روکش و بریج کردن دندان وانواع آن روشی کاربردی در افزایش عمر دندانی

روکش و بریج کردن دندان وانواع آن روشی کاربردی در افزایش عمر دندانی

روکش‌ها و بریج‌های دندانی هر دو ابزارهای مصنوعی ثابت هستند. برخلاف ابزارهای متحرک مانند دندان مصنوعی، که می‌تواند از جای خود خارج شده و روزانه تمیز شود، روکش‌ها و بریج به دندان یا ایمپلنت متصل می‌شوند، و تنها می‌تواند توسط دندانپزشک از جای خود برداشته شود. بریج‌ها و روکش‌ها ابزار مصنوعی ثابتی هستند که توسط دندانپزشک یا دندانساز به دندان یا ایمپلنت‌های موجود متصل می‌شود. دکتر شاهرخ بزرگ فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی و از متخصصین کلینیک دندانپزشکی دنکر در این باره می گوید: ” تردیدی نیست که ایمپلنت بسیار بیشتر از جایگزین‌هایی مانند دندان مصنوعی یا بریج به دندان طبیعی شباهت دارد و برخلاف بریج به آماده‌سازی و تراش دادن دندان‌های کناری نیاز ندارد. دندان‌های کاشته شده غالباً مانند دندان‌های طبیعی فاصله‌دار هستند و می‌توان بین آنها را نخ کشید.” روکشی که به ایمپلنت متصل می‌شود و از بالای خط لثه در دهان دیده می‌شود، شبیه تاج دندان طبیعی است. روکش‌های دندان معمولاً برای پوشش کامل یا کلاهکی روی دندان آسیب دیده یا پوشش ایمپلنت بکار گرفته می‌شود. بریج‌ها عمدتاً برای پر کردن فضایی که به دلیل از دست دادن یک یا چند دندان ایجاد شده، استفاده می‌شود.آنها به دندان طبیعی فرد یا ایمپلنت‌های اطراف آن فضا ، در جایی که قبلاً دندان در آنجا قرار داشته، متصل می‌شود.

 

روکش‌های دندان چگونه کار می‌کند؟


روکش‌های دندان چگونه کار می‌کند؟روکش دندان بطور کامل دندان آسیب دیده را می‌پوشاند یا کلاهکی روی آن قرار می‌دهد. روکش، علاوه بر تقویت دندان آسیب دیده، می‌تواند برای بهبود ظاهر ، شکل و هم‌ترازی دندان استفاده شود. روکش می‌تواند در قسمت بالای ایمپلنت قرار داده شود تا شکل دندان مانند و ساختاری برای عملکرد دندان ایجاد کند. روکش‌های پرسیلین یا  سرامیکی می‌تواند با رنگ طبیعی دندان شما هماهنگ و شبیه باشد. مواد دیگر مانند آلیاژهای طلا یا فلزی ، آکریلیک و سرامیک است. این آلیاژها بطور کلی قوی‌تر از پرسیلین هستند و ممکن است برای دندان‌های عقب پیشنهاد شود. پرسیلین که به پوسته‌ای فلزی چسبیده و ثابت شده، اغلب به این دلیل استفاده می‌شود که هردو محکم و خوش‌نما هستند.

 

دندان‌پزشک ممکن است روکش را به دلایل زیر پیشنهاد دهد:

  • برای پر کردن فضای بزرگی که دندان‌های کافی در آنجا وجود ندارد
  • محافظت از یک دندان ضعیف در مقابل شکستگی
  • بازسازی دندان شکسته
  • وصل کردن بریج
  • پوشش ایمپلنت دندان
  • پوشش دندان زرد رنگ یا دارای شکل نامناسب
  • پوشش دندانی که عصب کشی روی آن انجام شده است.

 

بریج‌ها چگونه کار می‌کند؟ 


بریج‌ها چگونه کار می‌کند

 اگر شما یک یا چند دندان را از دست داده‌اید، بریج به شما پیشنهاد داده می‌شود. فضای خالی ایجاد شده به دلیل از دست دادن دندان، سرانجام باعث چرخش و تغییر دندان‌های باقی مانده به سمت فضاهای خالی می‌شود، که منجر به بهم ریختگی دندان‌ها می‌شود. این عدم تعادل ایجاد شده به دلیل از دست دادن دندان، می‌تواند باعث بیماری لثه و سندرم مفصل گیجگاهی فکی  (TMJ) نیز شود. بریج‌ها معمولاً برای جایگزینی یک یا چند دندان از دست رفته بکار می‌رود. آنها فضایی که این دندان‌های از دست رفته ایجاد کرده را پر می‌کنند. بریج‌ها به دندان طبیعی یا ایمپلنت در اطراف فضای خالی متصل می‌شود. این دندان‌ها که اباتمنت نامیده می‌شود، به عنوان لنگر برای بریج عمل می‌کند. دندان  جایگزین که پونتیک نام دارد، به روکش متصل شده که اباتمنت‌ها را نیز می‌پوشاند. همانند روکش‌ها ، برای بریج نیز می‌توانید مواد مختلفی را انتخاب کنید. دندانپزشک می‌تواند به شما در انتخاب آنها کمک کند، که بستگی به موقعیت دندان (دندان‌های ) از دست رفته ، عملکرد آن، ملاحضات زیبایی و هزینه آن دارد. بریج‌های پرسیلین یا سرامیک می‌تواند با رنگ دیگر دندان‌های شما تطبیق داده شود.

 

روکش و بریج دندان چگونه ساخته می‌شود؟ 


قبل از اینکه یک بریج یا روکش ساخته شود،اندازه دندان (یا دندان‌ها ) باید کوچکتر شده تا روکش و بریج بدرستی روی آن قرار بگیرد. پس از کاهش اندازه دندان/ دندان‌ها ، دندانپزشک شکل دندان را مشخص می‌کند تا قالب دقیق آن برای روکش یا بریج را فراهم کند. اگر پرسیلین برای آن بکار می‌رود، دندانپزشک رنگ مناسب روکش یا بریج را تعیین می‌کند تا با رنگ دندان‌های موجود تطبیق داشته باشد. آزمایشگاه دندان پزشکی با استفاده از این اثر دندان، روکش یا بریج شما را با موادی که دندانپزشک مشخص می‌کند، می‌سازد. یک روکش یا بریج موقت در آنجا قرار داده می‌شود تا دندان آماده شده را تا زمانی که روکش یا بریج دائمی شما ساخته می‌شود، بپوشاند. هنگامی که روکش یا بریج دائمی آماده است، روکش یا بریج موقت برداشته می‌شود و روکش و بریج جدید روی دندان یا دندان‌ها آماده شده متصل می‌شود.

 

روکش و بریج دندان چقدر دوام دارد؟


در حالی که روکش‌ها و بریج‌ها می‌توانند یک عمر دوام داشته باشند، گاهی اوقات آنها شل شده یا می‌افتند. مهم‌ترین کار برای اطمینان از طول عمر روکش یا بریج خود، این است که بهداشت دهان را بخوبی رعایت کنید. اگر دندان یا استخوان نگه‌دارنده آن به دلیل بیماری دندانی آسیب ببیند،  بریج می‌تواند حمایت خود را از دست بدهد. سعی کنید که دندان و لثه‌های خود را با دو بار مسواک زدن در روز با خمیر دندان فلوراید و روزانه نخ دندان کشیدن، سالم نگه دارید. همچنین بطور منظم برای معاینه و جرمگیری تخصصی به دندانپزشک و متخصص بهداشت دهان مراجعه کنید.

مزایای بریج و روکش دندان 


بریج و روکش می‌تواند علاوه بر تقویت دندان آسیب دیده، برای بهبود ظاهر ، شکل و نظم دندان و بهم‌ریختگی دندان‌ها بکار رود. فضای خالی ایجاد شده به دلیل از دست دادن دندان، می‌تواند باعث جابجایی دندان‌های باقی مانده شده که ممکن است منجر به بهم ریختگی دندان‌ها شود. بریج ها و روکش به پیشگیری از این اتفاق کمک می‌کنند.

مواد بکار رفته در روکش‌ها و بریج‌ها


عمدتاً مواد مورد استفاده برای ترمیم دندان باید دو ویژگی داشته باشد:

·         قدرت و دوام

·         زیبایی

متاسفانه، تا کنون ، ماده ای که همزمان هر دوی این ویژگی‌ها را داشته باشد، کشف نشده است. با این وجود، موادی وجود دارد که به این اهداف بسیار نزدیک هستند:

 زیرکونیا

 زیرکونیا

زیرکونیوم یا زیرکونیا یک ماده بسیار بادوام است که رنگ سفیدی دارد. بسیاری از ترمیم‌های دندانی می‌تواند با استفاده از زیرکونیا ساخته شود، اما به دلیل طیف رنگ محدود آن، نمی‌تواند به تنهایی در نواحی که زیبایی یک عامل بسیار مهم است، بکار رود.

ویژگی‌ها و مزایا

زیرکونیا ماده‌ای نوظهور است که انقلابی در دندانپزشکی ایجاد کرده است. به دلیل کیفیت استثنایی آن ، می‌تواند برای اهداف مختلف بکار گرفته شود. زیرکونیا بسیار بادوام و سخت است. اساساً قوی‌ترین ماده ای است که تاکنون در دندانپزشکی بکار گرفته شده است. چون رنگ زیرکونیا سرامیک سفید با ویژگی شفافیت بسیار خوب است، ترمیم دندان با زیرکونیا، زیبایی بسیار بالایی خواهد داشت چرا که آنها حاوی هیچ فلزی در ساختارشان نیستند.

ساختار هسته زیرکونیا  می‌تواند با پرسیلین زیبایی لایه بندی شده تا رنگ  و شکل نهایی دندان ایجاد شود. زیرکونیا مانند طلا، در بدن بسیار قابل تحمل بوده  و به این دلیل که فلز نیست ،هیچ عوارض حساسیت‌زایی ایجاد نمی‌کند و به تدریج پوسیده نمی شود. چون آنها با سیستم کامپیوتری اجرا می‌شوند، دندان مصنوعی با زیرکونیا بسیار دقیق ساخته می‌شود. متاسفانه، این ماده بسیار گرانقیمت است. هزینه مواد و تجهیزات مورد نیاز در روند ساخت، هزینه نهایی را بسیار بالا می‌برد.

پرسیلین

پرسیلین

سرامیک یا پرسیلین دندانی یک ماده سخت و بادوام است که طیف رنگی گسترده‌ای دارد. این ماده ویژگی‌های زیبایی بسیار خوبی دارد؛ از این رو کوچکترین جزئیات روی سطح دندان را می‌تواند با آن ایجاد کرد. با این وجود، این ماده نمی‌تواند به تنهایی ترمیم دندانی زیادی را حمایت کند. به همین دلیل ، پرسیلین ممولاً با مواد دیگر (زیرکونیا، آلیاژهای فلزی) ذوب می‌شود، که می‌توانند حمایت مناسب را برای ترمیم فراهم کنند. با این وجود، موقعیت‌های خاصی نیز وجود دارد که می‌توان بدون قاب پشتیبان،  پرسیلین ترمیمی کامل را ساخت. بنابراین در بیشتر موارد، یک ترمیم دندانی کامل با دو ماده متفاوت ساخته می‌شود که یکی از مواد روی دیگری قرار می‌گیرد.

مراحل دریافت بریج دندانی چگونه است؟


در جلسه اول برای دریافت بریج دندان، دندان اباتمنت آماده می‌شود. آماده سازی شامل تغییر شکل این دندان‌ها با برداشتن بخشی از مینای دندان است که فضای کافی برای قرار دادن روکش روی دندان را فراهم می‌کند. سپس، اثری از شکل دندان گرفته می‌شود، که از آن به عنوان مدلی استفاده می‌شود که از روی آن بریج، پونتیک و روکش توسط آزمایشگاه آماده می‌شود. دندانپزشک یک بریج موقت برای محافظت از دندان و لثه تا زمانی که بریج دائم ساخته می‌شود، روی دندان قرار می‌دهد.

در طول جلسه دوم، بریج موقت برداشته می‌شود و بریج پرسیلین یا فلزی در صورت نیاز بررسی شده و تنظیم می‌شود تا بدرستی روی دندان قرار بگیرد. ممکن است چندین جلسه نیاز باشد تا متناسب بودن قالب دندان و جویدن با آن بررسی شود و این مسئله برای هر فرد متفاوت است. اگر بریج دندان یک بریج ثابت است، دندانپزشک ممکن است بطور موقت به مدت چند هفته آن را در جای خود چسبانده تا مطمئن شود که کاملاً متناسب است. پس از چند هفته ، این بریج درجای خود بطور دائم متصل می‌‌شود.

بریج دندان چه مدت دوام دارد؟


بریج‌های دندانی می‌تواند از پنج تا 15 سال و حتی بیشتر دوام داشته باشد. با بهداشت مناسب دهان و معاینات منظم، غیر معمول نیست که طول عمر بریج ثابت بیش از 10 سال باشد.

چگونه باید از بریج مراقبت کرد؟


مهم است که دندان‌های باقی مانده را سالم و قوی نگه دارید، چرا که موفقیت بریج (بسته به نوع انتخابی آن) به پایه محکم آن که توسط دندان‌های مجاور ایجاد می‌شود، بستگی دارد. مسواک زدن دو بار در روز و نخ دندان کشیدن و استفاده از دهان شویه بطور روزانه از پوسیدگی دندان و بیماری لثه که منجر به از دست دادن دندان می‌شود، جلوگیری می‌کند. دندنانپزشک  یا متخصص بهداشت دهان و دندان می‌تواند به شما نشان دهد که چگونه به درستی مسواک بزنید یا نخ دندان بکشید. داشتن برنامه منظم جرمگیری کمک خواهد کرد که مشکلات دندان را در مراحل اولیه که درمان چشم‌انداز بهتری دارد، تشخیص داده شود. یک رژیم متعادل برای سلامت روکش و بریج دندان انتخاب کنید.

خطرات و عوارض


حتی اگر کل درمان بطور بی‌نظیری انجام شود و مراقبت و اقدامات کامل اعمال شود، احتمال بروزخطرات و عوارض وجود دارد. بالاخره هیچ چیزی برای همیشه دوام ندارد و تنها چند درمان دندانپزشکی وجود دارد که تا پایان عمر باقی می‌ماند. حتی اگر پیشرفت‌های تکنولوژی کیفیت درمان‌های دندانپزشکی را بطرز چشمگیری بهبود دهد، اتفاقات تصادفی و عوارض ممکن است رخ دهد و خوب است که از این مسئله آگاه باشید. پس از اتصال دائم ترمیم دندان، مشکلات مختلفی که ممکن است ایجاد شود عبارتند از :

·         عوارض خفیف معمولاً  در یک جلسه برطرف می‌شود

·         عوارض دیگر نیاز به تلاش بیشتری برای رفع آن است

·         سرانجام برخی از مشکلات جدی‌تر نیاز به برداشتن دائم وسیله مصنوعی دارد و گاهی اوقات درمان کاملاً جدیدی باید تجویز شود.

هزینه بریج و روکش دندان چقدر است؟


هزینه بریج دندان بسته به نوع بریج انتخابی و دندانپزشکی که این درمان را انجام می‌دهد، متفاوت است.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *