دندانپزشک و وظایف مختلف آن در حوزه ی درمان مشکلات دهان ودندان

دندانپزشک و وظایف مختلف آن در حوزه ی درمان مشکلات دهان ودندان

دندانپزشک، که به جراح دندان نیز شناخته می‌شود، جراحی است که متخصص در زمینه دندانپزشکی، تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری‌ها و مشکلات دهان است. تیم پشتیبانی دندانپزشکی در ارائه خدمات بهداشت دهان کمک می‌کنند. تیم دندانپزشکی شامل دستیاران دندانپزشک، کارشناسان بهداشت دهان‌و‌دندان، تکنسین‌های دندانپزشکی هستند. دندانپزشک مشکلات دندانی را تشخیص داده و درمان می‌کنند و به بیماران در ایجاد برنامه‌های بهداشت دهان و دندان بهتر، کمک می‌نمایند. دندانپزشکان دندان‌ها را تمیز می‌کنند، مشکلات نیش را اصلاح می‌کنند، جراحی و کشیدن دندان را انجام می‌دهند، و خدمات دیگری را ارائه می‌دهند تا از سلامت دندان‌ها و دهان اطمینان حاصل شود.

ویژگی‌های مهم


 • مهارت‌های ارتباطی: دندانپزشکان باید مهارتهای ارتباطی عالی داشته باشند. آن‌ها باید قادر به برقراری ارتباط موثر با بیماران، کارشناسان بهداشت دهان و دندان، دستیاران دندانپزشکی و منشی‌ها باشند.
 • جزئیات محور: دندانپزشکان باید جزییات محور باشند تا بیماران درمان و داروهای مناسب را دریافت کنند. آن‌ها همچنین باید به فضا، شکل و رنگ دندان‌ها توجه کنند. به عنوان مثال، ممکن است لازم باشد یک دندان کاذب با دندان‌های دیگر بیمار مطابقت داشته باشد.
 • زبردستی: دندانپزشکان باید در کار کردن با دست‌های خود ماهر باشند. آن‌ها با ابزارهای زیادی در یک ناحیه محدود کار می‌کنند.
 • مهارت‌های رهبری: بیشتر دندانپزشکان در مطب خصوصی خود مشغول به کار هستند، که آنها را ملزم به مدیریت و راهنمایی دستیارانشان می‌کند.
 • مهارت‌های سازمانی: مهارت‌های سازمانی قوی، از جمله حفظ سوابق دقیق مراقبت از بیمار، هم در تنظیمات پزشکی و هم کسب و کار حیاتی هستند.
 • صبر: دندانپزشکان ممکن است برای مدت زمان‌های طولانی با بیمارانی که نیاز ویژه ای دارند کار کنند. درمان کودکان و بیماران دچار ترس از دندانپزشکی ممکن است نیاز به صبر زیادی داشته باشد.
 • بنیه فیزیکی: دندانپزشکان باید به راحتی وظایف فیزیکی، مانند خم شدن روی صورت بیماران برای مدت طولانی را انجام دهند.
 • مهارت‌های حل مسئله: دندانپزشکان نیاز به مهارت‌های حل مسئله قوی دارند. آن‌ها باید علائم بیماران را ارزیابی کنند و درمان مناسب را انتخاب نمایند.

دندانپزشکان عمومی


دندانپزشکان عمومی

یک دندانپزشک عمومی که به دندانپرشک خانوادگی نیز شناخته می‌شود، وظیفه مراقبت از بهداشت دهان و دندان شما را به طور منظم بر عهده دارد و اکثریت کار دندانپزشک عمومی حول مراقبتهای دهان و دندان و پیشگیری می‌چرخد. این اقدامات شامل تمیز کردن معمول دندان‌ها، اشعه X دندانی و آموزش بیماران در مورد مراقبت‌های دهان و دندان مناسب در خانه است. دندانپزشکان عمومی همچنین مسئول مراقبت‌های ترمیمی دهان و دندان مانند درمان پوسیدگی دندان با جایگزینی آن با مواد پر کننده مصنوعی، ترمیم دندان‌های ترک خورده، شکسته یا از دست رفته و خدمات سفید کردن دندان هستند. آن‌ها همچنین مشکلات مربوط به دهان که در اثر بیماری لثه ایجاد می‌شود و مشکلات مربوط به ریشه در زیر خط لثه را درمان می‌کنند. دندانپزشک عمومی شما همچنین می‌تواند به شما در مسیر دریافت بریس، دندان مصنوعی، محافظ دهان و درمان‌های دیگر کمک کنید. از آن جایی که دندانپزشک عمومی شما متخصص مراقبت‌های بهداشتی است که احتمالا بیشتر از همه به او مراجعه می‌کنید، آن‌ها همچنین مراقب سلامت دهان، گردن و سر شما هستند تا اطمینان حاصل شود که هیچ مشکلی وجود ندارد. در حالی که دندانپزشکان عمومی قادر به درمان اکثر مشکلات هستند و حتی ممکن است تجربه‌های مهمی را برای ارائه مراقبت‌های ویژه داشته باشند، اغلب شما را به یک متخصص دندانپزشکی مانند موارد زیر ارجاع می‌دهد.

متخصص ارتودنسی


شما ممکن است متخصصین ارتودنسی را به عنوان افرادی که بریس نصب می‌کنند بشناسید، اما مراقبت‌های آن‌ها فراتر از این است. به طور کلی، کار متخصصین ارتودنسی شامل صاف کردن دندان‌های کج، استخوان‌های فک و دیگر ساختارهای محافظتی صورت، هم به دلایل زیبایی و هم عملکردی است. این بدین معناست که آن‌ها با طراحی سخت افزارهای دهانی سفارشی از قبیل بریس، قالب‌های جهت دهی دندانی شفاف، محافظ دهان، هدگیر، نگهدارنده‌ها و ماسک صورت برای بهبود بایت افراد تلاش می‌کنند که مشکلات رشدی را اصلاح می‌کند. تمام این دستگاه‌ها در طول زمان کار می‌کنند تا ساختار استخوانی را که ممکن است دچار تغییر شکل شده باشد و دندان‌هایی که مشکل فاصله دارند، را بهبود دهد.

جراح دهان و فک و صورت


جراحان دهان و فک و صورت بر روی بافت‌های سخت و نرم در داخل و اطراف دهان تمرکز می‌کنند. این بافت‌ها شامل لثه‌ها، گونه‌ها، لب‌ها، کام سخت، کام نرم، زبان و بافت‌های صورت است. این جراحان پس از دوره دندانپزشکی در بیمارستان‌ها آموزش می‌بینند و در نتیجه نسبت به سایر متخصصان دندانپزشکی، جراحی‌های بیشتری مانند کشیدن دندان‌های پیچیده، اصلاح یا صاف کردن فک به صورت جراحی به عنوان پایه ای برای دندان‌های مصنوعی، را انجام می‌دهند. آن‌ها همچنین عمل جراحی بازسازی، جراحی شکاف لب و کام ، و گاهی بیوپسی، استخراج بافت سرطانی، عفونت‌های صورت یا حتی درمان آپنه خواب را انجام می‌دهند. جراحان دهان معمولا زمینه کارهای دندانپزشکی آینده را فراهم می‌کنند، زیرا آن‌ها مراقب پیشرفت‌های جراحی هستند که قبل از قرار دادن تجهیزات دهانی و دندان مصنوعی، و یا روش‌های زیبایی، باید برای دندان‌ها و استخوان‌های محافظتی انجام شوند.

متخصص بیماری‌های لثه


لثه‌ها نقطه تمرکز حوزه بیماری‌های بافت‌های اطراف دهان هستند و کار متخصصین این حوزه شامل پیشگیری، تشخیص و درمان مشکلات مختلف لثه می‌باشد. این اقدامات می‌تواند شامل درمان التهاب و درد شدید لثه ، تشخیص و درمان بیماری شدید لثه (که به بیماری پریودنتال نیز شناخته می‌شود)، نصب ایمپلنت‌های دندانی و انجام پیوندهای پوستی زیبایی روی لثه‌ها باشد. به طور کلی، هر چیزی که شامل کارهای گسترده ای روی لثه‌ها باشد، کار متخصص بیماری‌های لثه است. درمان بیماری لثه بخش بزرگی از دوره این تخصص است و بنابراین متخصصان بیماری‌های لثه اغلب به دندانپزشکان عمومی که با شیوه زندگی بیماران کار می‌کنند، در زمینه برنامه‌های پیشگیری و درمان توصیه می‌کنند.

دندانساز


همانطور که از نام آن‌ها مشخص است، دندانساز مسئول ارائه پروتزهای دهانی است که جایگزین دندان‌های آسیب دیده، پوسیده و یا از دست رفته می‌شوند. پروتزهای دهانی تجهیزات دندان مصنوعی هستند و شامل تاج، پل، دندان مصنوعی، ایمپلنت دندانی و ونیر می‌باشند. این جایگزین‌های دندانی اغلب هم ویژگی زیبایی و هم عملکردی دارند زیرا می‌توانند توانایی جویدن، گاز گرفتن و صحبت کردن را به طور موثر و ایمن بهبود بخشند. شما ممکن است اصطلاح “اصلاح  طرح لبخند” را شنیده باشید که شامل بازسازی کامل و تغییر ظاهر بصری لبخند فرد است. متخصصان دندانساز اغلب مسئولیت انجام این کار را برای دلایل زیبایی و در مواردی برای ترمیم آسیب بر عهده دارند. متخصص پروتزهای دندانی همکاری نزدیکی با آزمایشگاه‌های دندانپزشکی دارد که تجهیزات دهانی و دندان مصنوعی تولید می‌کنند تا اطمینان حاصل شود که سفارشی سازی و کیفیت پروتزهای مورد استفاده آن‌ها کاملا مناسب هر بیمار می‌باشد.

متخصص بیماری‌های حفره میانی دندان


بخش داخلی دندان، که توسط مینای سخت دندان و لایه داخلی عاج دندان محافظت می‌شود، در زیر خط لثه یافت می‌شود و به پالپ (خمیر وسط دندان) شناخته می‌شود. این قسمت دندان نرم است و از بافت زنده حساسی تشکیل شده است و بخشی از دندان است که متخصصین حفره میانی دندان بر آن تمرکز می‌کنند. پالپ دندان می‌تواند آسیب ببیند، ملتهب شود و یا از طریق آسیب، تروما یا پوسیدگی خراب شود و بنابراین نیاز به درمان یا حذف دارد. اگر قابل درمان باشد و حفظ شود، این امر دندان را در دهان بیمار زنده نگه می دارد. اما اگر نتوان آن را حفظ کرد، درمان مورد نیاز به درمان ریشه شناخته می‌شود، که احتمالا بیشترین روش انجام شده توسط این متخصصین در حرفه شان است.

سایر متخصصان دندانپزشکی


سه تخصص دندانپزشکی دیگر توسط CDSBC به رسمیت شناخته شده است. این تخصص‌ها عبارتند از:

 • متخصص دارای مجوز در زمینه آسیب شناسی دهان و دندان
 • متخصص دارای مجوز در زمینه رادیولوژی دهان و دندان
 • متخصص دارای مجوز در زمینه دندانپزشکی کودکان

وظایف دندانپزشک


وظایف و مسئولیت‌های یک دندانپزشک شامل تشخیص، درمان و ارائه مراقبت‌های پیشگیرانه و ترمیمی برای مشکلاتی است که دهان و دندان‌های بیماران آن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بسیاری از دندانپزشکان به صورت مستقل برای خود کار می‌کنند. سایر دندانپزشکان در تخصص‌های مختلف دندانپزشکی در کلینیک دندانپزشکی، مرکز دندانپزشکی، نیروهای مسلح یا گروه‌های تعاونی دندانپزشکی مشغول به کار هستند. وظایف و مسئولیت‌های دندانپزشکی معمولا شامل موارد زیر است:

 • آموزش بیمار در مورد بهترین عادات بهداشت دهان و دندان
 • درمان رضایت بخش و به موقع (همان روز)
 • تمیز کردن و ترمیم دندان‌ها، کشیدن دندان‌ها در صورت لزوم، نصب روکش و انجام بیهوشی قبل از انجام مراحل دندانپزشکی
 • هدایت کارکنان دندانپزشکی در مراقبت از بیمار
 • ارجاع بیماران به متخصصین مربوطه در صورت لزوم
 • حذف پوسیدگی از دندانها و پر کردن حفره‌ها
 • ترمیم دندان‌های ترک خورده یا شکسته و حذف دندان‌ها
 • صاف کردن دندان‌ها برای اصلاح مشکلات بایت
 • قرار دادن سیلانت یا عوامل سفید کننده بر روی دندان
 • انجام بی حسی برای جلوگیری از احساس درد در بیماران در طول مراحل
 • تجویز نسخه‌های آنتی بیوتیک یا داروهای دیگر
 • بررسی اشعه x دندان‌ها، لثه‌ها، فک و نواحی اطراف برای ارزیابی مشکلات
 • ایجاد مدل‌ها و اندازه گیری‌ها برای تجهیزات دندانی، از جمله پروتزهای دندانی که برای بیماران مناسب باشد
 • آموزش بیماران در مورد رژیم غذایی، نخ دندان کشیدن، استفاده از فلوراید و دیگر جنبه‌های مراقبت از دندان

برخی از دندانپزشکان که به صورت مستقل کار خود را انجام می‌دهند، مسئول درمان‌های انجام شده در مطب خود نیز هستند. مسئولیت دندانپزشکی که به صورت مستقل کار خود را پیش میبرد، شامل موارد زیر است:

 • حفظ سوابق دندانپزشکی بیماران
 • استخدام، آموزش و مدیریت کارکنان
 • مدیریت بودجه و حفظ تجهیزات
 • بازاریابی خدمات برای مشتریان بالقوه

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *