رفع بوی بد دهان در ارتودنسی با خمیردندان آنتی باکتریال و نخ دندان

رفع بوی بد دهان در ارتودنسی با خمیردندان آنتی باکتریال و نخ دندان

متأسفانه، استفاده از بریس ممکن است منجر به بوی بد دهان شود. اصلی‌ترین دلیل بوی بد دهان وجود باکتری در دهان است. معمولاً زمانی که به مسواک زدن خود اهمیتی نمی‌دهید. زمانی که ذرات غذا در بین دندان‌های شما باقی مانده و فاسد شوند، بوی بدی در دهان ایجاد خواهد شد. ولی حتی زمانی که شما در مورد مسواک زدن دو بار در روز مصمم هستید، در صورتی که دندان‌های خود را ارتودنسی کرده‌اید ممکن است این کار کافی نباشد. چراکه در زمان استفاده از بریس، باکتری‌ها می‌توانند در بین شکاف‌های براکت ها و سیم‌ها پنهان شوند. زمانی که باکتری‌ها از محیط دهان پاک نشوند بوی ناخوشایندی ایجاد خواهند کرد.

 زمانی که دندان‌های خود را ارتودنسی کرده‌اید، مراجعه‌ی منظم به دندانپزشک و جرم گیری و پاکسازی دندان‌ها ضرورت بیشتری خواهد داشت. پوسیدگی دندان می‌تواند روند درمان شما را با تعویق مواجه کند. علاوه بر ویزیت‌های منظم دندانپزشکی، هر 6 ماه یک بار برای جرم گیری دندان‌ها به دندانپزشک مراجعه کنید. در صورت داشتن هرگونه سؤال در مورد چگونگی مراقبت از بریس های ارتودنسی و سلامت دندان‌های خود دکتر قریشی می‌تواند به شما کمک کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌های ما تماس حاصل فرمایید.

دلایل دیگر بوی بد دهان در ارتودنسی چیست‌اند؟

بوی بد دهان ممکن است به دلایل متفاوت ایجاد شود.

باقی ماندن غذا در دهان

در اکثر موارد این مشکل به دلیل باقی ماندن غذا در دهان و بر روی دندان‌ها، زبان، لثه‌ها و دیگر ساختارها و تجمع باکتری‌ها ایجاد می‌شود. باکتری‌های مرده و در حال مردن یک ترکیب گوگردی از خود آزاد می‌کنند که بوی نامطبوعی به دهان شما می‌دهد. برخی از خوراکی‌ها مثل سیر و پیاز نیز می‌توانند به بوی بد دهان کمک کنند. زمانی که این خوراکی‌ها به داخل جریان خون جذب می‌شوند، به ریه‌ها رفته و ترکیبات درون آن‌ها از سطح ریه وارد جریان بازدم می‌شوند. مسواک زدن، استفاده از نخ دندان و یا دهان‌شویه تنها مقداری بوی این خوراکی‌ها را می‌پوشانند. افرادی که رژیم غذایی می‌گیرند نیز به دلیل غذا نخوردن دچار بوی بد دهان می‌شوند.

بیماری‌های لثه

بیماری‌های لثه  معمولاً منجر به بوی بد دائمی در دهان می‌شوند و یا باعث می‌شوند فرد طعم بدی را در دهان خود احساس کند. داشتن بوی بد دائمی در دهان به معنی بیماری‌های لثه می‌باشد. بیماری‌های لثه به دلیل پلاک (لایه‌ی چسبنده و معمولاً بی رنگ باکتری‌ها که بر روی دندان تشکیل می‌شود) بروز پیدا می‌کنند.

دهان خشک

دهان خشک یا زیروستومی نیز می‌تواند منجر به بوی بد دهان شود که علت این امر کاهش مقدار جریان بزاق در دهان می‌باشد. بزاق دهان را تمیز کرده و ذراتی که ممکن است منجر به بوی نامطبوع شوند را پاک می‌کند.

توتون و تنباکو

این محصولات منجر به بوی بد دهان، سیاه شدن دندان‌ها، کاهش توانایی چشایی و عارضه‌های بافت لثه می‌شوند.

مشکلات سلامتی

بوی بد دهان می‌تواند نشانه‌ی بیماری‌های جدی مثل عفونت مجاری تنفسی، سینوزیت مزمن، ترشحات پشت حلقی، برونشیت مزمن، دیابت، اختلالات گوارشی و بیماری‌های کبد یا کلیه باشد.

داروها

بوی بد دهان ممکن است در اثر داروهایی که مصرف می‌کنید ایجاد شود ازجمله عوامل تاثیرگذار بر روی دستگاه عصبی مرکزی، داروهای ضد پارکینسون، آنتی هیستامین‌ها، داروهای ضد احتقان، داروهای روانی، آنتی کولینرژیک، مخدرها، داروهای فشار خون و داروهای ضد افسردگی.

روش‌های درمانی بوی بد دهان

زمانی که دندان‌های خود را ارتودنسی کرده‌اید بوی بد دهان امری طبیعی است ولی می‌توانید از آن جلوگیری کنید. برای جلوگیری از بوی نامطبوع و یا رفع آن می‌توانید روش‌های زیر را به کار بگیرید:

دندان‌های خود را مسواک کنید

دندان‌های خود را مسواک کنید

مسواک زدن امری کلیدی برای حفظ بهداشت دهان و دندان و جلوگیری از ایجاد بوی نامطبوع می‌باشد. برای تمیز کردن مؤثر دندان‌ها، دهان و بریس خود ابتدا دهان خود را با آب بشویید تا ذرات غذا در بین سیم‌های بریس آزاد شوند. سپس با استفاده از یک خمیردندان محتوی فلوراید شروع به مسواک زدن کنید و در محل خط لثه‌ی خود این کار را با زاویه‌ی 45 درجه انجام دهید. سپس مسواک را به سمت پایین زاویه داده و سطح بالایی هر براکت را تمیز کنید. پس از آن دوباره مسواک را به طرف بالا گرفته و سطح زیرین براکت ها را مسواک بزنید. مطمئن شوید که هر بار تمامی دندان‌های خود را به علاوه‌ی خط لثه و سطوح بالا و پایینی براکت ها را مسواک زده‌اید. با این کار می‌توانید حداکثر سطح دندان‌های خود را تمیز کرده و پلاک‌ها و ذرات باقی مانده‌ی غذا را تمیز کنید.

متخصصین ارتودنسی توصیه می‌کنند که در صورتی که کودک شما خودش مسواک می زند، تا زمانی که به روش جدید مسواک زدن عادت کند به او کمک کنید.

زبان خود را تمیز کنید

زبان خود را تمیز کنید

می‌توانید زبان خود را نیز تمیز کنید. جالب است بدانید که زبان شما محلی برای به دام افتادن تعداد بی شماری از باکتری‌هاست. این امر بدون شک منجر به ایجاد بوی نامطبوع در دهان خواهد شد. در صورتی که در هر بار مسواک زدن و یا به صورت نامنظم و با استفاده از مسواک مخصوص زبان خود را تمیز کنید، می‌توانید مقدار زیادی باکتری را دفع کرده و به سلامتی خود کمک کنید و از ایجاد بوی بد دهان نیز جلوگیری کنید.

از نخ دندان استفاده کنید

از نخ دندان استفاده کنید

یکی دیگر از عادات خوب برای حفظ سلامت دهان و دندان استفاده از نخ دندان می‌باشد. اهمیت نخ دندان برای سلامت دهان و دندان به اندازه‌ی مسواک است. وجود سیم ارتودنسی بر روی دندان‌های شما استفاده از نخ دندان را با مشکل مواجه خواهد ساخت البته روش‌های متعددی برای مقابله با این مشکل وجود دارند. می‌توان از خلال‌های نخی استفاده کرد. این وسیله دو گیره داشته که نخ دندان بین آن‌ها متصل شده است و می‌توان آن را از پشت سیم‌های ارتودنسی رد کرد. این خلال نقش خلال دندان را نیز داشته و می‌توان از آن برای تمیز کردن براکت ها و بین دندان‌ها نیز استفاده کرد. خلال‌های نخی برای کودکان و بزرگسالان موجود بوده و می‌توان آن‌ها را در انواع یک بار مصرف و چند بار مصرف خریداری کرد. ابزار دیگری که به شکل گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد گیره‌ی نخ دندان است که یک قطعه‌ی کوچک پلاستیکی با یک حلقه در انتهاست و برای گرفتن نخ دندان استفاده می‌شود.

از دهان‌شویه استفاده کنید

از دهان‌شویه استفاده کنید

دهان‌شویه یک محصول عالی برای کمک به بهداشت دهان و دندان است که پاکسازی دندان‌های شما را تکمیل کرده و تمامی باکتری‌هایی که بوی بد دهان را ایجاد کرده‌اند را از بین می‌برد. البته باید از نوع مناسب دهان‌شویه استفاده کنید. نباید از انواعی از این محصول استفاده کنید که به دندان‌ها یا ارتودنسی شما آسیب وارد کند.

پس از هر وعده‌ی غذایی از دهان‌شویه های ضد میکروبی و آنتی باکتریال استفاده کنید. انواع بسیار مختلفی از این محصول در بازار وجود دارند که می‌توانید از بین آن‌ها انتخاب کنید ولی متخصص ارتودنسی نیز می‌تواند نوعی از آن را به شما پیشنهاد دهد.

مسواک خود را تعویض کنید

مسواک خود را تعویض کنید

دندانپزشکان معمولاً توصیه می‌کنند که شما مسواک خود را هر 3 تا 4 ماه تعویض کنید. با این حال اگر احساس بیماری می‌کنید، بوی نامطبوعی در دهان خود احساس می‌کنید و یا سر مسواک شما فرسوده شده و از بین رفته است باید مسواک خود را تعویض کنید. هزاران میکروب در مسواک شما باقی خواهند ماند و زمانی که شما دندان‌های خود را ارتودنسی کرده‌اید کنترل این میکروب‌ها اهمیت بیشتری خواهد داشت.

بهداشت دهان و دندان را به صورت روزانه تمرین کنید

بهداشت دهان و دندان را به صورت روزانه تمرین کنید

تمرین کردن بهداشت دهان و دندان به صورت روزانه اهمیت زیادری دارد چه در زمانی که دندان‌های خود را ارتودنسی کرده باشید و چه زمانی که نکرده باشید. البته اهمیت این امر در طی ماه‌هایی که از بریس استفاده می‌کنید بیشتر خواهد بود. علاوه بر ویزیت‌های منظم ارتودنسی، برای جرم و گیری و ویزیت عمومی به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

خلال دندان آبی

خلال دندان آبی

خلال دندان‌های آبی می‌توانند بریس و خط لثه‌ی شما را به‌خوبی تمیز کنند. پمپ آب‌های قدرتمند این دستگاه بهتر از موهای مسواک می‌توانند دندان‌های شما را تمیز کنند. علاوه بر این، این روش طراوت و شادابی دهان شما را حفظ خواهد کرد.

مقدار زیادی آب بنوشید

مقدار زیادی آب بنوشید

دهان خشک محیط مناسبی برای رشد باکتری‌ها خواهد بود و زمانی که از بریس استفاده می‌کنید این مشکل شما شدیدتر خواهد شد. سعی کنید روزانه یک و نیم لیتر آب بنوشید – این کار نه‌تنها به سلامت عمومی بدن شما کمک خواهد کرد و آب بدن شما تأمین خواهد شد بلکه ذرات غذایی بین دندان‌های شما نیز شسته شده و تمیز می‌شوند.

خوراکی‌های شیرین

خوراکی‌های شیرین

اگر علاقه‌مند به غذا هستید این روش ممکن است برای شما دردناک باشد ولی برای پیشگیری از ایجاد بوی نامطبوع دهان باید از غذاهای شیرین و پر شکر و همچنین خوراکی‌های دارای بوی قوی مثل سیر و پیاز دوری کنید. همه می‌دانند که سیر و پیاز باعث ایجاد بوی نامطبوع دهان خواهند شد بنابراین سعی کنید مصرف غذاهایی که از این مواد در آن‌ها استفاده شده است را کاهش دهید. همچنین باید به طور کلی از مصرف شکر خودداری کنید. این ماده منجر به پوسیدگی دندان‌ها شده و سلامت نامناسب دهان و دندان منجر به بوی بد دهان خواهد شد.

نکات دیگر در مورد بوی بد دهان

تمامی موارد ذکر شده ممکن است برای شما سخت به نظر برسند ولی زمانی که به آن‌ها عادت کنید برای شما طبیعی و آسان خواهند شد. رعایت موارد ذکر شده می‌تواند تا حد زیادی در زمان استفاده از بریس بر روی دندان‌ها به شما کمک کند و همچنین پس از آن نیز کارایی زیادی برای شما خواهد داشت. این موارد به حفظ سلامت دهان و دندان (و همچنین وضعیت سلامت عمومی) شما کمک کرده و آن را در بهترین وضعیت نگه می‌دارند.

  • به منظور راحتی بیشتر می‌توانید یک کیف مسافرتی شامل مسواک مسافرتی، دهان‌شویه، خمیردندان و دیگر موارد موردنیاز برای پاکسازی دهان از باکتری‌ها تهیه کنید.
  • به منظور جرم گیری و معاینه به صورت منظم به متخصص ارتودنسی و دندانپزشک خود مراجعه کنید. این کار برای حفظ سلامتی دندان‌ها و رهایی از بوی نامطبوع دهان ضروری هستند.
  • زمانی که دندان‌های خود را ارتودنسی کرده‌اید نباید آدامس بجوید ولی می‌توانید یک قرص نعنا بخورید تا بوی بد دهان شما رفع شود – البته نباید قرص را بجوید.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *