ارتودنسی نامرئی (اینویزلاین):زیبایی دندان بدون درد با پلاک شیشه ای

اینولایزر

ارتودنسی نامرئی (اینویزلاین) یک وسیله سفارشی است که تقریبا هر دو هفته، به مدت شش تا هجده ماه یا بیشتر، بسته به شدت ناهماهنگی تغییر می­کند. مانند یک نگهدارنده دهانی یا دندانی (که برای جلوگیری از جابجایی دندان­ها طراحی شده است)، اینویزلاین برای درمان ارتودنسی به عنوان یک تکنیک برای ترمیم و درست کردن دندان­ها برای داشتن لبخند زیبا، استفاده می­شود. این قالب شفاف معمولا به صورت رایانه­ ای ساخته می­شود که از قالب دندان ­های بیمار گرفته شده توسط دندانپزشک یا ارتودنتیست انجام می­شود و برای هر بیمار، منحصر به فرد است.

اینویزلاین در مقابل ارتودنسی­ های سنتی


بر خلاف ارتودنسی ­های معمولی، اینویزلاین یکی از راحت­ ترین روش­ها برای ترمیم کردن دندان­ها است و بیماران نیازی به تغییر سبک زندگی، به منظور درمان ارتودنسی ندارند. به عنوان مثال، بیماران می­توانند هنگام مسواک زدن، خوردن یا نوشیدن آن را بردارند. این مزیت قابل توجهی نسبت به ارتودنسی­ های معمول است که نه تنها مشکلات مراقبت دهان را پیچیده ­تر می کند، بلکه حتی مانع خوردن غذاهای سفت یا جویدن (به عنوان مثال ذرت، گوشت گوساله و غیره) می­شوند. از آنجا که قاب دندان شفاف (تقریبا نامرئی) است، بیماران با استفاده از اینویزلاین می­توانند دندان­های خود را بدون نیاز به سیم­های فلزی ترمیم کنند. قاب پلاستیکی نیز بر روی گونه ­ها و لثه­ ها، بر خلاف پایه­های ارتودنسی معمولی، که دارای حاشیه­ های تیز است، ایجاد خراش نخواهد کرد.

اینویزلاین چگونه کار می­کند؟


اینویزلاین چگونه کار می¬کند

 درمان اینویزلاین با ارزیابی دقیق از مشکلات دهان و دندان شما آغاز می­شود. ارزیابی کامل کمک می­کند تا تعیین شود که آیا این امکان را دارید که از ارتودنسی نامرئی استفاده کنید یا خیر. در حالیکه بسیاری از بیماران واجد شرایط هستند، در برخی از افراد مبتلا به ناهنجاری­ های شدید، ممکن است ارتودنسی سنتی بهتر عمل کند. پس از تعیین این که اینویزلاین درمان مناسبی است، پزشک از روی دندان های شما عکس برداری می­کند و آن را به یک آزمایشگاه دندانپزشکی ارسال می­کند که مجموعه ای از قاب­های سفارشی را می­سازند. به طور معمول، در مراحل بعدی، اولین مجموعه از قاب­ها روی دندان­ های شما قرار می­گیرد و به شما دستورالعمل­ های درمانی دقیق ارائه خواهد شد. در طی چند ماه آینده، شما به صورت دوره­ای با دکتر خود ملاقات خواهید کرد تا پیشرفت انجام گرفته را بررسی کند و تنظیمات لازم انجام شود. اکثر بیماران دوره درمان را در کمتر از یک سال تکمیل می­کنند، بعضی­ ها نیز تقریبا ظرف شش ماه به اهداف درمانی خود می­رسند.

افراد مناسب برای اینویزلاین


در حالی که ارتودنسی نامرئی می­تواند اکثریت مشکلات دندانپزشکی را اصلاح کنند، اما همه بیماران کاندید مناسبی برای اینویزلاین نیستند. یک نقص جدی در تکنولوژی اینویزلاین این است که در حال حاضر نمی­تواند مالچ ­های شدید یا ناهنجاری­ های سخت را حل کند. اینویزلاین­ ها همیشه در حرکت و ترمیم ریشه­ های دندان، به خصوص در بخش ­های عقبی دهان (مولر)، موثر نیستند. به ویژه هنگامی که شکاف وجود داشته باشد. اگرچه قاب­های اینویزلاین در مواردی که دندان­ها باید به جای اصلی خود منحرف شوند، مناسب هستند، ارتودنسی­ های سنتی برای حرکت دندان­ها با ریشه­ های عمیق دندان مناسب هستند. نقص دیگر اینویزلاین در واقع، یک مزیت است: قابل برداشتن. بر خلاف ارتودنسی­ های ثابت، بسیاری از بیماران مرتبا مرتکب خطراتی می­شوند، که باعث نابود کردن قاب پلاستیکی می­شود و پیشرفت ارتودنسی را به تاخیر می­اندازند.

برخی از مشکلاتی که ارتودنسی نامرئی می­تواند اصلاح کند، شامل موارد زیر هستند:


  • پیش دندانی (دندان گرازی)
  • عقب رفتگی دندان
  • دندان کج
  • دندان­هایی که فاصله زیادی از هم دارند
  • دندان­های بیش از حد نزدیک به هم

مزایای ارتودنسی نامرئی در چیست؟


اگر شما در حال تصمیم گیری در مورد ارتودنسی سنتی و ارتودنسی نامرئی هستید، باید تمام مزایایی را که اینویزلاین دارد و ارتودنسی سنتی با آن پایه ­های فلزی ندارد را در نظر بگیرید.

اکثر بزرگسالان نمی­خواهند ارتودنسی سنتی انجام دهند. آنها اغلب تمایل ندارند با یک دهان پر از سیم­ های فلزی، به مدت یک سال یا بیشتر راه بروند. نکته خوب در مورد ارتودنسی نامرئی این است که قاب­ها شفاف هستند و شما می­توانید دندان­ های خود را از پشت آنها ببینید. قاب ­های دندانپزشکی که دندانپزشک شما از آن استفاده می­کند، مانند زمانی که است که دندان­هایتان را سفید کرده­اید. مگر اینکه به مردم بگوئید که شما در حال استفاده از ارتودنسی نامرئی هستید، وگرنه احتمالا حتی متوجه آن نخواهند شد.

اگر انتخاب کنید که لبخند خود را با روش ارتودنسی سنتی ترمیم کنید، زمانی که سیم کشی دندان ها انجام شد، باید بسیار مراقب باشید. دکتر ارتودنس به شما یک ابزار خاصی را پیشنهاد می­کند که برای شستن دندان در زیر سیم ساخته شده است. شما همچنین باید با دقت، اطراف پایه­های فلزی را بشویید. اگر شما به اندازه کافی آنها را تمیز نکنید، ممکن است روی دندانتان لکه­هایی را ایجاد کنند. که اگر این نقاط توسعه بیابند، احتمال زیادی وجود دارد که باقی بمانند. آنها ممکن است کمی روشن­تر شوند، با این حال، به طور کامل مثل اول نمی­شوند. اگر شما از ارتودنسی نامرئی استفاده کنید، می­توانید مسواک بزنید و دهان خود را مانند همیشه بشوئید. به این دلیل است که قبل از اینکه دندان ­های خود را بشویید، می­توانید آن را بردارید و در آب بگذارید. این روش بهتری است که در طول دوره درمان، دندان­ها و نیز قاب­ها را سالم نگه دارید. برای تمیز کردن قاب­ها، شما آنها را به راحتی می­توانید در آب گرم بشویید و هر روز برای چند دقیقه در محلول شوینده مخصوص اینویزلاین خیس کنید. این کار را می­توانید در حالی که در حمام هستید، انجام دهید.

هر کسی که قبلا از ارتودنسی استفاده کرده است، به شما در مورد مشکل در غذا خوردن و پرهیز از مواد غذایی خاصی خواهد گفت. اینها غذاهایی هستند که می­توانند براکت­ها یا سیم­های ارتودنسی را خراب کنند. مواد غذایی سفتی مانند بادام زمینی، پیتزا و آب نبات­های سخت، در این لیست قرار دارند. موادی مانند آدامس، تافی و کارامل نیز در لیست ممنوعه قرار دارند. چند غذای دیگر که نمی­توانید بخورید شامل پاپ کورن، بلال و سیب است. حتی اگر برخی از این­ها غذاهای مورد علاقه شما باشند، لازم است از خوردن آنها جلوگیری کنید تا زمانی که دوره ارتودنسی تمام شود. اما اگر ارتودنسی نامرئی را انتخاب کنید، محدودیت­های غذایی وجود نخواهد داشت. قبل از مصرف وعده های غذایی و تنقلات، شما می­توانید قاب­ها را دربیاورید. با این حال، توصیه می­شود که در هنگام پوشیدن قاب، سیگار نکشید یا آدامس نجوید.

هنگامی که برای اولین بار پایه ­های فلزی روی دندان شما سوار می­شوند، ممکن است دردناک باشند. پوست داخل دهان شما می­تواند در مجاورت براکت­ها خراشیده شود. دندانپزشک احتمالا به شما یک قطعه کوچک مومی می­دهد. که این را می­توان برای پوشاندن براکت­ های تیز مورد استفاده قرار داد، با این حال، با گذشت زمان، پوست شما سخت­تر می­شود و این مسئله دیگر مشکلی به وجود نخواهد آورد، اما در ابتدا می تواند دردناک باشد. ارتودنسی نامرئی اما متفاوت است زیرا پایه ندارد و قاب­ ها به اندازه دندان­های شما صاف هستند. تنها دردی که اغلب افراد استفاده کننده از ارتودنسی نامرئی از آن شکایت می­کنند، ناراحتی کمی در چند روز اول پس از قرار دادن یک اینویزلاین جدید است. این درد را می­توان با یک مسکن ضد درد رفع کرد. شما همچنین می­توانید این نوع درد را در ارتودنسی­ های سنتی نیز تجربه کنید، وقتی که هر 4 تا 6 هفته باید به دندانپزشک مراجعه کنید، تا پایه­ های ارتودنسی را سفت­تر کند.

مدت زمانی که لازم است شما پایه­های ارتودنسی فلزی را بپوشید، به شدت مشکل شما، بستگی دارد. شما ممکن است تا سه سال نیاز به پوشیدن آنها داشته باشید. اگر ایده استفاده از آنها را برای مدت طولانی دوست نداشتید، باید روش ارتودنسی نامرئی را در نظر بگیرید. در این روش، به طور متوسط ​​حدود یک سال طول می­کشد تا درمان کامل شود، اما درمان­های خاص شما می­تواند کوتاه­تر یا طولانی­تر از این باشد، که بستگی به شرایط شما دارد.

قاب­ های ارتودنسی نامرئی از چه موادی ساخته شده ­اند و چگونه به نظر می­آیند؟


این قاب­های نامرئی از مواد شیمیایی با درجه حرارت بالا ساخته شده است که به طور منحصر به فرد برای سیستم اینویزلاین استفاده می­شوند. قاب­ها به صورت سفارشی برای شما ساخته شده و به راحتی بر روی دندان­های شما قرار می­گیرند.

طول دوره درمان به روش ارتودنسی نامرئی، چه مدت طول می­کشد؟


مدت زمان کل درمان بستگی به پیچیدگی درمان دارد و به طور کلی مشابه با اردتودنسی سنتی است. معمولا درمان می­تواند بین 9 تا 18 ماه طول بکشد. در طول مشاوره، ارائه دهنده اینویزلاین شما، می­تواند اطلاعات بیشتری را به شما ارائه دهد.

مراقبت از قاب­ های ارتودنسی نامرئی


باعث خوشحالی اکثر مردم است وقتی که می­فهمند که مراقبت از قاب ها بسیار ساده است. تنها کاری که شما باید انجام دهید، به صورت روتین، شب­ها هنگام خواب است که هر شب باید قاب­ها را تمیز کنید. شما می­توانید از مسواک نرم و آب گرم برای تمیز کردن قاب­ها استفاده کنید. یکی دیگر از گزینه­ هایی که شما دارید، خرید یک کیت تمیز کننده قابه­ای ارتودنسی نامرئی است. به غیر از تمیز کردن هر شب قاب ­ها، لازم نیست هیچ کار دیگری را انجام دهید.

حفظ بهداشت دهان و دندان


حفظ بهداشت دهان و دندان

بسیاری از مردم برای حفظ بهداشت دهان و دندان خود، در هنگام استفاده از ارتودنسی سنتی باید تلاش زیادی بکنند. با این حال، اگر شما تصمیم استفاده از ارتودنسی نامرئی دارید، بسیار راحت­تر قادر به حفظ بهداشت دهان و دندان خود خواهید بود. همه کاری که شما باید انجام دهید این است که قاب­های دندانتان را بردارید و سپس شما قادر خواهید بود که نخ دندان و مسواک زدن خود را به شکل سابق انجام دهید.

تاثیر قاب­ ها بر زندگی روزانه


قاب­های ارتودنسی نامرئی تاثیر زیادی بر زندگی روزمره شما نخواهند داشت. همانطور که شما احتمالا می­دانید، استفاده از ارتودنسی­های فلزی با محدودیت ­های غذایی زیادی همراه است، زیرا غذاهای سفت و چسبناک می توانند در میان سیم­ ها و براکت­ ها گیر کنند. با این حال، از آنجا که این قاب­ها دارای براکت یا سیم نیست، محدودیت های غذایی بسیار کمی دارند. در واقع، قبل از خوردن این دسته مواد غذایی، باید آنها را در بیاورید. بنابراین، شما لازم نیست غذاهای مورد علاقه خود را به مدت چند سال، برای رسیدن به یک لبخند زیبا، نخورید. ارتودنسی نامرئی محدودیتی برای ورزش­ های تماسی ایجاد نمی­کند. از آنجا که براکت­ های تیزی ندارند، نباید نگران آسیب دیدن لثه ­ها باشید. همچنین، شما می­توانید قاب­ها را، در صورت لزوم، در گارد محافظ قرار بدهید.

هزینه ارتودنسی نامرئی چقدر است؟


همانند سایر انواع ارتودنسی ­ها، هزینه ارتودنسی نامرئی بستگی به پیچیدگی مشکل و طول دوره درمان شما دارد. به عنوان یک قاعده کلی، هزینه آن ها مشابه با ارتودنسی های ثابت سنتی است.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *