جرم گیری دندان راهی برای حفظ سلامت لثه ها و زیبایی و سفیدی دندان

جرم گیری دندان

جرم گیری دندان و تمیز کردن ریشه آن که تحت عنوان روش غیر جراحی درمان اطراف دندان، درمان مرسوم برای اطراف دندان و لثه، و تمیز کردن عمقی شناخته می‌شود یک روش رایج برای برطرف کردن پلاک و جرم‌های ایجاد شده اطراف دندان است که به تمیز کردن و صیقلی کردن سطح ریشه می‌پردازد و سموم روی دندان و میکروارگانیسم‌ها و سایر موادی که به دندان و لثه آسیب می‌رسانند و باعث بروز التهاب می‌‌شوند را برطرف می‌‌کند. این امر به ایجاد دندان و لثه سالم و پیشگیری از قرار گرفتن دهان و دندان در معرض بیماری کمک می‌کند. دندانپزشک برای انجام این کار از وسایل و تجهیزات مخصوص استفاده می‌کند.

 آیا جرم گیری دندان حائز اهمیت است؟ 


آیا جرم گیری دندان حائز اهمیت است؟

 ترکیب چسبناکی که حاصل فعالیت باکتری است و پلاک نام دارد باعث بروز بیماری لثه می‌‌شود. پلاک همیشه روی سطح دندان تشکیل می‌شود اما در صورتی که به خوبی دندان‌های خود را تمی‌ز نکنید باکتری موجود در پلاک می‌‌تواند باعث ایجاد التهاب لثه شود. هنگامی‌که این فرآیند رخ دهد لثه از دندان فاصله می‌‌گیرد که این مسئله باعث ایجاد فاصله بین دندان و لثه خواهد شد. سپس پلاک‌های دندان در این فواصل گیر می‌‌افتند و مسواک نمی‌تواند به رفع آنها کمک نماید. در صورتی که این مشکل برطرف نشود بیماری لثه می‌‌تواند باعث از بین رفتن دندان و استخوان فک شود. در صورتی که به موقع به دندانپزشک مراجعه کنید و بیماری لثه درمان شود و به ساختارهای زیر خط لثه آسیب نرسانده باشد باید دندان‌های شما به صورت تخصصی تمیز شوند. در صورتی که فاصله بین لثه و دندان‌های شما بسیار عمیق باشد به تمیز کردن و جرم گیری دندان نیاز خواهید داشت.

 جرم گیری دندان به دو صورت انجام می‌شود 


 جرم گیری دندان به دو صورت انجام می‌شود:

 جرم گیری دندان که با استفاده از وسایل التراسونیک انجام می‌شود و دندان پزشک از وسایل دستی استفاده می‌کند. دندانپزشک در جرم گیری دستی از وسیله‌ای به نام اسکالر استفاده می‌کند که به رفع پلاک‌های چسبیده به دندان کمک می‌نماید. استفاده از وسایل التراسونیک برای رفع پلاک یک روش پیشرفته‌تر برای جرم گیری دندان است که در این روش به کمک یک لبه فلزی که دارای حرکات لرزشی است پلاک و جرم تشکیل شده روی دندان برطرف می‌گردد. در هنگام اجرای این روش از آب برای پاک کردن جرم و مواد زائد جدا شده از روی دندان استفاده می‌شود و نوک فلزی دستگاه خنک می‌گردد. ” سر دستگاه اولتراسونیک گرد و دارای انحنا است و به هیچ عنوان تیز نیست، چون هدف این ابزار شل کردن جرم دندان است نه ایجاد برش در آن. چنانچه حین استفاده از این دستگاه احساس می کنید بیش از حد فشار به دندان هایتان وارد می کند، به دندانپزشک اطلاع دهید تا دستگاه را به طور صحیح تنظیم کند و یا میزان فشار وارد بر دندان را کاهش دهد. برای جرم گیری دندان کودکان نیز از این ابزار می توان استفاده کرد.” (از مقاله جرم گیری – کلینیک محتشم)

 جرم گیری دندان و پاکسازی ریشه چگونه انجام می‌شود؟


جرم گیری دندان و پاکسازی ریشه چگونه انجام می‌شود؟

بر اساس پیشنهاد و تجویز دندان پزشک می‌توان جرم گیری دندان و پاکسازی ریشه را در یک یا دو جلسه انجام داد. دندانپزشک برای جرم گیری دندان موضوع مورد نظر را بی حس می‌کند سپس با دقت خط زیر لثه را از هرگونه مواد زائد و جرم پاکسازی می‌نماید. دندانپزشک پس از این مرحله با دقت ریشه دندان را تمیز و جرم گیری می‌نماید تا نقاطی که ممکن است در آینده به محلی برای تجمع باکتری تبدیل شوند از بین برود. دندانپزشک یا متخصص بهداشت دهان و دندان نکات ضروری و حائز اهمیت را به شما گوشزد می‌‌کند.

 لیزر دندان برای جرم گیری و پاکسازی ریشه چیست؟


 استفاده از لیزر دندان در حین جرم گیری باعث خونریزی و تورم و ناراحتی کمتر در حین جراحی می‌شود. در صورتی که طول موج لیزر و سطح قدرت آن نامناسب باشد احتمال آسیب دیدگی بافت لثه و اطراف دندان در حین درمان وجود دارد. به همین دلیل باید فقط افراد با تجربه و آموزش دیده از لیزر برای تمیز کردن دندان استفاده کنند تا آسیبی به بافت اطراف دندان نرسد.

 دوران بهبود پس از جرم گیری دندان 


 دوران بهبود پس از جرم گیری دندان و پاکسازی ریشه بسیار ساده است. معمولاً دندانپزشک برای شما قرص آنتی بیوتیک تجویز می‌کند و از شما می‌‌خواهد در صورت بروز هرگونه درد و ناراحتی یا حساسیت در موضع تحت درمان از قرص مسکن استفاده کنید و با شما در خصوص مراقبت پس از درمان صحبت می‌‌کند و اهمیت رعایت بهداشت دهان و دندان استفاده روزانه از مسواک و خمیر دندان را گوشزد می‌کند. ممکن است پزشک از شما بخواهد مجدداً به مطب او مراجعه کنید تا از بهبود بافت لثه و دندان اطمینان حاصل کند. بیماری لثه قابل درمان است و معمولاً راحتی انجام می‌‌شود اما بیمار باید در فواصل زمانی معین و تقریباً هر سه ماه یکبار به مطب پزشک مراجعه کند تا وضعیت دهان، دندان، لثه، و استخوان فک او ارزیابی شود و پزشک از بهبود آن و عدم بازگشت باکتری اطمینان حاصل کند. برخی از بیمارانی که مستعد بیماری لثه هستند باید هر چند وقت یکبار برای تمیز کردن مجدد لثه و دندان خود به دندانپزشک مراجعه نمایند و سایر افراد باید هر شش ماه یک بار برای انجام معاینات دندان و بررسی وضعیت بهداشت دهان و دندان به دندان پزشک مراجعه کنند.

 علائم شایع پس از انجام جرم گیری دندان شامل چه مواردی است؟


 جرم گیری عمیق دندان و پاکسازی ریشه دندان یک نوع پاکسازی عمقی بافت دندان است که با هدف تمیز کردن دندان و رفع جرم و پلاک روی سطح دندان و زیر خط لثه انجام می‌شود. پس از جرم گیری دندان، دندانپزشک از وسایل مخصوص برای پاکسازی ریشه و رفع مواد زائد روی سطح دندان استفاده می‌کند. این تکنیک‌ها به لثه کمک می‌کنند مجدداً به ریشه دندان متصل شوند و ریسک بیماری‌های لثه مانند التهاب و خونریزی را کاهش دهند. در این روش نیز همانند سایر روشهای مورد استفاده، پس از جرم گیری و پاکسازی ریشه دندان فورا علائم متعددی به وجود می‌آید. پیش بینی این علائم و آشنایی با نحوه مراقبت از دندان و لثه پس از درمان اهمیت بسیار زیادی دارد. در بخش زیر به برخی از علائمی که بیمار پس از جرم گیری دندان تجربه می‌‌کند اشاره می‌‌کنیم.

 حساسیت دندان 

 ممکن است دندان بیمار پس از جرم گیری دچار حساسیت به تغییرات دما و یا مصرف نوشیدنی و غذاهای شیرین شود. ممکن است حساسیت دندان به دما تا سه روز پس از درمان، شدید باشد. در برخی موارد حدود چند هفته طول می‌کشد تا حساسیت ایجاد شده بر طرف گردد.

 خونریزی لثه

 حساسیت موقت دندان به لثه نیز سرایت می‌‌کند و ممکن است بیمار پس از جرم گیری دندان و در حین مسواک زدن دچار خونریزی لثه شود. باید از میزان خونریزی کاسته شود و در نهایت طی مدت سه روز قطع گردد.

 احساس درد و ناراحتی

 برخی از بیماران از پزشک خود در خصوص احساس درد پس از جرم گیری دندان و پاکسازی ریشه سوال می‌کنند و پزشک آنها می‌‌گوید که ممکن است دچار درد و ناراحتی کمی ‌شوند. گاهی اوقات دندانپزشک برای انجام این فرایند موضع مورد نظر را بی حس می‌کند. در این حالت بیمار باید تا زمانی که بی حسی دندان به طور کامل از بین می‌رود از جویدن مواد غذایی یا جویدن آدامس خودداری کند تا از آسیب دیدگی زبان و گونه بیحس شده جلوگیری گردد. بیمار باید تا زمانی که به طور کامل بهبود نیافته است و بی حسی از بین نرفته است از خوردن مواد غذایی چسبناک، تند، ترش‌، و پر ادویه خودداری کند.

 نکات مهم مربوط به مراقبت از دندان برای کاهش علائم ناشی از جرم گیری دندان 


  • به طور منظم دهان خود را بشویید. تا یک هفته پس از جرم گیری دندان روزی ۲ تا ۳ بار دهان و دندان خود را با دهانشویه ضد میکروب یا محلول آب نمک گرم بشویید. هنگامی‌که به شرایط عادی برگشتید باید استفاده از این شوینده‌ها را به هفته‌ای یک بار محدود کنید.
  • از خمیر دندان ضد حساسیت استفاده کنید. ممکن است حساسیت شدید دندان باعث شود شما عادت مسواک زدن منظم دندان‌های خود را نادیده بگیرید که این امر باعث بروز سایر مشکلات مربوط به دهان و دندان خواهد شد. شما می‌توانید با استفاده از خمیر دندان ضد حساسیت که حاوی پتاسیوم نیترات است دندان‌های خود را مسواک بزنید و هیچگونه دردی را احساس نکنید.
  • رژیم غذایی خود را بررسی کنید و سعی کنید از مواد غذایی نرم مانند سبزیجات بخارپز و سوپ استفاده کنید تا علائم حاصل از جرم گیری دندان به طور کامل بهبود یابد.

 سوالات متداول در خصوص جرم گیری دندان 


 جرم گیری و پاکسازی ریشه (پاکسازی عمقی) در مقابل پاک سازی عادی دندان

 جرم گیری و پاکسازی ریشه که تحت عنوان پاکسازی عمقی دندان شناخته شده است با پاکسازی معمولی دندان تفاوت دارد. در تمیز کردن عادی دندان فقط بر سطح دندان و فاصله بین دندان و خود لثه تمرکز می‌شود. در حین تمیز کردن عادی، دندان‌ها براق می‌شوند اما تمیز کردن عمقی دندان یا جرم گیری و تمی‌ز کردن ریشه با هدف رفع باکتری، جرم و پلاک تجمع یافته زیر خط لثه انجام می‌شود. جرم زیر خط لثه که کمک آن بسیار مناسب را برای تجمع باکتری فراهم می‌‌کند که نمی‌توان با مسواک زدن، استفاده از نخ دندان، یا سایر روش های متداول تمیز کردن دندان به رفع آنها پرداخت. تجمع این نوع باکتری باعث واکنش ایمنی بدن می‌شود. این واکنش ایمنی در مبارزه با عفونت باکتریایی باعث بروز التهاب خواهد شد و در صورتی که این عارضه درمان نشود عفونت و التهاب تا زیر خط لثه پیشرفت می‌کند و باعث لق شدن دندان در از بین رفتن بافت استخوان و در نهایت از دست دادن یک یا چند دندان می‌شود.

 آیا جرم گیری دندان با درد همراه است؟  

 زندگی کردن با هیچ گونه دردی همراه نیست و بیمار هیچ گونه احساس ناخوشایندی نخواهد داشت با این حال سلامت لثه نقش بسیار مهمی را در این مقوله ایفا می‌‌کند ممکن است افرادی که از بیماری مزمن لثه رنج می‌‌برند در حین جرم گیری دچار درد و ناراحتی شوند و نیاز به بی حسی موضعی داشته باشند.

 جرم گیری دندان چقدر طول می‌کشد؟ 

 به طور کلی ممکن است فرآیند جرم گیری دندان و پاکسازی ریشه طی مدت چند جلسه انجام شود البته این موضوع به ضرورت درمان بیماری لثه بستگی دارد. در هر جلسه متخصص دندانپزشکی یک بخش از دهان را درمان می‌کند و این فرایند تا زمانی که همه دندان‌ها و لثه پاکسازی شوند ادامه خواهد یافت.

 مزایای حاصل از جرم گیری دندان شامل چه مواردی است؟

 جرم گیری دندان مزایای بسیار زیادی دارد که در بخش زیر به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

  • جرم گیری دندان تاثیر به سزایی در درمان بیماری لثه دارد.
  • جرم گیری دندان با اتصال مجدد و صحیح لثه به دندان از خرابی و از بین رفتن دندان جلوگیری می‌کند.
  • از پوسیدگی و کرم خوردگی دندان جلوگیری می‌نماید.
  • از تنفس بدبو به علت بروز بیماری لثه جلوگیری خواهد کرد.
  • از انتشار بیماری لثه جلوگیری می‌کند.

 هزینه جرم گیری دندان چقدر است؟ 

 عوامل متعددی در تعیین هزینه درمان بیماری لثه نقش دارند به عنوان مثال نوع فناوری به کار رفته در این روش، موقعیت مکانی مطب دندانپزشک، تعداد دفعات ضروری برای مراجعه به پزشک و درمان مشکل دندان و لثه، و تعداد پزشکانی که در طرح درمان دندان و لثه نقش دارند تعیین کننده هزینه درمان می‌باشند.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *