درد ارتودنسی را چگونه تحمل کنیم؟ 13 روش کاهش درد براکت ارتودنسی

درد-ارتودنسی

همه ما می دانیم که بیمار ارتودنسی از قرار ملاقات‌های ماهانه دل خوشی ندارد. احساس درد در تمام طول فرآیند می‌تواند موجب ناراحتی شما شود – اما درک اینکه چرا پس از گذاشتن سیم‌های جدید درد دارید موجب می‌شود تا ارزش این این فرایند را بهتر درک کنید.درد بعد از قرار ملاقات‌ نشان دهنده این است که ارتودنسی شما به درستی کار می‌کند. سیم‌های جدید دندانها را به موقعیت صحیح هدایت می‌کنند و به تدریج به لبخندی زیباتردست پیدا می‌کنیم.

درد پس از سفت کردن سیم‌ها برای هر بیمار کمی متفاوت است- و برخی حتی ناراحتی را متوجه نمی‌شوند. مهم نیست که کجا زندگی می‌کنید، ما برای کمک اینجا هستیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه چرا دندانها ممکن است درد بگیرند، و چگونه این درد و ناراحتی را در خانه برطرف کنید با ما همراه باشید.

در طول درمان ارتودنسی، دندانهای شما به موقعیتهای جدید منتقل می‌شوند. تغییر محل دندان‌ها جریان خون را تحت تاثیر قرار می‌دهد و واکنش التهابی ایجاد می‌کند، که در نهایت موجب انتشار موادی می‌شود که واکنش درد ایجاد می‌کند. بنابراین شما وقتی احساس درد می‌کنید که دندان‌هایتان حرکت می‌کنند.

در هر جلسه، ارتودنتیست شما سیمهای قوسی را تنظیم می‌کند. این سیم فلزی در طول لبخند شما کشیده شده و براکت‌ها را به یکدیگر متصل می‌کند. با توجه به نیاز شما، دندانپزشک، سیم را سفت و یا جایگزین می‌کند. پس از آن سیم برای بازگشت به موقعیت اصلی خود فشار می‌آورد این فشار به طور ملایم روی دندانها در طول مسیر وارد می‌شود. این فشار باعث می‌شود تا دندانها صاف و لبخند شما زیبا شود.

بعضی از بیماران بعد از این جلسات احساس درد نمی‌کنند، اما بعضی دیگر تا 3 روز بعد از آن احساس درد و ناراحتی دارند. اگر به تازگی ارتودنسی کرده‌اید، خبرخوب برای شما این است که- پس از شش ماه اول، درد پس از هر جلسه کاهش می‌یابد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن های ما  تماس حاصل فرمایید.

 چگونه درد ارتودنسی را کاهش دهیم؟


داشتن دندانهای صاف و زیبا ارزش ارتودنسی کردن را دارد ، اما درد ناشی از ارتودنسی معمولا  دلسرد کننده و همینطور ناراحت کننده است. این ناراحتی به احتمال زیاد به بدن شما مربوط می‌شود که به فشار وارد شده روی دندان‌هایتان واکنش نشان می‌دهد و با توجه به سن شما، میزان فشار، و اینکه آیا شما مرد یا زن هستید، متفاوت است. هیچ درمان خاصی برای از بین بردن درد ارتودنسی وجود ندارد، اما روشهایی وجود دارد که درد را کاهش می‌دهند.

 تغییر رژیم غذایی

رژیم-غذایی

خیلی مهم است که بعد از ارتودنسی چه چیزی بخورید. ممکن است لازم باشد رژیم غذایی خود را تغییر دهید.

 • برای چند روز اول غذاهای نرم بخورید. بخش اعظم درد ارتودنسی در 24 تا 72 ساعت اول ,پس از گذاشتن ارتودنسی روی دندانها اتفاق می‌افتد. در طی چند روز اول و تا وقتی که به غذا خوردن با ارتودنسی عادت کنید, غذاهای نرمی که نیازی به جویدن زیاد ندارند بخورید. غذاهایی مانند سوپ، پوره سیب و سیب زمینی له شده انتخاب‌های خوبی هستند.
 • خوردن غذاهای سرد یا یخ زده مانند بستنی. بستنی بخورید چون باعث می‌شود دهان شما بی حس شود و درد کاهش پیدا کند. مکیدن یخ‌های مکعبی شکل هم به همین اندازه موثر است . مکعب یخ را در دهان خود در نزدیکی جایی که بیشتر درد دارد قرار دهید. مکعب یخی دهان شما را بی‌حس می‌کند و باعث کاهش التهاب می‌شود. تعداد زیادی از ارتودنسی‌ها به گرما واکنش نشان می‌دهند، به این معنی که خوردن غذاهای داغ سبب می‌شود که ارتودنسی سفت شود و موجب درد شود.
  • می‌توانید دندان گیر نوزاد را فریز کنید و آن را بجوید یا در دهان نگه دارید. این کار باعث کاهش درد می‌شود.
  • یخ و یا مکعب یخی را نجویید غذاهای سفت به ارتودنسی آسیب وارد می‌کنند و موجب شل شدن ارتودنسی می‌شوند.
  • میتوانید آب سرد یخ بنوشید
 • از نوشیدنی‌ها وغذاهای اسیدی اجتناب کنید. به عنوان مثال، غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی که حاوی مرکبات هستند، موجب تشدید زخم‌های دهان یا ناراحتی‌های دیگر در دهان شما می‌شوند. با اجتناب از این موارد احتمال درد و ناراحتی دهان کاملا از بین می‌رود.
 • اجتناب از مواد غذایی سفت و چسبناک. اگر از خوردن برخی غذاها اجتناب کنید ارتودنسی شما نمی‌شکند و باعث درد وناراحتی و همچنین هزینه های اضافی نخواهد شد. غذاهای سفت و چسبناک مانند چیپس، گوشت خشک، آجیل و تافی می‌توانند به ارتودنسی آسیب برسانند. چیزهای دیگرمانند مداد، خودکار یا مکعب یخ را نجویید.

مسکن بدون تجویز پزشک

مسکن

 داروهای مسکن مانند استامینوفن (تیلنول) می‌توانند ناراحتی‌های ناشی از ارتودنسی را کاهش دهند. یک دوز استامینوفن (معمولا دو قرص) را هر چهار ساعت یکبار مصرف کنید.

 • برای اطمینان از دوز مناسب دارو طبق دستور مصرف درج شده روی برچسب قرص مصرف کنید .
 • همچنین می‌توانید به جای تیلنول از ایپوبروفن(ادویل) استفاده کنید، اگر چه بعضی از دندانپزشکان و ارتودنتیست‌ها ایپوبروفن را تجویز نمی‌کنند زیرا معتقدند که ایپوبروفن روند حرکت دندان‌های شما را کاهش می‌دهد. حداقل، هر دو نوع دارو را مصرف نکنید – یکی را انتخاب کنید!

از بی حسی موضعی برای کاهش درد استفاده کنید

بی-حسی-موضعی

تعدادی از داروهای بدون نسخه هم هستند که می‌توانند درد و ناراحتی‌های دهان را از بین ببرند. اینها معمولا بی حس کننده هستند، در واقع آنها درد را برای چند ساعت از بین می‌برند، این محصولات معمولا به صورت دهانشویه, ژل و محلول تولید می‌شوند.

برای مصرف صحیح این داروها طبق دستورالعمل درج شده روی بسته بندی عمل کنید. بعضی از افراد هنگام استفاده از این محصولات حساسیت می‌گیرند، پس قبل از استفاده باید دستورالعمل‌های درج شده روی محصول را انجام دهید.

دهان خود را با آب نمک شستشو دهید

شستن-دهان

آب نمک دهان شما را تسکین می‌دهد و هر گونه زخمی را که ممکن است به علت ساییدن ارتودنسی داخل دهان شما ایجاد شده باشد، درمان می‌کند. برای شستشو با آب نمک، یک قاشق چای خوری نمک را در یک لیوان آب گرم بریزید. محلول را هم بزنید تا نمک کاملا حل شود. مقداری از این محلول را داخل دهان نگه دارید و حدود یک دقیقه آن را بچرخانید. سپس آن را بیرون بریزید.چند بار در روز، به خصوص در چند روز اول و هر زمان که درد شما از حالت طبیعی بیشتراست، تکرار کنید.

دهان خود را با پراکسید هیدروژن رقیق شده شستشودهید

پراکسید

پراکسید هیدروژن یک ضد عفونی کننده است و موجب کاهش التهاب آزار دهنده دهان می‌شود. یک قسمت آب را با یک قسمت پراکسید هیدروژن 3٪ در یک لیوان با هم مخلوط کنید. مقداری از این محلول را در دهان خود نگه دارید و به مدت یک دقیقه آن را در دهان بچرخانید. آن را بیرون بریزید. چند بار در روز تکرار کنید.

 • محصولات مبتنی بر پراکسید هیدروژن در فروشگاه های مواد غذایی و داروخانه‌ها در دسترس همه هستند و به درمان و کاهش زخم‌های دهان کمک می‌کنند از جمله دهانشویه کلگیت پراکسیل.
 • طعم و مزه پراکسید هیدروژن ممکن است برای بعضی افراد ناراحت کننده باشد چون همانطور که در دهان می‌چرخانید دهان شما پر از کف می‌شود.

از موم ارتودنسی برای دهان خود استفاده کنید

موم-ارتودنسی

موم ارتودنسی یا دندانی به عنوان یک حائل بین ارتودنسی و داخل دهان شما استفاده می‌شود. این موم در تمام داروخانه‌ها قابل دسترسی است ؛ ارتودنتیست شما ممکن است پس از انجام ارتودنسی به شما موم داده باشد.

برای استفاده از موم، قطعه کوچکی از آن را بکنید و به اندازه یک نخود در کف دست گرد کنید. این کار باعث گرم شدن موم هم می‌شود و استفاده از آن را آسانتر می‌کند. با استفاده از یک دستمال قسمتی از ارتودنسی را که می‌خواهید موم بزنید ,خشک کنید، آن را مستقیما روی سیم یا براکت فشار دهید و تا زمانی که نیاز است این کار را تکرار کنید.

بندهای لاستیکی که همراه با ارتودنسی استفاده می‌شوند

بندلاستیکی

این بندهای لاستیکی کوچک در اطراف ارتودنسی متصل می‌شوند، و به شما کمک می‌کند تا ارتودنسی و همینطور فک شما تنظیم شود. این بندها زمان لازم برای صاف شدن دندانها را کوتاهتر می‌کنند، بنابراین استفاده از آنها قطعا به نفع شماست. ارتودنتیست شما به احتمال زیاد به شما توصیه می‌کند تا از آنها جز هنگام خوردن غذا یا مسواک زدن استفاده کنید و به طور مرتب آنها را تعویض کنید.

این بندهای لاستیکی اغلب در چند روز اول پس از گذاشتن ارتودنسی موجب بروز ناراحتی برای فرد می‌شوند،. اما اگر از آنها استفاده نکنید، ممکن است ناراحتی بیشتری برای شما ایجاد کنند. اگر فقط چند ساعت در روز یا چند بار در هفته از آنها استفاده کنید، موجب بروز درد بیشتری نسبت به زمانی خواهد شد که به طور دائم استفاده می‌کنید.

یک خمیر دندان برای دندانهای حساس را انتخاب کنید

خمیر-دندانبیشتر مارک‌های خمیر دندان برای دندانهای حساس خمیر دندان تولید می‌کنند. این خمیر دندانها حاوی یک ماده شیمیایی به نیترات پتاسیم هستند که از عصب در لثه‌ها محافظت می‌کنند و حساسیت را کاهش می‌دهند. اکثر این خمیردندانها از یک فرم ترکیبی از نیترات پتاسیم استفاده می‌کنند، اگرچه برخی از مارک‌های خمیر دندانهای طبیعی از فرم طبیعی نیترات پتاسیم استفاده می‌کنند. هر دو نوع نیترات پتاسیم برای استفاده مطمئن هستند.

از دستورالعمل‌های درج شده بر روی لوله خمیر دندان برای کاربرد صحیح آن استفاده کنید.

از یک مسواک با موی نرم استفاده کنید

مسواکموی‌های مسواک از نرم تا زبر متفاوت هستند. موهای نرم‌تر، تاثیر ملایم‌تری بر روی دندانها و لثه‌ها دارند. مسواکی انتخاب کنید که موهای نرم دارد.

به آرامی مسواک بزنید

مسواک-به-ارامی

اگر عادت دارید دندان‌هایتان را خیلی محکم مسواک بزنید، در چند روز اول پس از ارتودنسی، این کار باعث دردو ناراحتی برای شما خواهد شد. دندانهایتان را به آرامی ,با دقت و به حالت دورانی مسواک بزنید. هنگام مسواک زدن دهانتان را کاملا باز کنید وقت بیشتری صرف این کارکنید.

مسواک و نخ دندان بعد از هر وعده غذایی

نخ-دندان

هنگامی که شما ارتودنسی می‌کنید، باید بعد از هر بار خوردن، مسواک بزنید و نخ دندان بکشید حتی زمانی که از خانه بیرون هستید. اگر از دندانهای خود به دقت مراقبت نکنید، شما در معرض ،کرم خوردگی دندانها, تورم لثه‌ها یا سایر مشکلات دندان قرار خواهید گرفت. زمانی که شما ارتودنسی می‌کنید، دندانهای شما نیاز به مراقبت بیشتری دارند.

همیشه هنگام مسافرت ، یک خمیر دندان و نخ دندان کوچک با خود به همراه داشته باشید، این باعث می‌شود که شما همیشه پس از غذا آمده مسواک زدن باشید.

قرار ملاقات با ارتودنتیست

قرار ملاقات با ارتودنتیست

برای جلوگیری از درد و آسیب ارتودنسی پیگیری جلسات ارتودنسی بسیار مهم است.

 • قبل از ملاقات با ارتودنتیست، یک دوره موقت به ارتودنسی زمان بدهید. پس از اولین جلسه که شما ارتودنسی می‌کنید درد چیز کاملا طبیعی است. اما اگر با گذشت چند هفته، هنوز درد غیر قابل تحمل است، بهتر است از متخصص ارتودنتیست برای کنترل ارتودنسی و پرسیدن سوالات خود کمک بگیرید.
 • از ارتودنتیست خود بخواهید که ارتودنسی را شل‌تر کند. اگر درد ارتودنسی شدید است، ممکن است که ارتودنسی خیلی سفت باشد. لزوما داشتن ارتودنسی سفت‌تر به این معنی نیست که بهتر کار می‌کند یا دندانهای شما سریعتر صاف می‌شوند. نظر ارتودنتیست خود را درمورد سفت بودن ارتودنسی بپرسید.
 • از ارتودنتیست بخواهید تا برآمدگی سیمهای روی ارتودنسی را ببرد. گاهی اوقات، ممکن است انتهای کوچکی از سیم‌های روی ارتودنسی به داخل دهان برخورد می‌کند وموجب درد و زخم‌های دهانی می‌شود. اگر این طور بود، از ارتودنتیست خود بخواهید که انتهای این سیمها را ببرد، با این کار فورا احساس راحتی می‌کنید.
 • در مورد تجویز مسکن‌های قوی‌تر و یا سایر درمانها بپرسید. اگر مسکن‌های معمولی خیلی خوب کار نمی‌کنند ارتودنتیست شما می‌تواند دوز قوی‌تری از ایبوپروفن را برای شما تجویز کند. ممکن است ارتودنتیست درمانهای دیگری مانند ویفر بایت را توصیه کند. شما باید هر چند ساعت یکبار چند دقیقه به آن گاز بزنید. حرکت گاز گرفتن موجب گردش خون بیشتر در لثه‌ها می‌شود، که خود باعث کاهش درد می‌شود.
 • به دنبال تکنیکهای بیشتری برای کاهش درد یا ناراحتی باشید. توصیه‌های ارتودنتیست به شما کمک می‌کند تا وضعیت خاص خود و نحوه کنترل درد را بهتر درک کنید. آنها با افراد مختلفی سر و کار داشته‌اند و داروهایی که برای آنها موثر بوده‌ است را می‌دانند.

زمان بندی جلسات ارتودنسی

حلسات-ارتودنسی

در برنامه ریزی جلسات ارتودنسی برای تنظیم مجدد آنها آزادی عمل زیادی ندارید . اما اگر می‌توانید، برای روزی برنامه ریزی کنید، که کار مهمی نداشته باشید و فعالیتهای دیگری که نیاز به تمرکز و دقت دارند، انجام ندهید. سعی کنید این قرار ملاقات‌ها در انتهای روز باشند تا بلافاصله پس از گذاشتن ارتودنسی به خانه بروید و استراحت کنید.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *