خود را رعایت کنید. بعد از انجام عصب کشی و پر کردن ممکن است تا مدتی آن دندان حس متفاوتی نسبت به دندان های دیگرتان به شما بدهد. با این حال اگر درد یا فشار بیش از چند روز ادامه داشت حتما با پزشک خود تماس بگیرید.

چرا دندان عصب کشی شده احتیاج به مراقبت های بیشتری دارد؟

وارد شدن آسیب دوباره، پوسیدگی عمیق و یا خرد شدن و از بین رفتن پر شدگی می تواند باعث ایجاد التهاب در دندان شود. در حین انجام این کار ممکن اسن اندودنتیست شما متوجه شود که به دلیل باریک بودن و یا پیچ و خم کانال ریشه، انجام عصب کشی انجام پذیر نخواهد بود.

آیا مشکلات دیگری هم بر اثر انجام عصب کشی پیش خواهد آمد؟


 

 •   درد ناحیه TMJ (فک): در این شرایط استفاده از دارهای ضدالتهاب مانند ایبوبروفن و یا ناپروکسین و استفاده از کمپرس گرم بر روی این ناحیه موثر خواهد بود.
 •   درد در ناحیه دندان یا لثه: از دندان ترمیم شده برای جویدن استفاده نکنید. استفاده از دارئهای ضد التهاب مانند ایبوبروفن و یا ناپروکسین موثر خواهد بود. همچنین شستشو با آب ولرم و نمک هم تاثیر بسزایی خواهد داشت.
 •  درد و کبودی در نقطه تزریق بی حسی: استفاده از دارو های ضد التهاب مانند ایوبروفن و یا ناپروکسین توصیه می شود.
 •   ورم/عفونت در محل عصب کشی: وقتی دندان دچار عفونت شده باشد احتمال اینکه بعد از جراحی نیز عفونت کند، افزایش می یابد. پزشک برای مراقبت های بعد از عصب کشی به شما آنتی بیوتیک تجویز خواهد کرد. قرار دادن پرس یخ بر محل جراحی، در ۲۴ ساعت اولیه، تاثیر زیادی بر کاهش ورم و عفونت خواهد داشت. در صورت مشاهده ی درد و یا ورم شدید بعد از انجام عصب کشی، حتما با پزشک خود تماس بگیرید. در بعضی موارد مراقبت های ویژه ای احتیاج خواهد بود.
 •  عوارض بعد از جراحی: هرگونه عوارضی که مرتبط با جراحی شما باشد قبل از انجام عصب کشی با جزئیات کامل برای شما شرح داده خواهد شد.

هزینه ی عصب کشی چقدر خواهد بود؟


هزینه ی عصب کشی بسته به اینکه کدام یک از دندان ها تحت عمل قرار میگیرد و شرایط دندان چگونه است، متفاوت خواهد بود

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *