ایمپلنت دندان و تاثیر پوکی استخوان در موفقیت و نتیجه ی کار

ایمپلنت‌‌های دندانی کمک کرده‌اند تا دوباره لبخند‌های بسیاری روی صورت افراد بنشیند. در حقیقت، بی شک بهترین روش جایگزینی دندان‌های از دست رفته هستند. آن‌ها محکم هستند و ظاهری طبیعی دارند، و می‌توانند تا آخر عمر دوام بیاورند. اگرچه برای اینکه ایمپلنت موفقیت‌آمیز باشد، بیمار باید تراکم استخوانی خوبی در آرواره داشته باشد، که در زنانی که از مشکل پوکی استخوان رنج می‌برند، امری نگران کننده است.  پوکی استخوان یک نوع اختلال جسمی است که با کاهش کلی تراکم مواد معدنی استخوان همراه است. علم ایمپلنت دندان، زمانیکه کمیت و کیفیت استخوان خوب باشد، تخصصی با قابلیت پیش‌بینی بالا است. در نتیجه ، تشخیص و انجام ایمپلنت در بیماران مبتلا به پوکی استخوان اهمیت دارد. دکتر فلاحی فارغ التحصیل پروتزهای دندانی از دانشگاه علوم پزشکی تهران می گوید: “برای بررسی امکان استفاده از ایمپلنت دندان‌پزشک وضعیت دهان فرد را به‌طور کامل معاینه می‌کند و از استخوان فک عکس رادیویی می‌گیرد تا به این ترتیب ظاهر و شرایط بافت استخوان و موقعیت ساختارهای مهم همچون اعصاب و سینوس‌ها را مشخص کند. به این ترتیب می‌توان محل مناسب برای کاشت ایمپلنت را برای بیمار مشخص کرد. در موارد نادر، در صورتی که عکس رادیولوژی برای تشخیص شرایط استخوان‌ها و بافت‌ها کافی نباشد، از سی تی اسکن می‌توان برای تهیه تصویر سه بعدی به این منظور استفاده کرد. به هر حال توجه داشته باشید سی تی اسکن یک روش گران قیمت است و بیمار را در معرض تشعشعات مضر بیشتر در مقایسه با تصویربرداری‌های استاندارد قرار می‌دهد.”

ایمپلنت دندانی چیست؟


جایگزین کردن دندان‌های ازدست رفته. ایمپلنت دندانی یک نوع قطعه‌ی نگهدارنده‌ی جراحی است که در استخوان فک جای می‌گیرد و ظرف مدت چند ماه اجازه می‌یابد تا به استخوان جوش بخورد. ایمپلنت به عنوان جایگزین ریشه برای دندان از دست رفته عمل می‌کند. به نوبه‌ی خود این ریشه‌ی دندان مصنوعی ، پل یا دندان جایگزین را نگه می‌دارد. داشتن ایمپلنت جوش خورده به استخوان فک ، راحت‌ترین راه شبیه‌سازی یک دندان طبیعی است زیرا بدون اثر گذاشتن بر دندان‌های اطرافش روی پای خودش می‌ایستد، و ماندگاری زیادی دارد. فرایند جوش خوردن بین ایمپلنت و استخوان فک،”پیوند استخوانی” نامیده می‌شود. بیشتر ایمپلنت‌ها از تیتانیوم ساخته شده‌اند، که به آنها اجازه می‌دهد بدون شناخته شدن به عنوان یک جسم خارجی در بدن، به استخوان پیوند بخورد. امروزه انواع مختلف ایمپلنت دندانی وجود دارد که تحت عناوین ایمپلنت‌های استاندارد، معمول، مینی و میکرو شناخته شده‌اند. مینی ایمپلنت‌ها همانند ایمپلنت‌های معمول هستند با این تفاوت که اندازه آن‌ها کوچکتر است. ایمپلنت‌های مینی-میکرو در طرح‌های متنوع و بسیار کوچک و باریک ساخته شده‌اند. این نوع ایمپلنت‌ها موقت هستند و به‌گونه‌ای طراحی شدند که درصورت نیاز قابل برداشتن هستند. با گذشت زمان، علم و تکنولوژی پیشرفت کرده و بازده ایمپلنت دندانی بسیار افزایش پیدا کرده است. میزان موفقیت ایمپلنت  نزدیک به 98% است.

مراحل ایمپلنت


چهارچوب زمانی کامل شدن ایمپلنت و تاج بستگی به عوامل بسیاری دارد. زمانیکه شیوه‌ی سنتی قرار دادن ایمپلنت انجام می‌شود، کوتاه‌ترین زمان  برای تکمیل فرایند، 5 ماه برای فک پایینی و 6 ماه برای فک بالایی است. این عمل شامل جراحی و قرار دادن تاج دائمی است. اگرچه ، مراحل عمل می‌تواند یک سال یا بیشتر طول بکشد، به خصوص اگر نیاز باشد ابتدا استخوان تقویت  گردد.

در تکنیک دیگر، ایمپلنت‌ها و روکش ها، همزمان قرار داده می‌شوند. اگر دندانپزشک از ایمپلنت‌های کوچک استفاده کند، آن‌ها را همراه تاج، پل یا دندان مصنوعی در یک جلسه‌ی ویزیت قرار خواهد داد. در روش سنتی، دو جراحی مورد نیاز است، با سه تا شش ماه فاصله بینشان. در زمان جراحی اول، یک شکاف کوچک در لثه ایجاد می‌شود که ایمپلنت در آن جای می‌گیرد. با مته سوراخی در استخوان ایجاد می‌شود، و ایمپلنت داخل سوراخ استخوان قرار می‌گیرد، و شکاف بخیه زده می‌شود. در پایان زمان جوش خوردن، جراحی دومی انجام می‌شود. در این مرحله شکاف جدیدی  ایجاد می‌شود تا ایمپلنت دیده شود. یک غلاف به نام روکش پیوندی به بالای ایمپلنت پیچ می‌شود. این عمل به خوب شدن بافت لثه‌ی پیرامون کمک می‌کند. بعد از چند هفته، روکش پیوندی برداشته می‌شود. پایه به ایمپلنت پیچ می‌شود و برای حمایت از تاج استفاده می‌شود. در حال حاضر گاهی یک جراحی یک مرحله‌ای برای ایمپلنت انجام می‌شود. در این جراحی دندانپزشکتان می‌تواند قرار دادن ایمپلنت‌ها، پایه‌ها  و تاج یا پل موقت را همگی در یک جلسه انجام دهد.

برخی از مزایای ایمپلنت چیست؟


  • ایمپلنت شبیه دندان طبیعی بوده و عمل می‌کند، پایه‌ی استوار و قوی جهت راحت جویدن و گاز گرفتن دارد.
  • دندان‌ها، پل‌ها و تاج‌های جایگزین، ثابت نگه‌داشته می‌شوند.
  • با ایمپلنت نیاز به دندان مصنوعی چسبیده ندارید
  • ایمپلنت از پوکی استخوانی که به سبب از دست دادن دندان رخ می‌دهد جلوگیری می‌کند، و از تمامیت ساختار صورت محافظت می‌کند.
  • ایمپلنت لزوم بریدن دندان جهت پل گذاشتن را کاهش می‌دهد
  • ایمپلنت‌ها همانند دندان های طبیعی می‌توانند تمیز گردیده و نخ دندان کشیده شوند.
  • ایمپلنت‌ها ظاهر را بهتر می‌کنند و اعتماد به نفس را بالا می‌برند
  • ایمپلنت‌های دندانی دائمی هستند
  • به طور بالینی ثابت شده که تا میزان بیش از 95% ایمپلنت‌ها موفق بوده‌اند

مشاوره‌ی ابتدایی


قبل از انجام هر کاری به یک متخصص دندانساز یا یک دندانپزشک عمومی که آموزش‌های لازم را جهت جایگزینی یا ترمیم ایمپلنت گذرانده، مراجعه کنید. دندانپزشکتان یک معاینه‌ی جامع انجام خواهد داد. در طول معاینه سوابق درمانی و دندانپزشکی شما را چک خواهد کرد، عکسبرداری می‌کند، و از دهان و لثه‌هایتان قالب می‌گیرد تا مدل‌ها بتوانند ساخته شوند. برای برخی افراد ، ممکن است دندانپزشک دستور  یک سی‌تی‌اسکن از دهانتان هم بدهد. این اسکن به دندانپزشکتان کمک می‌کند تا تشخیص دهد چه مقدار از استخوان‌های فک برای نگه داشتن ایمپلنت‌ها موجود است. همچنین مکان ساختارهایی نظیر عصب‌ها و سینوس‌ها(در بالای دندان‌‌های بالاییتان) را نشان می‌دهد تا بتوان هنگام جراحی از آن‌ها دوری کرد. اگر عکسبرداری نشان دهد که فکتان استخوان کافی برای نگهداشتن ایمپلنت ندارد، دندانپزشک می تواند گزینه‌ی تقویت استخوان را مطرح ‌کند. این عمل شامل پیوند زدن استخوان یا منحرف کردن آن است. برای پیوند زدن، استخوان از منبع دیگری گرفته شده و به آرواره‌تان اضافه می‌کردد.پیوند می‌تواند از استخوان خودتان باشد، از دهانتان، چانه یا باسن. استخوان‌های جسد تشریح شده، گاو یا خوک هم می‌توانند استفاده شوند. گزینه‌ی دیگر یک ماده‌ی مصنوعی نظیر هیدروکسی‌اپتایت یا فسفات کلسیم است. منحرف کردن استخوان یک نوع عمل جراحی در مکان‌هاییست که استخوان بیشتری مورد نیاز است. این عمل با  آرام متلاشی کردن استخوان‌های موجود بوسیله‌ی پیچ و مهره، موجب می‌شود بدن استخوان بیشتری بسازد.

پوکی استخوان چیست؟


پوکی استخوان بیماری رایجی است که میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان درگیر کرده است. پوکی استخوان تخلخل و شکنندگی استخوان‌ها را افزایش داده و بیشتر روی زنان بعد از قاعدگی اثر می‌گذارد. بیماران با استفاده از داروهای مشخص و تغییر رژیم غذایی و سبک زندگیشان، علائم را کاهش می‌دهند. تحقیقات نشان داده است که ورزش برای بیماران مبتلا به پوکی استخوان مفید است، و اگر زود تشخیص داده شود، به راحتی درمان می‌گردد.

پوکی استخوان و ایمپلنت‌های درمانی


پوکی استخوان در زنان یائسه بسیار رایج است. پوکی استخوان به معنی کاهش توان و تراکم استخوان‌هاست. بیسفسفانیت برای درمان پوکی استخوان تجویز می‌گردد.باید به داروهایی که بیماران برای درمان پوکی استخوان استفاده می‌کنند توجه کرد و همچنین بسیار توصیه می‌شود که در قدم اول تراکم استخوانی را برای شروع ایمپلنت افزایش داد. بیماران مبتلا به پوکی استخوان انواع داروها را برای افزایش کلسیم استفاده می‌کنند. این داروها هر هفته برایشان تجویز می‌گردد. برخی از این داروها به دلیل اثر شدید بر استخوان فک به تدریج از درمان کنار گذاشته می‌شوند.

پوکی استخوان می‌تواند استخوان فک را هم درگیر کند، بنابریان بسیار مهم است که قبل از انجام ایمپلنت ، استخوان‌های فک را تقویت کرد. بر طبق نمونه‌های تجربی، می‌توان گفت که پوکی استخوان اثرات منفی بر پیوند استخوانی دارد ولی می‌تواند با درمان مناسب مشکل برطرف گردد.

می‌توان گفت که تفاوت قابل توجهی بین ماندگاری نتایج ایمپلنت در بیماران مبتلا به پوکی استخوان  و دیگران وجود ندارد. پس می‌توان نتیجه گرفت که پوکی استخوان مانعی جهت ایمپلنت نیست. اگرچه بیمارانی که بیسفسفونیت استفاده می‌کنند باید از عوارض جانبی احتمالی آن آگاه باشند. ولی قطع مصرف این دارو پیش از شروع ایمپلنت ضروری نیست.

در کل تمام بیمارانی که چندین سال است داروهای پوکی استخوان مصرف می‌کنند، باید قبل از شروع درمان با ایمپلنت با پزشکشان مشورت کنند. پزشک می‌تواند به آنها بگوید که قطع مصرف دراو برای مدت کوتاه ضروری است یا خیر.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *