جراحی و کشیدن دندان عقل برای جلوگیری از آثار مخرب آن بروی سایر دندان

جراحی-و-کشیدن-دندان-عقل

دندان عقل، در ردیف سوم دندان‌های آسیاب است که در گوشه دهان در لثه‌های بالا و پایین ظاهر می‌شود. متأسفانه، اکثر مردم دچار مشکلات دندان عقل می‌شوند. در اغلب موارد، به این دلیل است که این دندان‌ها خیلی نزدیک به دندان‌های دائمی رشد می‌کنند و باعث ایجاد فشار روی دندان‌های کناری و سایر مشکلات می‌شود. اگر دندان های عقل به درستی درنیایند و باعث ایجاد مشکلاتی برای فرد شوند، امکان دارد دندانپزشک توصیه کند با استفاده از جراحی این دندان ها را خارج کنند. برای بررسی شرایط دندان، گزینه های پیش رو و همچنین مزایا و عوارض مربوط، در کلینیک دندانپزشکی دهان و دندان بیماران به دقت معاینه و طرح درمانی منحصر به فردی برای ایشان در نظر گرفته می‌شود.

دندان عقل جزء دسته سوم و آخرین دندان در هر طرف از فک بالا و پایین است. آنها همچنین دندان‌های انتهایی هستند، معمولا زمانی در می‌آیند که یک فرد در اواخر نوجوانانی یا اوایل دهه ی بیست باشد، دندان عقل، دندانی است که فقط تا حدی ظاهر می‌شود و یا در می‌آید کج می‌شود و همچنین می‌تواند باعث انسدادهای دردناک و بیماری شود. از آنجا که این دندان‌ها قبل از 20 سالگی کشیده می‌شوند، ریشه‌های کمتری داشته و عوارض کمتری دارند.

دندان عقل چیست؟


دندان-عقل-چیست؟

دندان عقل جزء دسته سوم و آخرین دندان در هر طرف از فک بالا و پایین است که در اکثر افراد در اواخر نوجوانانی یا اوایل دهه بیست سالگی رشد می‌کنند. گاهی اوقات این دندان‌ها می‌توانند در صورتی که سالم و منظم در آمده باشند، دارایی ارزشمندی برای دهان باشند، اما اغلب آنها به صورت جابجا رشد کرده و لازم است کشیده شوند. هنگامی که دندان‌های عقل، ناهموار رشد می‌کنند، ممکن است به صورت افقی در بیایند، یا رشد آنها به سمت به داخل یا خارج از زاویه سایر دندان‌ها موجب هماهنگی ضعیف دندان عقل با دندان‌های مجاور شده، و به استخوان فک و یا اعصاب صدمه بزند. دندان‌ها نیز می‌توانند تحت تأثیر قرار بگیرند و در داخل بافت نرم و یا داخل استخوان فک قرار گیرند و یا فقط تا حدی از لثه بیرون زده و دیده شوند. درآمدن جزئی دندان‌های عقل به رشد و تجمع باکتری‌ها می‌انجامد تا بتوانند از اطراف دندان وارد شوند و باعث عفونت شوند که موجب درد، تورم، سفتی چانه و بیماری کلی می‌شود. دندان‌های نیمه درآمده نیز بیشتر در معرض پوسیدگی دندان و لثه قرار دارند، زیرا موقعیت نامناسب آنها برای مسواک شدن خوب نیست و باعث مسواک زدن و شستشوی ناقص می‌شود.

نکاتی در مورد دندان‌ عقل


نکاتی-در-مورد-دندان‌-عقل

از دندانپزشک خود در مورد موقعیت دندان‌های عقل خود سوال کنید. او ممکن است با کمک تصویر برداری به روش اشعه ایکس وجود و هماهنگی دندان‌های عقل شما را ارزیابی کند. دندانپزشک شما همچنین می‌تواند توصیه کند که برای ارزیابی بیشتر شما به جراح دهان و دندان مراجعه کنید. دندانپزشک یا جراح دهان شما ممکن است توصیه کند که دندان‌های عقل شما حتی قبل از ایجاد هرگونه مشکلی، کشیده شوند. این کار برای جلوگیری از کشیدن دردناک و پیچیده‌تر در آینده، توصیه و انجام می‌شود که ممکن است چند سال بعد مورد نیاز شود. کشیدن دندان در جوانان آسان‌تر خواهد بود، زیرا ریشه دندان عقل هنوز کامل نشده و استخوان آن ضعیف‌تر است. در افراد مسن، زمان بهبودی و نقاهت بیشتر طول خواهد کشید.

چرا باید دندان عقل را کشید؟


دندان عقل جزء دسته سوم و آخرین دندان در هر طرف از فک بالا و پایین است. آنها معمولا بین 17 تا 25 سالگی در می‌آیند و در عکس برداری با اشعه ایکس دیده می‌شوند. اکثر مردم آنها را به دلیل یکی از این دلایل می‌کشند:

 • از آنجا که دندان‌های عقل در قسمت عقب دهان شما رشد می‌کنند، ممکن است دندان‌های عقل به طور طبیعی در نیایند. آنها می‌توانند در استخوان فک و یا لثه‌ها گیر کرده باشند، که این امر می‌تواند موجب درد در همان ناحیه یا کل دهان بشود.
 • آنها در زاویه اشتباهی در آمده‌اند و ممکن است به سایر دندان‌های شما فشار وارد کنند.
 • دهان شما به اندازه کافی بزرگ نیست و فک شما فاقد فضای اضافی در ناحیه دندان‌های آسیاب است.
 • شما بیماری لثه دارید. و ممکن است قادر نباشید که دندان‌های عقل خود را با مسواک یا دهان‌شویه تمیز کنید.

چه اتفاقی خواهد افتاد اگر من دندان عقلم را نکشم؟


معمولا دلیل این که ما دندان عقل را می‌کشیم، جلوگیری از آسیب رساندن آن به دندان‌های سالم دیگر است. اغلب دندان‌های عقل به صورت عمود بر روی دندان‌های بعدی (دندان‌های آسیاب دوم شما) رشد می‌کنند. هنگامی که دندان‌های عقل در کنار آنها قرار می‌گیرند و نیش می‌زنند، منطقه‌ای را ایجاد می‌کنند که غذا و مواد مصرف شده، در آنجا جمع می‌شود، و هر دو دندان را خراب می‌کند و حتی می‌تواند یک عفونت دردناک ایجاد کند. بنابراین، اگر امروز عمل جراحی را انجام ندهید، احتمالا در آینده باعث ایجاد عوارض و پیامدهای شدیدتری می‌شود.

جلسه مشاوره قبل از عمل جراحی دندان عقل


شما با جراح دهان ملاقات خواهید کرد تا در مورد پروسه عمل صحبت کنید. برای گرفتن این تصمیم، از موارد زیر اطمینان حاصل کنید:

 • هر گونه مشکل بهداشتی که دارید را به دکتر اطلاع دهید.
 • لیست داروهایی را که به صورت منظم مصرف می‌کنید را فهرست کنید.
 • هر سوالی که در مورد عمل جراحی دارید را از پزشک‌تان بپرسید.
 • در مورد نوع بیهوشی صحبت کنید. شما می‌توانید در حین عمل جراحی بی‌حس شده و یا بیهوشی بگیرید.
 • برنامه زمانی خود را طوری تنظیم کنید که برای انجام عمل جراحی و پس از آن در منزل باشید. در صورت لزوم، با فرد دیگری برای مراقبت از کودکتان و یا مراقبت از حیوانات خانگی خود هماهنگ کنید.

چگونه دندان عقل کشیده می‌شود؟


میزان سختی یا آسانی کشیدن دندان عقل شما توسط دندانپزشک یا جراح دهان شما بستگی به موقعیت و مرحله رشد دندان عقل دارد. ارائه کننده مراقبت‌های بهداشتی دهان و دندان شما، قادر به توضیح و تشریح میزان سختی عمل برای شما خواهد بود. دندان عقلی که به طور کامل از لثه در آمده است را به آسانی مانند هر دندان ديگری می‌توان کشید. با این حال، یک دندان عقل که در زیر لثه‌ها قرار گرفته و در استخوان فک قرار دارد، نیاز به برش لثه‌ها و سپس حذف بخش استخوانی که روی دندان قرار گرفته است، دارد. اغلب در این وضعیت، دندان به شکل بخش‌های کوچکی، کشیده می‌شود، و به صورت یک جا کشیده نمی‌شود، تا مقدار استخوان فکی که برای کشیدن دندان باید برداشته شود، به حداقل برسد.

در طول عمل جراحی


در-طول-عمل-جراحی--دندان-عقلطول مدت جراحی شما باید 45 دقیقه یا کمتر باشد شما یکی از این نوع بیهوشی‌ها را دریافت خواهید کرد، بنابراین در طول عمل احساس درد نخواهید داشت:

 • بی‌حسی موضعی: پزشک شما دهان‌تان را با یک شات نواکائین روی لثه‌ها بی‌حس می‌کند. همچنین ممکن است در طول عمل جراحی به خاطر آرامش و بی حسی، اکسید نیتروژن یا گاز خنده، با ماسک بگیرید.
 • تزریق آرام‌بخش: جراح، دهان شما را بی‌حس می کند و همچنین از طریق ورید بازو به شما دارو تزریق می‌کند تا شما را بیهوش کند. شما می‌توانید در طول تمام مراحل جراحی، بخوابید.
 • عمومی: شما می‌توانید داروها را از طریق تزریق درون وریدی و یا به شکل گاز تنفسی از طریق یک ماسک دریافت کنید. شما در طول عمل خواب هستید و ممکن است بعد از یک ساعت یا بیشتر پس از اتمام عمل، از خواب بیدار شوید.

ممکن است پزشک، لثه یا استخوان‌های فک را برش دهد تا بتواند دندان عقل را بکشد. اگر چنین باشد، او زخم‌ها را پانسمان می‌کند تا آنها به سرعت بهبود یابند. این پانسمان معمولا بعد از چند روز، خود به خود حل می‌شود. او همچنین ممکن است از پدهای گازی در دهان شما برای حذف خون جمع شده در دهان‌تان استفاده کند.

پس از عمل جراحی


پاسخ هر کسی نسبت به بیهوشی متفاوت است. اگر شما یک بیهوشی موضعی گرفته باشید و احساس هوشیاری می‌کنید، ممکن است بتوانید خودتان تا خانه رانندگی کنید. شما حتی ممکن است قادر به بازگشت به محل کار و یا انجام فعالیت‌های عادی خود باشید. اگر بیهوشی عمومی داشتید یا هنوز احساس خواب آلودگی دارید، به فردی نیاز خواهید داشت که شما را تا خانه برساند. اکثر مردم بعد از جراحی، اندکی درد دارند. به احتمال زیاد تورم و ناراحتی خفیفی به مدت 3 یا چند روز وجود خواهد داشت. ممکن است چند هفته طول بکشد تا دهان شما کاملا بهبود یابد.

مراقبت‌های لازم پس از جراحی دندان عقل


دستورالعمل‌های دکتر خود را برای بهبودی سریع‌تر دنبال کنید. در اینجا چند نکته برای 3 روز اول بعد از جراحی وجود دارد:

 • برای جلوگیری از تورم یا تغییر رنگ پوست، از کمپرس یخ استفاده کنید.
 • از حرارت مرطوب برای فک پایین استفاده کنید.
 • به آرامی دهان خود را باز کنید و به فک خود تمرین دهید.
 • خوردن غذاهای نرم مانند ماکارونی، برنج یا سوپ.
 • به مقدار زیاد مایعات بنوشید.
 • دندان‌های خود از روز دوم مسواک کنید. اما مسواک را روی لخته‌های خون نکشید.
 • داروهایی را که پزشک برای تسکین درد یا تورم تجویز می‌کند، را مصرف کنید.
 • اگر دچار تب شدید، یا اگر درد یا تورم شما بهبود نیافت، با پزشک خود تماس بگیرید.

از این موارد اجتناب کنید:

 • مایعات را با نی ننوشید. مکش حاصل از این گونه نوشیدن، ممکن است لخته‌های خونی را که به بهبود دهان شما کمک می‌کنند را از بین ببرد.
 • دهان خود را به شدت شستشو ندهید. پزشک شما ممکن است با ملایمت شستشوی دهان را با آب نمک انجام دهد.
 • غذاهای سفت، تند و یا چسبناک که ممکن است زخم‌های شما را خراش دهند را نخورید.
 • سیگار نکشید، سیگار کشیدن می‌تواند مانع بهبودی شما شود.

دوره نقاهت پس از کشیدن دندان عقل، چقدر طول می‌کشد؟


پس از کشیدن دندان عقل، سرعت بازیابی شما بستگی به میزان دشواری کشیدن دارد (کشیدن ساده یک دندان کاملا پوسیده در برابر یک دندان که به استخوان فک وارد شده است). به طور کلی، که انتظار می‌رود در طول 24 ساعت اول موارد زیر را تجربه کنید:

خونریزی

ممکن است چند ساعت پس از کشیدن دندان رخ دهد. برای کنترل آن، یک قطعه گاز مرطوب را روی جای خالی دندان قرار دهید و کاملا آن را گاز بگیرید. برای مدت 45 دقیقه این فشار را اعمال کنید. گذاشتن یک کیسه چای مرطوب نیز به عنوان روشی جایگزین، موثر است. اسید تانیک موجود در چای موجب بهبودی لخته‌های خون می‌شود (لخته‌های خون به طور مشابه با دلمه، روی یک زخم باز تشکیل می‌شوند). اگر میزان خونریزی به میزان کمی ادامه پیدا کرد، این روند را تکرار کنید. اما اگر خونریزی شدید بود، با دندانپزشک یا جراح دهان تماس بگیرید. اجتناب از شستشو تا 24 ساعت پس از کشیدن دندان، اجتناب از مکیدن (برای مثال نوشیدن نوشیدنی‌ها از طریق نی و یا سیگار کشیدن) و عدم مصرف مایعات داغ (مانند قهوه یا سوپ). این فعالیت‌ها می‌توانند لخته‌های تشکیل شده را از بین ببرند.

تورم صورت

تورم معمولا در منطقه‌ای که دندان کشیده می‌شود، رخ می‌دهد. برای به حداقل رساندن تورم، یک قطعه یخ را در آن منطقه از چهره خود قرار دهید و تا مدت 10 دقیقه روی آن قرار داده شود و سپس 20 دقیقه بعد مجدا تکرار شود. در طول یک دوره 24 ساعته، در صورت لزوم، این کار را تکرار کنید.

داروهای ضد درد

مانند استامینوفن (تیلنول) یا ایبوپروفن (مورتین یا ادویل)، می‌تواند برای درد جزئی استفاده شود. دندانپزشک یا جراح دهان شما ممکن است در صورت لزوم مسکن‌های قوی‌تری را تجویز کند.

آنتی بیوتیک‌ها

که ممکن است قبل از کشیدن دندان تجویز شده باشد (برای درمان هر عفونت فعالی در اطراف دندان عقلی که کشیده می‌شود) باید ادامه یابد تا میزان داروی تجویز شده در نسخه دکتر، کامل مصرف شود.

غذا

باید تا زمانی که تمام بی‌حسی ناشی از بیهوشی رفع نشده است، مصرف غذا و مایعات، محدود شود. تا چند روز غذاهای نرم بخورید. همچنین اگر از داروهای ضد درد استفاده می‌کنید، از مصرف الکل اجتناب کنید. روی دندان‌های خود را بشویید، اما در طول 24 ساعت اول، دندان‌هایی را که به طور مستقیم در کنار دندان کشیده شده قرار دارند، را مسواک نکنید. از روز دوم، دندان‌های خود را مثل سابق مسواک کنید. از خمیر دندان‌های تجاری استفاده نکنید – زیرا ممکن است محل دندان کشیده شده را تحریک کنند.

هزینه‌ی جراحی دندان عقل


هزینه کل کشیدن دندان به موارد زیادی بستگی دارد و یکسان نیست.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *