برگشت پذیری ارتودنسی یکی از شایع ترین مشکلات بعداز انجام ارتودنسی

برگشت-ارتودنسی

برگشت ارتودنسی می‌تواند به عنوان گرایش دندان‌ها به بازگشت به موقعیت قبل از درمان آن‌ها تعریف شود و این وضعیت به ویژه در دندان‌های پایین جلویی (دندان‌های نیش و دندان‌های پیش پایین) رخ می‌دهد. نگهداری، برای حفظ موقعیت دندان‌های اصلاح شده، تبدیل به یکی از مهم ترین مراحل درمان ارتودنسی شده است. با این حال، 10 سال پس از اتمام درمان ارتودنسی، تنها 30 تا 50 درصد از بیماران ارتودنسی به طور موثری هماهنگی رضایت بخش اولیه را حفظ میکنند. پس از 20 سال، هماهنگی رضایت بخش به 10٪ کاهش می‌یابد. هنگامی که برگشت رخ می‌دهد، استراتژی‌های ساده و موثر برای کنترل مشکل به صورت کارآمد نیاز است. مشکلات پریودنتال، فیزیولوژیکی یا روانشناختی ممکن است متفاوت از مشکلات قبل از درمان ارتودنسی باشند، بنابراین ممکن است روشهای درمان مجدد متفاوت باشند.

بیماران بزرگسال ممکن است چند سال پس از دریافت مراقبت‌های ارتودنسی، برگشت ارتودنسی را تجربه کنند. برگشت ارتودنسی هنگامی رخ می‌دهد که دندان‌ها در بیمارانی که قبلا درمان ارتودنسی برای اصلاح مال اکلوژن یا صاف کردن دندان‌ها انجام داده اند، شروع به تغییر مکان می‎کنند. دندان‌ها می‌توانند به عنوان بخشی از روند پیری و با تغییر ساختار صورت جا به جا شوند. از دست رفتن دندان نیز می‌تواند دندان‌ها را کج کند و باعث ایجاد تنش و علائم دردناک در فک شود. یکی دیگر از علل برگشت ارتودنسی ممکن است این باشد که درمان اولیه ارتودنسی کافی نبوده یا مشکل تراز شدن سیستم اسکلتی را برطرف نکرده است.

برای بهرمندی از این خدمات ورزرو وقت با شماره‌های ما تماس حاصل فرمایید.

برگشت ارتودنسی چیست


برگشت می‌تواند به عنوان نتیجه ای از نیروهای فیبرهای پریودنتال در اطراف دندان‌ها ایجاد شود که تمایل به کشیدن دندان‌ها به سمت موقعیت‌های قبل از درمان خود، و همچنین دور شدن از تماس‌های اکلوسال انحرافی دارند، اگر نامنظمی نهایی کمتر از وضعیت ایده آل باشد. تغییرات سن، در شکل رشد صورت و دندان‌ها، و نیز تغییرات در بافت نرم اطراف آن، می‌تواندن بر نتایج نهایی ارتودنسی تأثیر بگذارند. بنابراین ضروری است که متخصصین ارتودنسی، بیماران و پزشکان عمومی دندانپزشکی اهمیت استفاده از نگهدارنده‌ها پس از درمان ارتودنسی را درک کنند. این مقاله خواننده را در مورد انواع مختلف نگهدارنده‌های قابل جابجایی و ثابت، از جمله موارد مصرف آن‌ها، مدت زمان استفاده و نحوه مدیریت آن‌ها برای به حداقل رساندن اثرات ناخواسته بر سلامت دهان و نتایج ارتودنسی آگاه می‌کند. نقش کلیدی که متخصص دندانپزشکی عمومی می‌تواند در حمایت از بیماران خود در استفاده از نگهدارنده‌های ارتودنسی داشته باشد نیز تاکید می‌شود.

دلایل برگشت ارتودنسی


 دلایل-برگشت

بافت پریودنتال دهان به مدت زمان مناسبی برای تطبیق پس از درمان، نیاز دارد و استفاده از نگه دارنده با توجه به توصیه‌های متخصص ارتودنسی، این اتفاق را تضمین می‌کند. نگهدارنده شما از دندان‌های تان در برابر نیروهای دهان که ممکن است باعث برگشت ارتودنسی شود، محافظت می‌کند.

دندان قروچه باعث ایجاد فشار غیر طبیعی بر روی دهان شما می‌شود و فشارهای غیر ضروری را روی دندان‌هایتان قرار می‌دهد. تنش مکرر که دندان قروچه ایجاد می‌کند، می‌تواند دندان‌های شما را از هماهنگی مناسب خود خارج کند.

حتی اگر دندان‌ها شروع به صاف شدن کنند، گاهی اوقات آرایش ژنتیکی ما می‌تواند باعث تغییر آن‌ها در حین رشد شود. و با افزایش سن، دندان‌های ما تضعیف می‌شوند و ممکن است بیماری پریودنتال یا مشکلات دیگری را تجربه کنیم که می‌تواند دندان‌های ما را تغییر دهد.

اگر یک دندان از دست رفته داشته باشید، شکافی برای حرکت دندان‌ها ایجاد می‌کند و باعث ایجاد عدم تعادل می‌شود.

برای بعضی از بیماران که تنها برگشت جزیی را تجربه کرده اند، استفاده از نگهدارنده بسیار می‌تواند روند صاف شدن را بهبود بخشد و تراز دندان‌ها را بازگراند. با این وجود، دیگر بیماران مجددا باید تحت درمان ارتودنسی قرار بگیرند تا لبخند خود را اصلاح کنند. خبر خوب این است که این زمان اضافی درمان باید خیلی کوتاهتر از زمان اولیه شما باشد.

 هنگامی که بریس‌های شما برداشته میشوند، مهم است که به توصیه‌های متخصص ارتودنسی خود در مورد نکات استفاده از نگه دارنده توجه کنید. همچنین مهم است که هرگونه قرار ملاقات‌های بعدی را از دست ندهید تا اطمینان حاصل شود که لبخند شما ماندگار خواهد بود. اگر احساس می‌کنید لبخند شما تغییر می‌کند، در اسرع وقت به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید تا بتوانید مشکل را پیش از آنکه بدتر شود اصلاح نمایید.

بهترین راه برای پیشگیری از برگشت چیست؟


پیشگیری

بهترین راه برای جلوگیری از برگست صافی دندان‌ها، استفاده از نگهدارنده با توجه به دستورالعمل دندانپزشک است. نگهدارنده برای کمک به حفظ دندان‌ها طراحی شده است تا زمانی که بازسازی استخوان و رباط‌های پریودنتال به طور کامل با موقعیت جدید دندان‌های شما سازگار باشد. در ابتدا، ممکن است مجبور به استفاده از نگهدارنده به صورت غالب باشید، اما در طول زمان کمتر و کمتر از آن استفاده خواهید کرد. اما اگر دندان‌های شما در حال حاضر برگشت داشته اند، درمان جدید ارتودنسی ممکن است ضروری باشد.

کاربرد نگه دارنده چیست؟


 کاربرد-نگه-دارنده

برای اطمینان از پایداری مطلوب در پایان درمان، متخصصین ارتودنسی همگی از لوازم نگهداری استفاده می‌کنند که باید به صورت گفته شده مورد استفاده قرار گیرد. حتی اگر اکثریت نتایج معمولا پایدار باشند، به دلایل فراتر از کنترل ما، برگشت نسبی در موقعیت یک یا چند دندان وجود خواهد داشت. اگر برگشت قابل توجه باشد که معمول نیست، ارزیابی مجدد برای تعیین اینکه آیا باید اقدامات اضافی برای کاهش سرعت تکامل صورت گیرد یا اگر اصلاحات دیگری مورد نیاز است، لازم خواهد بود. بسیاری از انواع تجهیزات وجود دارد، اما انتخاب دستگاه نگهداری، بسته به ناهنجاری درمان شده، نتایج به دست آمده و ارزیابی پتانسیل برگشت تصحیح ، توسط متخصص ارتودنسی ارائه می‌شود.

انواع نگه دارنده

انواع مختلفی از گزینه‌های نگه دارنده وجود دارد که هر یک عملکرد خاص خود را دارند.

نگه-دارنده-شفاف

نگهدارنده‌های شفاف رایج ترین و پرطرفدارترین نوع نگهدارنده‌های پیشرفته ارتودنسی را ارائه می‌دهد. این نگه دارنده‌ها در روز مراجعه برای برداشته شدن بریس‌ها، در مطب ما ساخته میشوند. ماده پلاستیکی وکیوم می‌شود تا یک قالب گچی از دندان‌های شما گرفته شود. این سبک نگهدارنده کمتر قابل توجه است و هزینه بیشتری برای جایگزینی آن نیاز است. جایگزینی نگهدارنده‌های شفاف نیز می‌تواند در 30 دقیقه در مطب ما انجام شود و در صورت وجود، با حداقل هر گونه برگشت در زمان عدم استفاده از نگهدارنده همراه است.

نگه-دارنده-هاولی

نگهدارنده ‌هاولی پس از مراقبت‌های ارتودنسی بسیار معمول است. قالب گچی گرفته شده از دندان‌های شما به آزمایشگاه ارسال می‌شود. در آزمایشگاه یک نگهدارنده از مواد اکریلیک برای کام (یا سقف) دهان شما و یک سیم در جلو دندان‌های ساخته می‌شود. نگهدارنده ‌هاولی همان کاری را انجام می‌دهد که یک نگهدارنده شفاف انجام می‌دهد اما کمی بیشتر در معرض دید است. اگر شما نیاز به جایگزینی نگهدارنده‌هاولی داشته باشید، هزینه آنها بیشتر است، زیرا یک هزینه آزمایشگاه خارجی برای آن‌ها وجود دارد.

نگهدارنده‌های ثابت یا پیوندی با اتصال یک سیم نازک به پشت دندان‌های قدامی (جلو) ایجاد می‌شوند. آن‌ها نگهدارنده ثابت نامیده می‌شوند زیرا نمی‌توانند توسط بیمار برداشته شوند. فقط یک متخصص دندانپزشکی می‌تواند یک نگهدارنده ثابت را بردارد. نگهدارنده‌های ثابت برای بسیاری از بیماران و والدین محبوب هستند، زیرا گم نمیشوند و از زیبایی برخوردار هستند اما نیاز به مراقبت و نگهداری بیشتری از سوی بیمار دارند.

نگهدارنده اتصالی تنها چهار یا شش دندان جلو را نگه می‌دارد، بنابراین هر عرضی که در طول درمان ارتودنسی ایجاد می‌شود می‌تواند باز گردد. مراقبت‌های عالی و مسئولیت پذیری نیز لازم است تا نگهدارنده‌های اتصالی را تمیز تگه دارد. باید بعد از هر وعده غذایی یا میان وعده مسواک و نخ دندان استفاده شود تا اطمینان حاصل گردد که ذرات غذای بین دندان‌ها به دام نیفتاده است. بعضی از بیماران ممکن است بسته به اینکه چگونه نیش آن‌ها روی هم قرار می‌گیرد، متقاضی استفاده از نگهدارنده متصل نباشند. اگر دندان‌های پایینی بیمار در هنگام بستن فک بسیار نزدیک به دندان‌های بالای او قرار گیرند، خطر شکستن پیوند نگه دارنده و یا آسیب به دندان وجود دارد.

سوالات رایج در مورد برگشت ارتودنسی


نگه دارنده‌ها چه مدت استفاده می‌شوند؟

طول زمان استفاده از نگهدارنده‌ها به طور گسترده ای متغیر است و بستگی به عوامل بسیاری دارد. به طور کلی، نگهدارنده (ها) بالا و یا پایین (قابل جابجایی یا ثابت که با توجه به نیازهای بیمار تعیین می‌شود) برای حفظ دندان‌ها در موقعیت جدیدشان مورد نیاز هستند. به طور متوسط، نگهدارنده (ها) برای حدود 2 سال با حداقل تعداد مراجعات استفاده می‌شوند. به طور کلی، برای کسب پایدار ترین نتیجه، باید حفظ “تا پایان عمر” را در نظر بگیرید.

 چگونه از نگه دارنده استفاده می‌کنیم؟

نگه دارنده‌ها بلافاصله پس از اتمام درمان ارتودنسی، به صورت تمام وقت استفاده میشوند. فقط باید هنگام خوردن، نوشیدن یا بازی کردن در ورزش‌های برخوردی برداشته شوند. نگهدارنده متحرک باید کاملا با آب گرم (نه داغ) و صابون تمیز شود. برای نگهدارنده‌های متصل شده باید به طور مرتب مسواک زده و نخ دندان کشیده شود. اطمینان حاصل کنید که نگهدارنده قابل جابجایی را در یک جعبع محکم، در یک مکان امن و خشک نگه دارید.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *