ایمپلنت در بارداری: انجام ایمپلنت دندان برای سلامت جنین مضر است؟

ایمپلنت در بارداری انجام ایمپلنت دندان برای سلامت جنین مضر است؟

یک ایمپلنت دندانی (با عنوان درون کاشت دندانی یا پروتز ثابت دندان نیز شناخته می‌شود)، یک روش جراحی است که در استخوان فک یا جمجمه انجام می‌شود تا تکیه‌گاه و پایه‌ای برای پروتزهای دندانی مانند روکش دندان، بریج یا پل دندان، دندان مصنوعی، پروتزهای سطحی باشد و یا به عنوان یک انکوریج (پایه) در درمان ارتودنسی عمل کند. اساس کار ایمپلنت‌های دندانی امروزی، یک فرایند بیولوژیکی بنام استئواینتگریشن (osseointegration) یا ترکیب استخوانی است که در آن موادی مانند تیتانیوم همانند یک استخوان به استخوان فک پیوند می‌خورد. ابتدا فیکسچر ایمپلنت به صورتی در فک قرار می‌گیرد که بتواند به استخوان پیوند بخورد، سپس قسمت پروتزی دندان به آن اضافه می‌شود. مدت زمان مورد نیاز برای جوش خوردن استخوان با ایمپلنت و بهبودی محل متغیر است و بعد از این مدت می‌توان پروتزهای دندانی (یک دندان، بریج یا پل دندانی یا دندان مصنوعی) را روی ایمپلنت متصل کرد و یا یک اباتمنت روی آن قرار می‌گیرد که پروتز دندان را نگه می‌دارد. ایمپلنت نوعی جراحی محسوب می‌شود بهتر است قبل از انجام آن با جزئیات روش انجام و مراحل ایمپلنت آشنا باشید، زیرا مانند هر جراحی دیگر احتمال حساسیت به مواد بکار رفته و عوارض دیگری وجود دارد.

ایمپلنت دندان و بارداری


ایمپلنت دندان و بارداری

ایمپلنت‌های دندان می‌توانند برای افرادی که به دنبال اصلاح نوعی از مشکلات دندانی‌شان هستند، نتایج بسیار عالی را حاصل کنند. تکنولوژی ایمپلنت دندان پیشرفت‌هایی را تا به امروز داشته است که باعث شده این تکنیک برای تمام مدت زندگی بیماران، تأثیر گذارتر باشد؛ اما آیا ایمپلنت و کاشت دندان در دوران بارداری و زنان حامله خطر دارد یا خیر؟ این یکی از سؤالات شایعی ست که همیشه از دندان‌پزشکان می‌پرسند. قبل از انتخاب و اقدم برای عمل کاشت ایمپلنت دندان، بهتر است اطلاعاتی را درباره‌ی تغییراتی که در طول بارداری در بدنتان رخ می‌دهد و تأثیراتی که این تغییرات می‌توانند روی سلامتی دندان‌هایتان بگذارند کسب کنید.

بارداری و تأثیر آن بر بدن شما


بارداری و تأثیر آن بر بدن شما

در دوران بارداری، بدن شما انطباق‌ها و دگرگونی‌های فیزیولوژیکی بسیاری را تجربه می‌کند. این انطباق‌ها شامل تغییرات هورمونی و تغییرات ساختار اندام‌ها می‌باشند که باید قبل از انجام هر درمان در نظر گرفته شوند. در دوران بارداری، سطح هورمون استروژن ممکن است بالاتر رود. این امر می‌تواند سبب افزایش خطر عفونت شود و همچنین می‌تواند در خونریزی لثه‌ها و پوسیدگی دندان نیز نقش داشته باشد. اگر این مشکلات بسیار جدی شوند، نیاز به انجام ایمپلنت دندانی ممکن است افزایش یابد؛ اما برای کاهش خطر بروز مشکلات ناخواسته در دوران بارداری، این عمل باید تنها در زمان‌های بخصوصی در این دوره انجام بگیرد. در اکثر موارد، دندان‌پزشکان توصیه می‌کنند که بیمار تا بعد از زایمان و تولد کودک صبر کند.

سلامتی و بهداشت دهان و دندان در طول بارداری


سلامتی و بهداشت دهان و دندان در طول بارداری

رعایت بهداشت و مراقبت‌های روزانه‌ی دهان و دندان در طی دوران بارداری بسیار مهم و ضروری است. بهداشت مناسب دهان و دندان می‌تواند به کاهش التهاب لثه‌ها کمک کند و تمیز کردن منظم دندان‌ها از جمع شدن پلاک دندانی و انباشته شدن باکتری‌های مضر جلوگیری کند. حتماً دو بار در روز دندان‌هایتان را مسواک بزنید و از روش مناسبی برای کشیدن نخ دندان استفاده کنید. همچنین اگر دچار تهوع صبحگاهی هستید، دندان‌های شما، به خاطر اسیدی که با این مشکل در دهان می‌ماند، بیشتر مستعد آسیب‌دیدگی می‌شوند. برای کاهش هرگونه مشکلی، دهانتان را با محلولی از آب و جوش‌شیرین بشویید. یک رژیم غذایی سالم نیز می‌تواند مواد مغذی را که بدن برای سالم‌تر نگه‌داشتن دندان‌هایتان نیاز دارد، تأمین کند. غذاهایی را انتخاب و مصرف کنید که قند پایینی دارند، همچنین غذاها و نوشیدنی‌هایی که میزان اسیدیته ی بالایی دارند می‌توانند به مرور زمان به مینای دندان آسیب وارد کنند.

ایمن بود یا نبودن عمل ایمپلنت دندانی در دوران بارداری


زنان باردار در مواردی می‌توانند تحت عمل ایمپلنت دندان قرار بگیرند که دلایل جدی برای انجام کار وجود داشته باشد. به‌طورکلی، دندان‌پزشکان توصیه می‌کنند که زنان باردار، برای انجام این درمان تا بعد از زایمان و به دنیا آمدن کودکشان صبر کنند تا از خطرات احتمالی عکس‌برداری دندان با اشعه‌ی ایکس (رادیولوژی دندان) و مواد بی‌حسی دندان کاسته شود، البته این موارد برای زنان باردار بی‌خطر است اما بسیاری از بیماران سعی می‌کنند در طی بارداری‌شان از قرار گرفتن در معرض اشعه جلوگیری کنند. بی‌حسی موضعی معمولاً خطر ندارد، اما استفاده از بیهوشی عمومی می‌تواند خطراتی را در بارداری‌تان در پی داشته باشد. پزشکان اعتقاد دارند که عمل ایمپلنت دندان می‌تواند موجب استرس بسیار زیاد مادران باردار شود. استرس در این عمل میزان اضطراب را بالا می‌برد و این اضطراب می‌تواند روی جنین تأثیر بگذارد؛ بنابراین بهترین راه برای کاهش استرس در طی این دوران حساس این است که عمل ایمپلنت دندان را تا بعد از زایمان موکول کنید. البته برای تحقیق درباره‌ی گزینه‌ها و روش‌های ایمپلنت دندانتان نیازی نیست تا بعد از زمان زایمان صبر کنید. جلسه‌ی مشاوره‌ای را برای دندان‌پزشکتان داشته باشید و اطلاعاتی را که برای انتخاب بهترین و مناسب‌ترین گزینه برای سلامت دهان و دندانتان کسب کنید. با فهمیدن نکاتی درباره‌ی سلامتی دندان‌ها و مراقبت از آن‌ها در طی بارداری، می‌توانید نتایجی حاصل از عمل ایمپلنت دندانی خود را ارتقا ببخشید.

نگرانی‌هایی درباره‌ی ایمپلنت دندانی برای زنان باردار


جدا از نگرانی‌هایی درباره‌ی رفع نیازهای تغذیه و کنترل استرس در طول بارداری، ممکن است نگران عمل و درمانی دندانپزشکی باشید که آیا در این وضعیت برای شما خطرناک هستند با بی‌خطر. به‌طور مثال، ممکن است به فکر انجام ایمپلنت دندان برای جایگزین کردن دندان از دست رفته‌تان باشید، اما مطمئن نیستید که انجام این کار در این زمان مناسب است یا خیر. آیا عمل ایمپلنت دندان برای جنین داخل شکمتان کاملاً بی‌خطر است؟ و آیا بهتر است این کار را برای چند ماه بعد یعنی بعد از زایمان موکول کنید؟

شاید اصلی‌ترین نگرانی که زنان بارداری در مورد کاشت ایمپلنت دندانی در این دوران دارند، استفاده از ماده‌ی بی‌حسی باشد. همچنین نگرانی‌هایی درباره‌ی هرگونه ناراحتی یا دردی که کودک ممکن است در حین انجام این درمان دندان‌پزشکی شما احساس کند. برای رفع اضطرابتان، باید بدانید که متخصص دندانپزشکی‌تان از ماده‌ی بی‌حس‌کننده‌ای استفاده می‌کند که برای خانم‌های باردار کاملاً بی‌خطر می‌باشد. در واقع، این ماده هیچ خطری برای سلامتی جنین و همچنین برای مادر باردار نداشته باشد.

وقتی به دندان‌پزشک مراجعه می‌کنید، حتماً قبل از هر چیزی او را از وضعیتتان مطلع کنید. قید کنید که در هفته‌ی چندم بارداری هستید زیرا با این اطلاعات دندان‌پزشک می‌تواند تکنیک‌ها و داروهای متناسب با وضعیت شما را بکار ببرد. ممکن است نیازی به انجام عکس رادیولوژی دندان (با اشعه‌ی ایکس) نباشد، بلکه دندان‌پزشک برای جلوگیری از هرگونه خطر و آسیبی به جنین می‌تواند تنها از اشعه‌ی کم‌توان گاما استفاده کند.

در مورد انجام جراحی‌های دندانپزشکی ازجمله عمل ایمپلنت دندان، باید با دقت بیشتری درباره‌ی این درمان بررسی و فکر کرد زیرا اکثر متخصصان دندانپزشکی مخالف انجام آن برای زنان باردار هستند، مگر آنکه مشکل خطرناکی سلامت مادر را به خطر انداخته باشد. اگرچه بهترین چیزی که برای ایمپلنت دندان وجود دارد این است که خود این عملی تهاجمی و عمقی نیست و عوارضی برای مادر و جنین نخواهد داشت. با این وجود حتماً باید قبل از انجام کاشت ایمپلنت دندان با ماما یا متخصص زنان و زایمانتان درباره‌ی این کار مشورت کنید. این متخصصین اطلاعات بیشتری درباره‌ی سلامتی شما و کودکتان از جمله وضعیت بارداری‌تان دارند. در صورتی که پزشک متخصصتان، به خاطر هرگونه مشکلی در بارداری، انجام ایمپلنت دندان را در این دوران برای شما توصیه نکند، بهتر است این عمل را برای حداقل چند ماه بعد از زایمانتان موکول کنید.

پرسش‌های متداول


از سی سال پیش تا به امروز ثابت‌شده است که ایمپلنت‌های دندان، روشی ایمن و مطلوب برای جایگزین کردن دندان از دست رفته می‌باشند. ایمپلنت دندان که معمولاً از جنس تیتانیوم هستند، نه تنها یک پایه‌ی محکم و مطمئنی را برای جایگزین کردن دندان ایجاد می‌کنند بلکه همچنین از ماده‌ی سازگار با محیط زیستی ساخته می‌شوند که استخوان به‌خوبی با آن سازگار می‌شود و به‌راحتی با بافت استخوان پیوند می‌خورد. خود این عمل، اگر توسط یک متخصص کاشتت ایمپلنت انجام بگیرد، یکی از ایمن‌ترین و قابل پیش‌بینی‌ترین درمان‌های دندانپزشکی است. برای اطمینان از کاشت مطمئن و بی‌خطر ایمپلنت دندانی‌تان، باید به سراغ دندانپزشکی بروید که تجربه‌ی چندین ساله در انجام این عمل دارد و کسی که تاکنون بیماران بسیار زیادی با شرایط و بیماری‌های خاص دهان و دندان را با موفقیت درمان کرده است.

بارداری تغییرات بزرگی را در سطح برخی هورمون‌ها ایجاد می‌کند و این تغییرات می‌توانند تأثیر بسیار زیادی روی بدن فرد داشته باشند. به‌طور مثال، بسیاری از مادران باردار در وقت‌های بخصوصی، دچار هوس‌های بارداری (هوس خوردن برخی غذاها) و حالت تهوع صبحگاهی می‌شوند. تغییر هورمون‌ها همچنین می‌تواند اثرات مختلفی روی سلامت دهان و دندان مادر باردار داشته باشد، از جمله درد و ورم لثه‌ها و حساسیت شدید آن‌ها نسبت به انباشته شدن باکتری‌های مضر در پلاک دندانی.

بله؛ بهتر است در دوران بارداری حداقل یک‌بار این کار را انجام دهید. مطالعات نشان می‌دهند که زنانی که در طی بارداری‌شان به دندانپزشکی مراجعه می‌کنند، نسبت به کسانی که این کار را انجام نمی‌دهند، خطرات کمتری کودک درون شکمشان را تهدید می‌کند. از طرف دیگر، همه میدانیم که عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می‌تواند منجر به بروز بیماری‌های لثه شود و همچنین این تردید وجود دارد که این غفلت می‌تواند به نتایج نامطلوب بارداری مرتبط باشد. معاینات منظم دندانپزشکی و جرم‌گیری حرفه‌ای دندان می‌تواند به حفظ سلامتی دهان و دندان کمک کند و از بسیاری از مشکلات بالقوه در طی این دوران حساس و حیاتی جلوگیری کند.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *